پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / تغذيه / مصرف ماهی در ایران ۱۱ كیلو كمتر از سرانه جهانی
تلگرام

مصرف ماهی در ایران ۱۱ كیلو كمتر از سرانه جهانی

مصرف ماهی در ایران ۱۱ كیلو كمتر از سرانه جهانی  
 
  
در حال حاضر سرانه مصرف ماهی در ایران ۷ كیلوگرم و در گیلان ۱۳‌كیلوگرم است؛ این در حالی كه است كه متوسط سرانه مصرف ماهی در جهان ۱۸‌كیلوگرم اعلام شده است.
به گزارش مهر، بی‌شك به دلیل خواص غذایی عالی و سلامت بخش گوشت مفید ماهی می‌توان با تولید فرآورده‌های جدید شیلات و افزایش سهمیه فرآورده‌ها در سبد مصرفی خانوارها سرانه مصرف ماهی در ایران را افزایش داد.
گوشت ماهی سرشار از پروتئین با اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌های محلول در آب و چربی و املاح معدنی و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن است.
پروتئین ماهی به دلیل داشتن اسیدهای آمینه ضروری و عوامل محرك رشد، اثر مهمی در ترمیم بافت‌ها، سلامت، شادابی انسان و به‌طور كلی رشد بدن داشته و كمبود این پروتئین سبب عدم‌تعادل دستگاه عصبی می‌شود و عقب‌ماندگی فكری، رنجوری و ضعف جسمانی را در انسان پدید می‌آورد و مقاومت بدن را در برابر بیماری‌های عفونی كاهش می‌دهد.
افرادی كه بیماری‌های قلبی دارند طبق توصیه پزشكان باید حداقل ۲ بار در هفته از فرآورده‌های آبزیان مصرف كنند كه به علت داشتن اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ باعث كاهش كلسترول خون واحتمال ابتلا به سكته‌های قلبی را كاهش می‌دهد.
علی‌رغم اهمیت و تاثیر مصرف ماهی و سایر آبزیان در افزایش ضریب سلامتی افراد جامعه و افزایش طول عمر، مصرف سرانه آبزیان در كشور‌ما هم اكنون حدود ۷ كیلوگرم بوده كه در مقایسه با سرانه مصرف جهانی (۱۸ كیلوگرم) رقم ناچیزی است.
● سفره‌های بی‌ماهی
مصرف ماهی در ایران حتی در مقایسه با جوامع و كشورهایی كه به دریاها و اقیانوس‌ها هم دسترسی ندارند، كمتر و ناچیز است و هنوز درصد بالایی از مردم كشورمان رغبت چندانی به خوردن ماهی و سایر آبزیان دریایی نشان نمی‌دهند.
این بی‌توجهی‌ها و بی‌علاقگی‌ها را می‌توان به دشواری پاك كردن ماهی كامل، فسادپذیری بالا، بوی مخصوص و استخوان‌های ریز ماهی نسبت داد، اما علت اصلی بها ندادن به آبزیان و فرآورده‌های حاصل از آنها عدم شناخت كافی از ارزش‌های غذایی، دارویی و درمانی گوشت ماهی و سایر آبزیان است.
بدیهی است كه در چنین شرایطی رسانه‌ها، شركت‌های خصوصی تولیدكننده فرآورده‌های گوناگون آبزیان و دیگر نهادهای مرتبط وظیفه معرفی گونه‌های متنوع آبزیان و خواص منحصر به فرد آنها را به عهده دارند. مطالعات نشان داده است كه گوشت ماهی و میگو به طور اعم در جوامع شهری ۲۴‌استان كشور و در جوامع روستایی ۲۲‌استان كشور مصرف می‌شود.
در ارتباط با پراكندگی مقادیر مصرف باید گفت برای كل گوشت ماهی و میگو دامنه مصرف در جوامع شهری از ۲/۰ تا ۴/۲۰ كیلوگرم (متوسط سرانه مصرف در سال) و برای جوامع روستایی از ۰۸۹/۰ تا ۸۸/۹ كیلوگرم می‌باشد كه نشان‌دهنده تفاوت عمیق بین جوامع شهری و روستایی و نیز فاصله بسیار زیاد حداقل و حداكثر مصرف و نهایتا نابرابری در توزیع مصرف آبزیان است.
در هر حال آمارها گویای این واقعیت هستند كه تفاوت بین مصرف آبزیان اولا بین جوامع شهری و روستایی بسیار قابل توجه است و ثانیا بین جوامع استان‌های ساحلی با استان‌های غیرساحلی نیز تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. وضعیت موجود شرایطی است كه بخش صنایع شیلاتی در صید دریایی با میانگین ضایعات (به صورت افت كیفی و غیرقابل مصرف شدن) حدود ۲۰درصد (بویژه در روش‌ها و شناورهای سنتی صیادی) مواجه است. به‌علاوه تمامی تولیدات كشور نیز با كیفیت قابل قبول به مصرف نمی‌رسند.
● گرایش عامه مردم هنوز تازه‌خوری ماهی است
مدیر كل شیلات استان گیلان درباره جایگاه مصرف ماهی در بین مردم گفت: عامه مردم یك باوری از محصولات شیلاتی و نیروهای متخصص باور دیگری دارند.
هادی رفیعی افزود: با همكاری رسانه‌ها محصولاتی با منشاء ماهی مانند فیش برگر، بستنی ماهی و… تا حدودی در جامعه تبلیغ شده ولی گرایش عامه مردم هنوز تازه‌خوری ماهی است.وی اظهار كرد: ماهی غذای سلامتی است، وقتی برای مصرف ماهی مقدار زیادی روغن به‌كار می‌رود خصوصیات مثبت مصرف آن كاهش می‌یابد كه باید به مردم نشان داد كه چگونه از خصوصیات خوب ماهی درست استفاده كنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …

دریافت کافئین در بارداری

مطالعات اخیر نشان داده است، احتمال سقط جنین و یا تولد نوزادانی با وزن غیرطبیعی …