پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بهداشت / ديابت مهمترين بيماري غيرواگير در کشور است
تلگرام

ديابت مهمترين بيماري غيرواگير در کشور است

ديابت مهمترين بيماري غيرواگير در کشور است 
رييس هشتمين کنگره بين المللي غدد ايران گفت: هم اکنون بيماري ديابت که شيوع آن در برخي شهرها در افراد بالاي 20 سال به 20 درصد هم مي رسد، مهمترين بيماري غير واگير در کشور است.   

به گزارش روز شنبه ايرنا از هشتمين کنگره بين المللي غدد درون ريز، دکتر “فريدون عزيزي” گفت: به علت کم تحرکي و رژيم غذايي نامناسب هر ساله بر تعداد افراد ديابتي اضافه مي شود و شيوع اختلال تحمل گلوکز و ديابت در بين افراد بالاي 20 سال کشور حدود 20 درصد است که شيوع کشوري آن ، اندکي کمتر از اين ميزان است.
وي افزود: در مناطق روستايي به علت تغذيه سالم و تحرک بيشتر ، ميزان شيوع آن به 4 تا 8 درصد کاهش مي يابد، اما روند رو به گسترش اين بيماري در کشور بسيار نگران کننده است.
عزيزي يادآور شد: در هشتمين کنگره بين المللي بيماري هاي غدد درون ريز و متابوليسم که هم زمان با دومين کنگره آندوکرينولوژي (غدد درون ريز) و ديابت عرب و ايران از پنجم تا هشتم آبان در سالن همايش هاي رازي برگزار مي شود، جديدترين دستاوردهاي علمي براي درمان اين بيماري ها برگزار مي شود.
رييس هشتمين کنگره بين المللي غدد ايران و دومين کنگره آندوکرينولوژي ديابت عرب و ايران ادامه داد: در اين گردهمايي، دانشمنداني از کشورهاي آمريکا، انگليس، ايتاليا، ترکيه، يونان، مالزي و سوريه نتايج دستاوردهاي جديد و تجربيات خود را طي هفت سخنراني جامع و 12 سمپوزيوم علمي ارايه مي کنند.
وي گفت: حدود 200 مقاله علمي به دبيرخانه اين کنگره رسيده است که از ميان آنها 60 مقاله براي ارايه به صورت شفاهي و 100 مقاله براي ارايه به صورت پوستر پذيرفته شده است.
بيماري هاي غده تيروئيد، ديابت قندي، سندروم متابوليک و چاقي، اختلالات چربي هاي خون، بيماري هاي غده هيپوفيز، بيماري هاي غدد آدرنال، آندوکرينولوژي سيستم توليد مثل و بيماري هاي متابوليک استخواني از مهمترين محورهاي مورد بررسي در اين کنگره است که طي سه روز اول اين کنگره به زبان انگليسي ارايه مي شود.
عزيزي يادآور شد: هم زمان با هشتمين کنگره بين المللي غدد درون ريز و متابوليسم ، دومين کنگره آندوکرينولوژي و ديابت عرب و ايران نيز در همين محل برگزار مي شود که تقريبا مباحث هر دو کنگره يکسان است . اولين دوره اين کنگره نيز سال گذشته به ميزباني سوريه برگزار شد.
* طرح موفقيت آميز يددار کردن نمک خوراکي در کاهش موارد گواتر
عزيزي يادآور شد: تا حدود 20 سال قبل ، مهمترين بيماري غدد در ايران گواتر بود به طوري که 56 درصد دانش آموزان به اين بيماري مبتلا بودند که با اجراي طرح يد دار کردن نمک خوراکي، اين بيماري کاهش يافت.
وي ادامه داد: امروزه شيوع گواتر به کمتر از 10 درصد در افراد بالغ رسيده و شيوع آن در بين دانش آموزان نيز به کمتر از پنج درصد کاهش يافته است.
وي گفت: شيوع اين بيماري هنوز در بين بزرگسالان بيش از دانش آموزان است و به خصوص در برخي مناطق کوهستاني کشور اين بيماري همچنان شايع است که مساله مهم در اين خصوص ادامه مراقبت و کنترل اين بيماري با توزيع مناسب نمک يد دار در کشور است.
اين کارشناس خاطر نشان کرد: اگر در نظارت بر حسن اجراي اين برنامه کوتاهي شود دوباره شيوع اين بيماري گسترش مي يابد، چنانچه برخي کشورهاي آسياي ميانه و حتي استراليا با غفلت از اجراي مناسب اين برنامه دچار آسيب هايي شده اند.
عزيزي اضافه کرد: اکنون از هر 20 نفر يکي يعني حدود 5 درصد نسل جديد در کشور به بزرگي غده تيروئيد و گواتر مبتلا هستند که شيوع آن در زنان بيشتر و بين 4 تا 8 درصد است و در مردان کمتر و بين 2 تا 4 درصد است.
وي گفت: درحال حاضر با کنترل قابل قبول بيماري گواتر در کشور مهمترين بيماري مرتبط با غدد در کشور، ديابت است.
هشتمين کنگره بين المللي غدد درون ريز و متابوليسم و دومين کنگره آندوکرينولوژي و ديابت عرب و ايران با همت پژوهشکده غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و با همکاري انجمن متخصصان غدد درون ريز ايران، آمريکا، مالزي، سوريه و دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور برگزار مي شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟ 

دبیر انجمن پزشکان کودکان با اشاره به اینکه استفاده از واکسن آنفلوآنزا در کشور برای …

​بهداشت محيط مدرسه

​ کلیه خوراکی های غیر مجاز که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در …