پاورپوینت
************************************************************

تغییر در شیوه زندگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از آرتروز است

مهر ۲۰, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع : جهان پزشكي

تغییر در شیوه زندگی یکی از مهمترین راههای پیشگیری از آرتروز است 
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران گفت: تغییر در شیوه زندگی و نحوه صحیح نشستن به طوری که کمترین فشار را به مفصل وارد آورد یکی از مهمترین روش های پیشگیری از بروز و پیشرفت آرتروز است.   

دکتر “غلامعلی عکاشه” رییس هفدهمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران در حاشیه برگزاری این کنگره و به مناسبت ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر ماه) روز جهانی آرتروز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: نحوه نشستن افراد به خصوص نشستن در حالت هایی همچون چهار زانو و دو زانو بیشترین فشار را به مفصل ران و زانو وارد می آورد.
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران اضافه کرد: به همن علت توصیه می شود افراد، برای نشستن از صندلی استفاده کنند و بهتر است از توالت ایرانی استفاده نکنند.
جراج و متخصص ارتوپدی یادآور شد: آرتروز یک اختلال مفصلی است که با درد و محدودیت حرکتی در بیمار همراه است و ارتباط مستقیمی با سن دارد؛ به این صورت که به طور طبیعی با افزایش سن، بروز پیدا می کند. وی افزود: نکته مهم در همین خصوص ،تغییر در شیوه زندگی و استفاده صحیح فرد از مفصل است تا سن بروز آرتروز هم به تاخیر انداخته شود.
رییس انجمن جراحان ارتوپد ایران اظهار داشت : به طور متوسط سن ابتلا به آرتروز در جمعیت شهر نشین حدود ۵۵ سال است و در جمعیت روستایی به خصوص در زنان روستایی به علت زایمان های بیشتر، این سن پایین است.
وی گفت: آرتروز و بخصوص آرتروز زانو جزء اختلالات شایع سیستم استخوانی و اسکلتی است که عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن سن، اضافه وزن، عدم تحرک و تروماها یا ضربه‌ها و استفاده ناصحیح از عضو، در بروز آن نقش اساسی دارد.
وی با اشاره به اینکه آرتروز شایعترین اختلال مفصلی در زنان و مردان است که سیری پیشرونده و مزمن دارد گفت: با انجام حرکات ورزشی می توان از پیشرفت این بیماری پیشگیری کرد و در بیماران چاق توصیه می‌شود وزن خود را پایین آورند تا فشار روی مفصل زانو و لگن کمتر شود.
رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه هر گونه اختلال در مفصل که باعث کم کاری یا بی‌تحرکی و یا ایجاد درد در آن شود به عنوان اختلال مفصل یا آرتروز نامیده می‌شود گفت: ورزش و ادامه دادن جلسات فیزیوتراپی زیر نظر پزشک باعث تقویت عضلات اطراف مفصل می شود و در نتیجه از درد و ناراحتی بیمار کاسته می شود.
عکاشه با بیان اینکه دو روش جراحی و غیر جراحی برای درمان آتروز وجود دارد گفت: بیشتر موارد آرتروزها با روش غیر جراحی از طریق جلسات فیزیوتراپی و انجام یکی سری حرکات ورزشی درمان می‌شوند و به جراحی های پیچیده نیازی نیست.
هفدهمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران امروز (دوشنبه) بیستم مهر ماه گشایش یافت و تا ۲۴ مهرماه در مرکز همایش های بین المللی رایزن به کار خود ادامه می دهد.
۱۲ اکتبر برابر با بیستم مهر ماه به عنوان روز جهانی آرتروز نامیده شده است.

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar