پزشکان بدون مرز درمان
خانه / آشپزی سالم / پوست مرغ را بكنیم یا نه ؟
تلگرام

پوست مرغ را بكنیم یا نه ؟

پوست مرغ را بكنیم یا نه؟!

 

برای پخت گوشت مرغ چطور و چگونه عمل می‌كنید؟ آیا پوست مرغ را جدا می‌كنید و سپس آن را می‌پزید یا این كه پس از پخت با پوست، هنگام سرو غذا، پوستش را دور می‌ریزید؟شاید هم پوست آن را نیز چاشنی غذایتان كرده و آن را میل می‌كنید؟ به نظر شما كدام روش صحیح است؟
دكتر مجید حاجی‌فرجی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در این باره می‌گوید: طبعا توصیه‌ها بر این است كه در طبخ، پوست مرغ مصرف نشود، چرا كه از نظر تغذیه‌ای، پوست دارای چربی بالایی است و اسید چرب اشباع و كلسترول بالایی دارد، به همین جهت میزان كالری بیشتری را نیز ایجاد می‌كند. از سویی تصور عامه بر این است كه تركیباتی در پوست مرغ انباشته است كه منجر به بیماری‌ها می‌شود و اختلالات هورمونی در زنان و دختران را پدید می‌آورد و مساله دیگر، اختلالات سرطانی است كه در درازمدت ایجاد می‌شود؛ ولی نگرانی متخصصان تغذیه بیشتر بر آنتی‌بیوتیك‌هایی است كه به صورت مكمل به جوجه‌های در حال رشد تزریق یا خورانده می‌شود و در پوست آنها ذخیره می‌شود؛ چراكه این داروها به صورت منظم جهت سالم نگه داشتن آنها، به جوجه‌ها داده می‌شود.
این متخصص تغذیه در ادامه اظهار می‌كند: گاه مشاهده شده است كه ترس عامه مردم از وجود هورمون در بدن مرغ و جوجه‌ها بیشتر از وجود آنتی‌بیوتیك‌هاست؛ چراكه آنها می‌دانند این هورمون‌ها باعث رویش موهای زاید در بدن زنان و دختران می‌شوند؛ ولی قابل ذكر است كه مرغداری‌ها برای رشد جوجه‌ها به جهت مقرون به صرفه نبودنش، از هورمون استفاده نمی‌كنند و همان طور كه گفته شد از داروهای آنتی‌بیوتیك استفاده می‌كنند.
● باربیكیو و خطرات آن
در هر ۱۰۰ گرم گوشت مرغ با پوست، چیزی حدود ۱۶ الی ۱۷ گرم چربی وجود دارد كه اگر آن را با مقدار كالری كه برای هر گرم چربی است محاسبه كنیم، حدود ۱۵۰ تا ۱۵۵ كیلوكالری در ۱۰۰ گرم گوشت به ما چربی می‌دهد كه این طبعا حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم كلسترول و ۵ گرم چربی اشباع دارد، حال اگر این ران یا بال را از چربی (پوستش)‌ جدا كنیم این مقدار چربی به ۲/۲ گرم چربی در ۱۰۰ گرم تغییر می‌كند.
دكتر حاجی فرجی با اشاره به این مطلب درخصوص نحوه پخت گوشت به وسیله باربیكیو اظهار می‌كند: در این روش پوست گوشت به صورت خشك درآمده كه بسیاری مایل به خوردن آن هستند غافل از این كه این پوست خشك شده (مرغ یا ماهی)‌ حدود ۴۶ گرم چربی دارد كه اگر محاسبه شود ۴۱۵ كیلوكالری فقط از پوست خشك و كبابی به دست می‌آید.
این عضو هیات علمی می‌گوید: ولی مساله‌ای كه در طبخ گوشت‌ها در باربیكیو نگران‌كننده است تماس مستقیم گوشت با حرارت، زغال و مواد سوزاننده‌ای است كه به كار می‌رود كه خود دارای مواد سمی است و به گوشت منتقل می‌شود كه در طول زمان احتمال بروز سرطان را زیاد می‌كند، پس بهتر است هنگام باربیكیو كردن گوشت، حتی‌المقدور آن را از پوستش جدا نكرده و پس از پخت كامل، گوشت را جهت كاهش خطر، از پوستش جدا كنیم.
از آنجا كه در سوخاری كردن نیز بایستی گوشت در روغن غوطه‌ور شود، باز همان عواقب و خطر بروز سرطان، گسترش پیدا می‌كند، پس می‌توان روش بخارپز یا آب‌پز نمودن گوشت را به عنوان كم‌خطرترین راه پخت ذكر كرد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

سبزی پلو با ماهی

از دیر باز و طبق سنن قدیم رسم بر این بوده است که ناهار یا …

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …