پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پزشكي ورزشي / ورزش بهترين و کم هزينه ترين روش پيشگيري و درمان آرتروز است
تلگرام

ورزش بهترين و کم هزينه ترين روش پيشگيري و درمان آرتروز است

ورزش بهترين و کم هزينه ترين روش پيشگيري و درمان آرتروز است 
مرکز روماتيسم ايران در آستانه 20 مهر روز جهاني آرتروز اعلام کرد:‌ ورزش بهترين و کم هزينه ترين روش پيشگيري و درمان آرتروز است و با انجام حرکات منظم ورزشي مي توان از بروز اين بيماري پيشگيري کرد يا سير پيش رونده آن را کندتر نمود.   

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از مرکز روماتيسم ايران، دکتر “فرهاد غريب دوست”، رييس مرکز روماتيسم ايران با اعلام اين مطلب افزود: ورزش با افزايش قدرت، ثبات، تعادل و بهبود تغذيه مفاصل در پيشگيري و درمان آرتروز نقش بسزايي ايفا مي کند.
وي با اشاره به اينکه هر چه مفصل از ثبات و تعادل بيشتري برخوردار باشد، در برابر آرتروز مقاوم تر است، افزود: با انجام ورزش هاي منظم مي توان در جهت تعديل وزن اقدام کرد، زيرا چاقي مي تواند به عنوان عامل ايجادکننده و افزاينده شدت آرتروز عمل کند.
به گفته غريب دوست، کاهش وزن به ميزان 10 درصد، باعث بهبود علايم اين بيماري مي شود.
وي از “آتروفي” به معناي لاغري و ضعف عضلات اطراف مفصل مبتلا به آرتروز به عنوان يکي ديگر از معضلات مبتلايان به آرتروز نام برد و تصريح کرد: کم تحرکي موجب ضعف عضلات شده و ضعف عضله به کاهش ثبات مفصل و در نتيجه درد مي انجامد.
رييس مرکز روماتيسم ايران در ادامه يادآور شد: درد خود منجر به کاهش تحرک مفصل و در نتيجه ضعف و آتروفي عضله مي شود که در چرخه درد- آتروفي، يکي موجب بدتر شدن ديگري مي شود.
وي بهترين راه شکستن اين چرخه معيوب را انجام چند حرکت ورزشي ساده مانند حرکات نرمشي صبحگاهي که حتي در محل کار انجام پذير است، با رعايت نکات بهداشتي به منظور پيشگيري از وارد آمدن فشار بيش از حد به مفاصل حين فعاليت هاي مختلف و تقويت عضلات اطراف مفصل برشمرد.
غريب دوست از مکمل هاي آنتي اکسيدان و ويتامين هاي سي – يي و نيز موادغذايي مانند سويا، زنجبيل به عنوان موادي اشاره کرد که در بهبود علايم آرتروز نقش موثري دارد.
وي گفت: بيماري آرتروز شايع ترين بيماري مفصلي است که سبب اختلال در عملکرد طبيعي مفاصل مي شود.
غريب دوست ادامه داد:‌ در سن 40 سالگي تقريبا همه افراد تغييرات آرتروز را در مفاصل خود دارند، ولي بيشتر آن ها علامت خاصي احساس نمي کنند و تعداد نسبتا کمي دچار آرتروز مي شوند.
وي تصريح کرد: در اين عارضه، بيمار هنگام بيدار شدن از خواب احساس مي کند، مفاصل او سفت شده است که پس از 5 تا 10 دقيقه اين حالت از بين مي رود.
به گفته رئيس مرکز روماتيسم ايران با پيشرفت بيماري آرتروز به مرور زمان، دامنه حرکات مفصل گرفتار کاهش مي يابد و ممکن است مفصل، خشک و بي حرکت شود که فيزيوتراپي و ورزش مي تواند از اين حالت خشکي مفصل و محدوديت حرکات پيشگيري و آن را درمان کند.
وي افزود: معمولا در وضعيت بالارفتن از پله، بيشترين فشار به زانوها وارد مي شود که استفاده از آسانسور و خودداري از نشستن مستمر و مداوم به حالت چهار زانو و دو زانو به اين بيماران توصيه مي شود.
غريب دوست، يکي از مهم ترين مسايل در پيشگيري و درمان آرتروز را آموزش صحيح و دادن آگاهي هاي لازم به صورت کلاس هاي آموزشي برشمرد که هم اينک اين کلاس ها در مرکز روماتيسم ايران داير است.
وي با تاکيد بر اينکه بيمار مبتلا به آرتروز بايد تحت نظر و مراقبت دايمي باشند، يادآور شد: نتايح يک مطالعه نشان داده، بيماراني که به طور مرتب وضعيت آنها به پزشک معالج اطلاع داده مي شود، در مقايسه با افرادي که با پزشکان ارتباط تلفني ندارند، سير درمان بهتري داشته اند.
رئيس مرکز روماتيسم ايران اظهار داشت: استفاده از ضد دردهايي که براي تسکين درد بيماران مبتلا به آرتروز تجويز مي شود، بايد کاهش يابد و اين داروها فقط با تجويز پزشک معالج مصرف شود؛ زيرا درد علامت مناسبي براي هشدار به بيمار براي محدوديت حرکات است و کاهش درد سبب استفاده ناصحيح از مفصل شده که همين امر صدماتي را بر مفصل وارد مي آورد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

کافئین مهم‏ترین عنصر موجود در چای است

کافئین به صورت محرک عمل می‏کند و بر سیستم عصبی تأثیر می‏گذارد. عمل تحریک‏آمیز بسیار …

آلودگی هوا در دوران بارداری

 مطالعه محققان نشان می دهد قرارگیری در معرض میزان بالای آلودگی هوا در دوران بارداری …