خانه / مامایی / محاسن و معایب قرص ضدبارداری
مجله پزشکی

محاسن و معایب قرص ضدبارداری

رابطه قرص ضدبارداری و پریود ماهانه
در مورد اثرات قرص های ضد بارداری و محاسن و معایب آن صحبت کردید و گفتید که این قرص ها به صورت دوره ای مصرف میشوند، یعنی شخص برای ۲۱ روز روزی یک قرص مصرف می کند و در هفته چهارم هیچ قرصی مصرف نمی کند.


و گفتید که اگر خانمها تمام ۲۸ روز را قرص بخورند، دیگر دچار خونریزی نمی شوند و پریودی در کار نخواهد بود. حال سئوال این است: آیا نداشتن پریود ضرر و زیان دارد؟
دکتر بیژن پردیس: خیلی از امراض جدی باعث قطع عادت ماهانه می شوند. اما قطع پریود لزوما به معنای بیماری خاصی نیست. برای همین الان خیلی از خانم ها به صورت مداوم از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند و دیگر مشکل خونریزی ندارند.
‌ میزان اثربخشی ‌Effectiveness
این قرصها چقدر است؟
دکتر بیژن پردیس:اگر به طور مرتب مصرف شود ۷/۹۹ درصد موثر است که این ایده آل است.
اما اشخاص گاهی فراموش می کنند که قرص را بخورند. بنابراین در واقعیت میزان موثر بودن آن ۹۲ درصد بوده است. برتری دیگر این تکنیک این است که برگشت پذیر است، یعنی هرگاه قطع شود بعد از مدتی شخص می تواند حامله شود.
یک سری محاسن دیگر هم (غیر از بارداری) دارد. مثلا اشخاصی که پریود آنها نامنظم است، قرص ضدبارداری به عنوان دارو به آنها تجویز می شود.
مثلا در بعضی از دختران نوجوان و یا در خانم ها در سنین قبل از یائسگی نظم خونریزی ها به هم می خورد و تخمک ها ممکن است به صورت مرتب رها نشوند و پریود نامرتب باشد. در این صورت قرص ضد بارداری می تواند به آنها تجویز شود.
درد زیر شکم به هنگام پریود از مشکلات دیگر خانمها است. اگر این درد پریود شدت زیادی داشته باشد، باید معاینات لازم صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بیماری دیگری در کار نیست و در این صورت قرص ضد بارداری به آنها تجویز می شود. از اثرات مثبت دیگر این قرصها بالا رفتن تراکم استخوانهاست.
حسن دیگر در بعضی از خانمها که دچار موهای زائد و یا جوش های غرور جوانی می شوند، استفاده از بعضی از قرص های ضد بارداری باعث کمتر شدن موهای زائد بدن و جوش های غرور جوانی می شود.
یکی دیگر از فوائد آن این است که کسانی که از این قرص ها استفاده می کنند خطر سرطان تخمدان در آنها کمتر می شود، زیرا تخمدان ها از فعالیت می افتند.
همینطور سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سر طان روده و سرطان مقعد هم می تواند کمتر شود.
همچنین می تواند باعث کاهش کیست های درون تخمدان شود.
همینطور تحولات خلقی و ناهنجاری های رفتاری خانمها که در ایام پریود پیدا می کنند، کاهش می یابد. اثرات ثانویه و خطرات قرصهای ضد بارداری چیست؟
دکتر بیژن پردیس: در دهه های اخیر و در نسل های جدیدتر این قرصها میزان ایستروژن پایین آمده است. این قرصها ترکیبی از دو هورمون زیر هستند:
‌‌‌‌‌Estrogen & Progestin
پایین آمدن مقدار ایستروژن در این قرصها باعث می شود که خیلی از اثرات ثانویه این قرصها کم شود. ولی با کم شدن غلظت ایستروژن درصد خانم هایی که دچار خونریزی های مقطعی ‌Spotting
در میانه سیکل خود می شوند بیشتر می شود. اما حالت تهوع و سردرد کمتر می شود.
مهمترین آثار منفی آن، لخته شدن خون در سیاهرگ های پا است که می تواند برود و به رگ های ریه برسد و مرگ آور شود.
اشخاصی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند سه تا چهار برابر بیشتر از دیگران دچار این حالت می شوند. در ازای ده هزار نفری که از این قرصها استفاده می کنند یک نفر در سال دچار لخته شدن خون می شود. عده ای گفته اند که استفاده از این قرصها خطر سکته قلبی یا مغزی را زیاد می کند، اما در خانم هایی که سالم هستند این خطرات ثابت نشده.
سرطان سینه را چطور؟ آیا ریسک این سرطان را بیشتر می کند؟
دکتر بیژن پردیس:بله ریسک سرطان سینه را چهار درصد اضافه می کند.
ریسک سرطان سینه در خانمها ده درصد است. اما این قرصها این میزان را از ده درصد به چهارده درصد می رسانند.
‌ آیا چاقی ایجاد می کند؟
خیلی ها می گویند که این قرصها سبب اضافه وزن می شود. بله، ۲۰ درصد اشخاص دچار اضافه وزن می شوند. برای استفاده از این قرصها محدودیت زمانی وجود ندارد و می توانند سالهای سال از آن استفاده کنند.
این قرصها قابلیت بچه دار شدن شخص در آینده را تهدید نمی کند.
برای خانم هایی که بالا‌ی ۳۵ سال هستند و سالم هستند و سیگار هم نمی کشند، قرص های ضد بارداری می توانند بسیار بی خطر باشند.
تصور غلط دیگر این است که اگر شخص قرص های ضد بارداری را در زمان حاملگی به صورت ناخواسته بخورد، بچه ناهنجار به دنیا می آید. این اشتباه است و چنین خطری وجود ندارد.

مطالب داغ امروز :

چرا دیابت باعث مشکل کلیوی می شود؟

دیابت یا بیماری قند به‌علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین پدید می‌آید. انسولین …

عفونت‌های ادراری در زنان دیابتی بیشتر از زنان غیردیابتی است

شیوع عفونت‌های ادراری در خانم‌های دیابتی بیشتر از زنان غیردیابتی است.این میزان شیوع وقتی افزایش …

نشانه های حاملگی چندقلویی

افزایش وزن بیش از حد طبیعی، احساس کمر درد در دوران بارداری، یبوست و حرکت …