پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / تغيير در شيوه زندگي يکي از مهمترين راههاي پيشگيري از آرتروز است
تلگرام

تغيير در شيوه زندگي يکي از مهمترين راههاي پيشگيري از آرتروز است

تغيير در شيوه زندگي يکي از مهمترين راههاي پيشگيري از آرتروز است 
رييس انجمن جراحان ارتوپد ايران گفت: تغيير در شيوه زندگي و نحوه صحيح نشستن به طوري که کمترين فشار را به مفصل وارد آورد يکي از مهمترين روش هاي پيشگيري از بروز و پيشرفت آرتروز است.   

دکتر “غلامعلي عکاشه” رييس هفدهمين کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدي ايران در حاشيه برگزاري اين کنگره و به مناسبت 12 اکتبر (20 مهر ماه) روز جهاني آرتروز در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: نحوه نشستن افراد به خصوص نشستن در حالت هايي همچون چهار زانو و دو زانو بيشترين فشار را به مفصل ران و زانو وارد مي آورد.
رييس انجمن جراحان ارتوپد ايران اضافه کرد: به همن علت توصيه مي شود افراد، براي نشستن از صندلي استفاده کنند و بهتر است از توالت ايراني استفاده نکنند.
جراج و متخصص ارتوپدي يادآور شد: آرتروز يک اختلال مفصلي است که با درد و محدوديت حرکتي در بيمار همراه است و ارتباط مستقيمي با سن دارد؛ به اين صورت که به طور طبيعي با افزايش سن، بروز پيدا مي کند. وي افزود: نکته مهم در همين خصوص ،تغيير در شيوه زندگي و استفاده صحيح فرد از مفصل است تا سن بروز آرتروز هم به تاخير انداخته شود.
رييس انجمن جراحان ارتوپد ايران اظهار داشت : به طور متوسط سن ابتلا به آرتروز در جمعيت شهر نشين حدود 55 سال است و در جمعيت روستايي به خصوص در زنان روستايي به علت زايمان هاي بيشتر، اين سن پايين است.
وي گفت: آرتروز و بخصوص آرتروز زانو جزء اختلالات شايع سيستم استخواني و اسکلتي است که عوامل مختلفي از جمله بالا رفتن سن، اضافه وزن، عدم تحرک و تروماها يا ضربه‌ها و استفاده ناصحيح از عضو، در بروز آن نقش اساسي دارد.
وي با اشاره به اينکه آرتروز شايعترين اختلال مفصلي در زنان و مردان است که سيري پيشرونده و مزمن دارد گفت: با انجام حرکات ورزشي مي توان از پيشرفت اين بيماري پيشگيري کرد و در بيماران چاق توصيه مي‌شود وزن خود را پايين آورند تا فشار روي مفصل زانو و لگن کمتر شود.
رييس انجمن جراحان ارتوپدي ايران با بيان اينکه هر گونه اختلال در مفصل که باعث کم کاري يا بي‌تحرکي و يا ايجاد درد در آن شود به عنوان اختلال مفصل يا آرتروز ناميده مي‌شود گفت: ورزش و ادامه دادن جلسات فيزيوتراپي زير نظر پزشک باعث تقويت عضلات اطراف مفصل مي شود و در نتيجه از درد و ناراحتي بيمار کاسته مي شود.
عکاشه با بيان اينکه دو روش جراحي و غير جراحي براي درمان آتروز وجود دارد گفت: بيشتر موارد آرتروزها با روش غير جراحي از طريق جلسات فيزيوتراپي و انجام يکي سري حرکات ورزشي درمان مي‌شوند و به جراحي هاي پيچيده نيازي نيست.
هفدهمين کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدي ايران امروز (دوشنبه) بيستم مهر ماه گشايش يافت و تا 24 مهرماه در مرکز همايش هاي بين المللي رايزن به کار خود ادامه مي دهد.
12 اکتبر برابر با بيستم مهر ماه به عنوان روز جهاني آرتروز ناميده شده است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …