خانه / مواد دارويي طبيعي / تاثیر زنجبیل در درمان تهوع بارداری بیش از قرص ویتامین B6 است

تاثیر زنجبیل در درمان تهوع بارداری بیش از قرص ویتامین B6 است

تاثیر زنجبیل در درمان تهوع بارداری بیش از قرص ویتامین B6 است
یافته های یک مطالعه نشان می دهد: کپسول زنجبیل در درمان تهوع و استفراغ بارداری بسیار تاثیرگذارتر از قرص ویتامین B6 است.

این مطالعه با هدف بررسی تأثیر کپسول زنجبیل در درمان تهوع و استفراغ بارداری و مقایسه آن با ویتامین B6 توسط مژگان فیروز بخت، مربی گروه مامایی دانشگاه آزاد اسلامی بابل و جمعی از همکارانش انجام شده است.

تهوع و استفراغ از شایعترین عوارض دوران بارداری است که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد. مصرف داروهای شیمیایی بخصوص در هفته‌های اول بارداری سبب بروز نگرانی در مادر و خانواده او به دلیل خطر تراتوژنیسیته می‌شود. استفاده از گیاهان دارویی نگرانی‌های مصرف داروهای شیمیایی را در ندارد.

این مطالعه به صورت کارآزمایی کار‌آزمایی بالینی طی ۱۱ ماه، بر روی۸۰ نفر از زنان باردار تک‌قلو با سن حاملگی کمتر از ۲۰ هفته که دچار تهوع واستفراغ بارداری بوده و تا کنون تحت درمان قرار نگرفته بودند پس از تقسیم تصادفی در دو گروه تحت درمان با زنجبیل و ویتامین B6 (چهار بار در روز به مدت چهار روز) انجام شد.

شدت تهوع و دفعات تهوع و استفراغ بر اساس نمودار دیداری ۲۴ ساعت قبل از درمان و طی روز‌های درمان سنجیده شد. هفت روز پس از درمان، نحوه پاسخ به درمان با استفاده ازمقیاس ۵ قسمتی لیکرت سنجیده شد.

یافته های حاصل از این بررسی بیانگر تأثیر زنجبیل در کاهش شدت تهوع و کاهش دفعات تهوع و استفراغ بارداری بود. تفاوت معنی‌داری بین دو گروه در کاهش شدت تهوع، دفعات تهوع و دفعات استفراغ مشاهده نشد.

نتایج مطالعه نشان می دهد است که زنجبیل در درمان تهوع واستفراغ بارداری موثر است ولی مصرف آن نیاز به مطالعات گسترده‌تری جهت تعیین دوز مناسب دارو و بررسی عوارض مادری و جنینی در نتیجه مصرف آن دارد.

خلاصه این مقاله در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان به چاپ رسیده است.

مطالب داغ امروز :

تغذیه در کودکان ۶-۲ ساله

۱-رعایت تنوع ، تعادل و تناسب از اصول تغذیه صحیح است که برای دستیابی به …

دود سیگار و قلیان بر کودکان تأثیر بدی دارد

۱-اثر بر روی رشد و نمو کودکان مصرف سیگار مادر باردار ،باعث قرار گرفتن جنین …

رژیم غذایی در زمان بارداری

برخی از اضافه وزن ها به طور غیرقابل اجتنابی موجب افزایش وزن جنین همچنین موجب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *