خانه / جهان پزشكي / تغییر در شیوه زندگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از آرتروز است
مجله پزشکی

تغییر در شیوه زندگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از آرتروز است

تغییر در شیوه زندگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از آرتروز است 
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران گفت: تغییر در شیوه زندگی و نحوه صحیح نشستن به طوری که کمترین فشار را به مفصل وارد آورد یکی از مهمترین روش های پیشگیری از بروز و پیشرفت آرتروز است.   

دکتر “غلامعلی عکاشه” رییس هفدهمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران در حاشیه برگزاری این کنگره و به مناسبت ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر ماه) روز جهانی آرتروز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: نحوه نشستن افراد به خصوص نشستن در حالت هایی همچون چهار زانو و دو زانو بیشترین فشار را به مفصل ران و زانو وارد می آورد.
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران اضافه کرد: به همن علت توصیه می شود افراد، برای نشستن از صندلی استفاده کنند و بهتر است از توالت ایرانی استفاده نکنند.
جراج و متخصص ارتوپدی یادآور شد: آرتروز یک اختلال مفصلی است که با درد و محدودیت حرکتی در بیمار همراه است و ارتباط مستقیمی با سن دارد؛ به این صورت که به طور طبیعی با افزایش سن، بروز پیدا می کند. وی افزود: نکته مهم در همین خصوص ،تغییر در شیوه زندگی و استفاده صحیح فرد از مفصل است تا سن بروز آرتروز هم به تاخیر انداخته شود.
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران اظهار داشت : به طور متوسط سن ابتلا به آرتروز در جمعیت شهر نشین حدود ۵۵ سال است و در جمعیت روستایی به خصوص در زنان روستایی به علت زایمان های بیشتر، این سن پایین است.
وی گفت: آرتروز و بخصوص آرتروز زانو جزء اختلالات شایع سیستم استخوانی و اسکلتی است که عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن سن، اضافه وزن، عدم تحرک و تروماها یا ضربه‌ها و استفاده ناصحیح از عضو، در بروز آن نقش اساسی دارد.
وی با اشاره به اینکه آرتروز شایعترین اختلال مفصلی در زنان و مردان است که سیری پیشرونده و مزمن دارد گفت: با انجام حرکات ورزشی می توان از پیشرفت این بیماری پیشگیری کرد و در بیماران چاق توصیه می‌شود وزن خود را پایین آورند تا فشار روی مفصل زانو و لگن کمتر شود.
رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه هر گونه اختلال در مفصل که باعث کم کاری یا بی‌تحرکی و یا ایجاد درد در آن شود به عنوان اختلال مفصل یا آرتروز نامیده می‌شود گفت: ورزش و ادامه دادن جلسات فیزیوتراپی زیر نظر پزشک باعث تقویت عضلات اطراف مفصل می شود و در نتیجه از درد و ناراحتی بیمار کاسته می شود.
عکاشه با بیان اینکه دو روش جراحی و غیر جراحی برای درمان آتروز وجود دارد گفت: بیشتر موارد آرتروزها با روش غیر جراحی از طریق جلسات فیزیوتراپی و انجام یکی سری حرکات ورزشی درمان می‌شوند و به جراحی های پیچیده نیازی نیست.
هفدهمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران امروز (دوشنبه) بیستم مهر ماه گشایش یافت و تا ۲۴ مهرماه در مرکز همایش های بین المللی رایزن به کار خود ادامه می دهد.
۱۲ اکتبر برابر با بیستم مهر ماه به عنوان روز جهانی آرتروز نامیده شده است.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …