خانه / پزشكي ورزشي / ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است
مجله پزشکی

ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است

ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است 
مرکز روماتیسم ایران در آستانه ۲۰ مهر روز جهانی آرتروز اعلام کرد:‌ ورزش بهترین و کم هزینه ترین روش پیشگیری و درمان آرتروز است و با انجام حرکات منظم ورزشی می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد یا سیر پیش رونده آن را کندتر نمود.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز روماتیسم ایران، دکتر “فرهاد غریب دوست”، رییس مرکز روماتیسم ایران با اعلام این مطلب افزود: ورزش با افزایش قدرت، ثبات، تعادل و بهبود تغذیه مفاصل در پیشگیری و درمان آرتروز نقش بسزایی ایفا می کند.
وی با اشاره به اینکه هر چه مفصل از ثبات و تعادل بیشتری برخوردار باشد، در برابر آرتروز مقاوم تر است، افزود: با انجام ورزش های منظم می توان در جهت تعدیل وزن اقدام کرد، زیرا چاقی می تواند به عنوان عامل ایجادکننده و افزاینده شدت آرتروز عمل کند.
به گفته غریب دوست، کاهش وزن به میزان ۱۰ درصد، باعث بهبود علایم این بیماری می شود.
وی از “آتروفی” به معنای لاغری و ضعف عضلات اطراف مفصل مبتلا به آرتروز به عنوان یکی دیگر از معضلات مبتلایان به آرتروز نام برد و تصریح کرد: کم تحرکی موجب ضعف عضلات شده و ضعف عضله به کاهش ثبات مفصل و در نتیجه درد می انجامد.
رییس مرکز روماتیسم ایران در ادامه یادآور شد: درد خود منجر به کاهش تحرک مفصل و در نتیجه ضعف و آتروفی عضله می شود که در چرخه درد- آتروفی، یکی موجب بدتر شدن دیگری می شود.
وی بهترین راه شکستن این چرخه معیوب را انجام چند حرکت ورزشی ساده مانند حرکات نرمشی صبحگاهی که حتی در محل کار انجام پذیر است، با رعایت نکات بهداشتی به منظور پیشگیری از وارد آمدن فشار بیش از حد به مفاصل حین فعالیت های مختلف و تقویت عضلات اطراف مفصل برشمرد.
غریب دوست از مکمل های آنتی اکسیدان و ویتامین های سی – یی و نیز موادغذایی مانند سویا، زنجبیل به عنوان موادی اشاره کرد که در بهبود علایم آرتروز نقش موثری دارد.
وی گفت: بیماری آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی است که سبب اختلال در عملکرد طبیعی مفاصل می شود.
غریب دوست ادامه داد:‌ در سن ۴۰ سالگی تقریبا همه افراد تغییرات آرتروز را در مفاصل خود دارند، ولی بیشتر آن ها علامت خاصی احساس نمی کنند و تعداد نسبتا کمی دچار آرتروز می شوند.
وی تصریح کرد: در این عارضه، بیمار هنگام بیدار شدن از خواب احساس می کند، مفاصل او سفت شده است که پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه این حالت از بین می رود.
به گفته رئیس مرکز روماتیسم ایران با پیشرفت بیماری آرتروز به مرور زمان، دامنه حرکات مفصل گرفتار کاهش می یابد و ممکن است مفصل، خشک و بی حرکت شود که فیزیوتراپی و ورزش می تواند از این حالت خشکی مفصل و محدودیت حرکات پیشگیری و آن را درمان کند.
وی افزود: معمولا در وضعیت بالارفتن از پله، بیشترین فشار به زانوها وارد می شود که استفاده از آسانسور و خودداری از نشستن مستمر و مداوم به حالت چهار زانو و دو زانو به این بیماران توصیه می شود.
غریب دوست، یکی از مهم ترین مسایل در پیشگیری و درمان آرتروز را آموزش صحیح و دادن آگاهی های لازم به صورت کلاس های آموزشی برشمرد که هم اینک این کلاس ها در مرکز روماتیسم ایران دایر است.
وی با تاکید بر اینکه بیمار مبتلا به آرتروز باید تحت نظر و مراقبت دایمی باشند، یادآور شد: نتایح یک مطالعه نشان داده، بیمارانی که به طور مرتب وضعیت آنها به پزشک معالج اطلاع داده می شود، در مقایسه با افرادی که با پزشکان ارتباط تلفنی ندارند، سیر درمان بهتری داشته اند.
رئیس مرکز روماتیسم ایران اظهار داشت: استفاده از ضد دردهایی که برای تسکین درد بیماران مبتلا به آرتروز تجویز می شود، باید کاهش یابد و این داروها فقط با تجویز پزشک معالج مصرف شود؛ زیرا درد علامت مناسبی برای هشدار به بیمار برای محدودیت حرکات است و کاهش درد سبب استفاده ناصحیح از مفصل شده که همین امر صدماتی را بر مفصل وارد می آورد.

مطالب داغ امروز :

چه غذاهایی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

 کلیه کلیه‌ها نقش اساسی برای فیلتراسیون مواد زائد بدن، بازی می‌کنند.این اندام،در دو طرف ستون …

آیا سردرد همراه با تب خطرناک است؟

 هم تب و هم سردرد از عوارض شایعی هستند که هر کدام می توانند دلیل …

۴۰درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها با سبک زندگی …