پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / کم کاري تيروئيد در دوران بارداري به سقط جنين منجر مي شود
تلگرام

کم کاري تيروئيد در دوران بارداري به سقط جنين منجر مي شود

کم کاري تيروئيد در دوران بارداري به سقط جنين منجر مي شود 
عضو کميته علمي هشتمين کنگره بين المللي غدد گفت: کم کاري تيروئيد در دوران بارداري با توجه به شدت بيماري، باعث سقط جنين، زايمان زودرس و تولد نوزاد مرده مي شود.   

دکتر “شهين ياراحمدي” روز جمعه در حاشيه برگزاري هشتمين کنگره بين المللي غدد در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: به طور کلي ، مساله کم کاري تيروئيد در سنين باروري از اهميت فوق العاده اي برخوردار است به طوري که در زنان جوان منجر به ناباروري مي شود.
وي خاطرنشان کرد: زنان مبتلا به کم کاري تيروئيد در صورت عدم درمان و کنترل نامناسب در دوران بارداري، نوزاداني را به دنيا خواهند آورد که دچار کم کاري مادرزادي تيروئيد هستند.
اين متخصص غدد با اشاره به اينکه مادران در طول دوران بارداري به ميزان يد بيشتري نياز دارند و رژيم غذايي خود را بايد به گونه اي تنظيم کنند که تامين کننده يد مورد نياز بدن آنها باشد گفت: ميزان يد مورد نياز مادران باردار ، بيشتر از ساير افراد و حدود 250 ميکروگرم در روز است.
وي يادآور شد: حدود دو ميليارد نفر از مردم دنيا در رژيم غذايي خود کمبود يد دارند و کمبود يد مهمترين عامل در ايجاد اختلالات تيروئيدي است.
دکتر يار احمدي گفت: کم کاري تيروئيد در دوران بارداري با تاثير بر رشد سلول هاي مغزي جنين ، منجر به کاهش ضريب هوشي و عقب ماندگي هاي ذهني در جنين مي شود.
وي افزود: کم کاري تيروئيد و کاهش مقدار هورمون تيروکسين مادر در دوران بارداري، باعث مي شود سلول هاي مغزي به خوبي تکامل پيدا نکنند که اين امر به کاهش ضريب هوشي جنين منجر مي شود.
يار احمدي اضافه کرد: تيروئيد جنين از هفته 11 بارداري شروع به رشد مي کند و اين رشد تا حدود هفته 17 بارداري تکميل مي شود. تا قبل از اين دوره يعني بين 3تا 4 ماه اول حاملگي ، جنين هورمون تيروئيد ندارد و از تيروئيد مادر استفاده مي کند.
به گفته وي، تيروئيد نقش بسيار مهمي در رشد و تکامل مغز در دوران جنيني و چند سال اول زندگي بعد از تولد دارد و در صورت کمبود اين هورمون در بدن نوزاد ، بيماري کم کاري مادرزادي تيروئيد ايجاد مي شود که با تاثير بر سيستم عصبي باعث عقب ماندگي هاي ذهني در کودک مي شود.
اين متخصص غدد خاطر نشان ساخت: با تشخيص و درمان به موقع کم کاري تيروئيد و پيگيري و کنترل آن، هيچ مشکلي براي نوزاد ايجاد نخواهد شد.
وي در خصوص علايم کم کاري تيروئيد گفت: اولين علامت اين مشکل ضعف و بي حالي است. خشکي پوست و مو، شکننده بودن ناخن، اختلال در عادت ماهيانه، يبوست، اسهال، افسردگي، اضطراب، افزايش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و سرما از ديگر علايم کم کاري تيروئيد به شمار مي رود.
متخصص غدد افزود: با مشاهده اين علايم بايد به پزشک مراجعه کرد و با انجام آزمايشات هورموني و در صورت لزوم با اسکن و سونو گرافي ، به طور دقيق کم کاري تيروئيد تشخيص داده مي شود.
هشتمين کنگره بين المللي غدد از پنجم تا هشتم آبان ماه در سالن همايش هاي رازي برپا است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …