پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مواد دارويي طبيعي / آشنايي با خواص آلوئه ورا
تلگرام

آشنايي با خواص آلوئه ورا

آشنايي با خواص آلوئه ورا

آلوئه ورا خاص مناطق آفريقايي است كه به آن زنبق بياباني يا صحرايي هم مي‌گويند. در برخي كشورها با نام‌هايي چون «گياه جاودانگي»، «گياه دارويي»، «گياه ملكه» و … ناميده مي‌شود.نخستين بار مصري‌ها اين گياه را براي درمان زخم‌ها، سوختگي‌ها و عفونت‌ها به كار مي‌گرفتند. پس از آنها يوناني‌ها، اسپانيايي‌ها و آفريقايي‌ها به شيوه‌ها و منظورهاي مختلف از اين گياه استفاده مي‌كردند.

براي مثال شكارچيان آفريقايي از ژل آن بر بدن خود مي‌ماليدند تا عرق نكنند و بدنشان بوي بد نگيرد!

از دهه ۱۹۳۰ به بعد تحقيقات علمي و وسيعي بر روي تركيبات و خواص دارويي اين گياه انجام شد و دريافتند ژل صاف شده اين گياه قدرت عجيبي در درمان زخم‌ها و سوختگي‌ها دارد.

براي درمان زخم‌هاي سربازان در سپاه الكساندر از آلوئه ورا استفاده مي‌شد. اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است كه نقش مهمي را در پزشكي سنتي ايفا مي‌كند اما از كشف خواص بي بديل آن توسط طب مدرن امروزي زمان زيادي نمي گذرد.

اغلب مردم به عنوان يكي از مواد سازنده محصولات آرايشي مثل ضدآفتاب‌ها، مرطوب كننده‌ها و كرم‌هاي سوختگي با آلوئه ورا آشنا هستند.

 

اما امروزه حضور رو به فزوني آلوئه در محصولات متعدد و متنوعي را شاهد هستيم. توليدكنندگان شامپو مدعي هستند كه اسيديته معادل ۵/۴ اين گياه آن را براي ساخت انواع شامپو و نرم‌كننده ايده‌آل كرده است.

در حالي كه متخصصين تغذيه نيز مصارف خوراكي آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجي آن مفيد و متعدد مي‌دانند و آن را به اشكال مختلف از جمله عصاره، ژل، كپسول و پودر عرضه مي‌كنند.

اين گياه حداقل داراي ۳ اسيد چرب با خاصيت ضدالتهابي است كه براي معده، روده كوچك و روده بزرگ مفيد است.

ويتامين‌هاي تشكيل‌دهنده آن عبارتند از ويتامين C، B۱۲، B۶، B۲، B۱، A و E. «آلوئه ورا» با خاصيت اعجاب‌انگيز خود مي‌تواند تمام اسيد آمينه‌هاي ضروري بدن را در اختيار شخص مصرف‌كننده قرار دهد.

 هيچ چيز اين گياه به تنهايي شگفت‌انگيز و خارق‌العاده نيست. بلكه همراهي و يك جا جمع شدن تمام مواد مورد نياز بدن از گروه‌هاي مختلف غذايي است كه آن را منحصر به فرد كرده است.

تجمع اين مواد در درون يك گياه واحد را مي‌توان به جمع شدن تعدادي نوازنده در يك گروه بزرگ موسيقي تشبيه كرد. (همان طور كه هر كدام آنها، هرگز و به تنهايي اثر و جاذبه اجراي گروهي و دسته‌جمعي را ندارند.)

ژل Aloe حاوي گليكوپروتئين است كه از تورم و درد جلوگيري و روند بهبود را تسريع مي‌كند و همچنين حاوي پلي ساكاريد است كه رشد و ترميم پوست را تحريك مي‌كند.

«آنتراكوئين» موجود در شيره Aloe به عنوان مسهل موثر عمل مي‌كند. اين مواد شيميايي در مقادير كم، مي‌تواند از تشكيل سنگ كليه جلوگيري كند.

از ژل Aloe براي درمان زخم‌هاي دروني و بيروني نيز مي‌توان استفاده كرد. اين ماده روند درمان بسياري از جراحات پوستي از جمله زخم‌ها، سوختگي‌ها و يخ‌زدگي را تسريع مي‌كند.

شيره ‌اين گياه مسهل مفيدي است، اما چون مي‌تواند سبب‌گرفتگي دردناك عضلات شود، غالباً استفاده نمي‌شود. با ميزان مصرف كمتر، شيره Aloe مي‌تواند از سنگ كليه پيشگيري يا اندازه سنگ را كوچكتر كند.

اين ماده به عنوان تسهيل‌كننده دفع مدفوع به ويژه در افرادي كه مبتلا به وبواسير هستند ماده مفيدي است.

در حال حاضر اين گياه دارويي در صنايع مختلف غذايي شامل انواع نوشابه‌ها، كمپوت، دوغ و غيره و همچنين در صنايع آرايشي و بهداشتي شامل انواع كرم‌ها، لوسيون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوينده‌ها و در صنايع دارويي در كپسول‌ها، قرص‌هاي جوشان و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اندام مورد استفاده اين گياه دارويي برگ‌هاي آن است.

مرور کلی خواص دارويي:

صبر زرد از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و شيرابه آن به مصرف طبي مي‌رسد.
۱)تقويت‌كننده بدن است
۲) يبوست را برطرف مي‌كند و روده‌ها را تميز مي‌كند
۳) براي معالجه آسم مفيد است
۴) سوء‌هاضمه را برطرف مي‌كند
۵) در معالجه صرع مفيد است
6) خون را تصفيه مي‌كند
7) براي برطرف كردن خارش ناشي از گزيدگي حشرات شيرابه آن‌را روي پوست بماليد
هشت ) اگزما را درمان مي‌كند
9) براي معالجه اسهال خوني مفيد است
۱0) براي رفع ريزش مو، شيرابه آنرا به سر ماليده و موها را با آن ماساژ دهيد
۱1) بيماري كبدي را برطرف مي‌كند
۱2) براي التيام زخم‌ها شيرابه آنرا روي زخم بماليد
۱3) صبر زرد بهترين كرم مرطوب‌كننده است برگ‌ها را بشكنيد و ژله آن‌را به پوست بماليد
۱4) مبتلايان به بيماري قند مي‌توانند با مصرف اين گياه قند خون خود را كنترل كنند
۱5) براي شستن چشم و زخم‌ها شيرابه صبر زرد را با آب مخلوط كرده و استفاده كنيد

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آشنایی با خواص دارچین

دارچین از نظر طب سنتی ایران، طبیعتی گرم و خشک دارد. در ادامه نگاهی به …

خواص سیب ترش

-خواص سیب ترش-سیب ترش قابض است و حالت استفراغ و دل بهم خوردگی را از …