خانه / خبر پزشکی / زخم معده و اثنی عشر از شایع‌ترین امراض ناشی ازهلیکوباکترپیلوری است
مجله پزشکی

زخم معده و اثنی عشر از شایع‌ترین امراض ناشی ازهلیکوباکترپیلوری است

زخم معده و اثنی عشر از شایع‌ترین امراض ناشی ازهلیکوباکترپیلوری است
یک فوق تخصص گوارش گفت: ورم معده، زخم معده و زخم اثنی‌عشر از شایع‌ترین بیماریهایی است که توسط هلیکوباکترپیلوری به صورت عفونت در معده ایجاد می‌شود.

دکتر حسین خدمت در گفت وگو با ایسنا، در خصوص هلیکوباکترپیلوری گفت: این باکتری حدود ۲۵ سال پیش کشف شده که تنها در معده مستقر شده و در جای دیگر بدن دیده نمی‌شود.

به گفته وی، شایع‌ترین بیماری که هلیکوباکترپیلوری ایجاد می‌کند ورم معده است. این باکتری از سنین کودکی در معده مستقر می‌شود که نیمی از مردم دنیا این عفونت را دارند.

این متخصص گوارش تصریح کرد: هرچه بهداشت بیشتر رعایت شود احتمال گرفتاری کمتر می‌شود. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته بهداشتی صنعتی شیوع این عفونت بسیار کمتر شده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد را درگیر می‌کند. این در حالی است که در کشورهایی که از نظر بهداشتی ضعیف هستند حدود ۷۰ تا۸۰ درصد افراد به این عفونت مبتلا هستند.

خدمت درباره دیگر بیماری‌هایی که این باکتری سبب آن می شود، گفت: غیر از ورم معده با گذشت زمان که این عفونت در معده مستقر باشد زخم ایجاد می‌شود که این زخم‌ها معمولا در اثنی عشر یعنی ابتدای روده است و ۹۰ درصد کسانی که این زخم‌ها را دارند علت بیماری‌شان همان عفونت هلیکوباکترپیلوری است.

به گفته این متخصص گوارش، زخم‌های معده از دیگر بیماری‌هایی است که توسط این عفونت ایجاد می‌شود و حدود ۵۰ تا۶۰ درصد موارد را به خود اختصاص می‌دهد.

وی در ادامه افزود: جدای از بحث زخم‌ها زمانی که عفونت به طور کامل درمان و ریشه کن می‌شود، مشکلات دیگری در سیستم گوارش به وجود می‌آید مانند عفونت‌های معده که منجر به سرطان معده می‌شود. این سرطان‌ها شامل سرطان‌های لنفومی و غیر لنفومی است که سرطان لنفومی معمولا با آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد، اما سرطان‌های غیر لنفومی نیاز به جراحی و یا شیمی درمانی دارد.

دکتر خدمت همچنین خاطرنشان کرد: کم خونی، بیماری‌های روماتیسمی و حتی آرتروز جزو بیماری‌هایی هستند که علت آنها عفونت هلیکوباکترپیلوری است؛ البته این موارد ثابت شده نیست و آنچه که ثابت شده توسط این باکتری و عفونت بوجود می‌آید شامل ورم معده، زخم معده، زخم اثنی عشر و درصد کمی از سرطان‌های معده است.

این متخصص گوارش در پاسخ به این پرسش که این بیماری بیشتر در کدام مناطق کشور شایع است، اظهار کرد: این بیماری در همه جای کشور مشاهده می‌شود و نقطه خاصی از کشور وجود ندارد که این بیماری در آنجا شایع‌تر باشد، از لحاظ میزان مبتلایان استان‌ها، تفاوت اندکی دارند.

وی تاکید کرد: در مجموع در کشور ایران در سنین بزرگسالی حدود ۵۰ درصد از افراد به این بیماری مبتلا هستند.

دکتر خدمت در خصوص درمان این بیماری گفت: خوشبختانه درمان این بیماری با توجه به آنتی بیوتیک‌های موجود عملی است و حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد مبتلایان با داروهای موجود در داخل کشور درمان و بیماری‌شان ریشه کن می‌شود اما از آنجا که سیر بیماری بسیار کند است و عوارض آن در همه افراد دیده نمی‌شود لذا نمی‌توان گفت هر فردی که مبتلا به این عفونت است درمان شود. زیرا آنتی بیوتیک‌های مذکور‌ بسیار سنگین بوده و تحمل مصرف آنها مشکل است، ضمن این که هزینه بسیاری نیز به افراد تحمیل می‌کند.

وی در ادامه افزود: افرادی که به واسطه این عفونت، ورم معده دارند نیازی به درمان آنها نیست. اما افرادی که توسط این عفونت به زخم معده و زخم اثنی‌عشر و یا سرطان‌های نوع لنفومی دچار شده‌اند حتما باید درمان شوند. مابقی افراد در اکثریت موارد نیاز به درمان ندارند بنابراین توصیه می‌شود تنها افراد خاصی که نیاز به درمان دارند با راهنمایی پزشک معالج خود تحت درمان قرار گیرند.

دکتر خدمت تاکید کرد: بیمارانی که تحت درمان قرار می‌گیرند حتما باید دوره درمان را کامل کنند؛ چرا که در صورت درمان ناقص مقاومت ایجاد می‌شود و ایجاد میکروب‌های مقاوم عوارض شدیدی دارد. در افرادی هم که درمان کامل می‌شود باید مکرر پیگیری صورت گیرد تا عفونت ریشه کن شود، ‌پس از ریشه کنی بیماری، معمولا افراد دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شوند.

این متخصص گوارش در خصوص علایم شایع این بیماری عنوان کرد: از شایع‌ترین علائم این بیماری می‌توان به سوء‌هاضمه، احتمال نفخ شکم، احساس سنگینی در ناحیه بالای شکم،‌ سیری زودرس، بی‌اشتهایی مختصر و درد و سوزش در ناحیه بالای شکم اشاره کرد که ممکن است ناشی از این میکروب باشد. هلیکوباکترپیلوری در آزمایش و بررسی‌های آندوسکوپی مشاهده می‌شود.

وی در پایان در خصوص پرهیزغذایی مبتلایان به این بیماری گفت: هیچ نوع پرهیزغذایی خاصی برای مبتلایان به این میکروب وجود ندارد اما به طور کلی توصیه می‌شود افرادی که سوء‌هاضمه دارند از مصرف غذاهای محرک، غذاهای ترش، ترشی و غذاهای سنگین و پرچرب پرهیز کنند. البته این توصیه‌ها برای افراد سالم نیز ضروری است.

مطالب داغ امروز :

چه غذاهایی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

 کلیه کلیه‌ها نقش اساسی برای فیلتراسیون مواد زائد بدن، بازی می‌کنند.این اندام،در دو طرف ستون …

آیا سردرد همراه با تب خطرناک است؟

 هم تب و هم سردرد از عوارض شایعی هستند که هر کدام می توانند دلیل …

۴۰درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها با سبک زندگی …