پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بيماري غير واگير / چه كنیم رفلاكس معده نگیریم؟
تلگرام

چه كنیم رفلاكس معده نگیریم؟

چه كنیم رفلاكس معده نگیریم؟  
 
 
 یك فوق ‌تخصص كبد و گوارش گفت: دراز كشیدن در فاصله كوتاه پس از غذا خوردن ، مصرف نوشابه‌های گازدار ، سیگار كشیدن ، استرس و فشارهای روانی و پوشیدن لباس‌های تنگ می‌تواند باعث رفلاكس معده شود.
رضا ملك‌زاده در گفتگو با فارس، افزود: رفلاكس اصولا بیماری آزاردهنده‌ای است كه علائم رفلاكس فرد مبتلا را آزار می‌دهد و می‌تواند در فعالیت‌ها و كارهای روزانه او اختلال ایجاد كند.
وی گفت: برخی علائم رفلاكس با بیماری‌های دیگر اشتباه می‌شود مثلا درد قفسه سینه ناشی از رفلاكس با دردهای قلبی اشتباه گرفته می‌شود و در چنین مواردی حتما باید بیماری خطرناك‌تر یعنی بیماری قلبی را در نظر گرفت و اگر از نبود مشكلات قلبی مطمئن شدیم سپس به رفلاكس معده بپردازیم چرا كه همان‌طور كه گفته شد رفلاكس بیماری آزاردهنده‌ و خطرناك نیست.
این فوق‌تخصص كبد و گوارش افزود: هنوز به درستی علت رفلاكس مشخص نشده است اما برخی عوامل باعث بروز و تشدید رفلاكس می‌شود كه مهم‌ترین آن عوامل پرخوری، سریع غذا خوردن و كامل نجویدن غذا یا غذا خوردن با استرس و نگرانی‌، مصرف غذاهای بسیار چرب، تند و شور، مصرف ادویه و فلفل زیاد، سیب‌زمینی سرخ‌كرده، مصرف غذاهای حاوی ادویه، سیر، پیاز، نگهدارنده‌ها نظیر سوسیس و كالباس، مصرف سس‌های چرب و پرنمك بخصوص سس قرمز، مصرف مركبات ترش مثل پرتقال و نارنگی ترش و مصرف كافئین زیاد مثل شكلات‌، قهوه و نسكافه است.
ملك‌زاده اضافه كرد: مصرف زیاد چای بخصوص اگر پررنگ بوده و تازه دم هم نباشد، مصرف نان‌هایی كه خمیر آنها به خوبی نمی‌پزد مثل نان باگت، نان سفید، نان بربری و چاقی و افزایش وزن، دراز كشیدن در فاصله كوتاه پس از غذا خوردن، مصرف الكل و نوشابه‌های گازدار، سیگار كشیدن، استرس و فشارهای روانی و پوشیدن لباس‌های تنگ می‌تواند باعث رفلاكس شود.
● داروهای امپرازول، مفید برای رفلاكس
ملك‌زاده گفت: امروزه داروهای بسیار موثری برای درمان رفلاكس وجود دارند. مهم‌ترین داروهایی كه به این منظور به كار می‌روند داروی امپرازول و هم‌خانواده‌هایش نظیر پانتوپرازول، رابیپرازول و لانسوپرازول هستند. علاوه بر این‌ها داروهایی نظیر رانیتیدن و فاموتیدین نیز می‌توانند در برخی موارد موثر باشند.
‌وی اضافه كرد: پزشك معالج درمان را شروع می‌كند و بر حسب نیاز آن را ادامه خواهد داد. در بیش از نیمی از موارد فرد مبتلا به رفلاكس نیاز به درمان درازمدت (سال‌ها) با دارو دارد. داروهایی نظیر امپرازول را می‌توان برای مدت طولانی (حتی سال‌ها) استفاده كرد. اگرچه عوارض معدودی با این داروها گزارش شده است اما در مجموع كنترل علائم رفلاكس در درازمدت با این دسته داروها بسیار موفقیت‌آمیز و مطمئن است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …