پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / بيماران کليوي و روزه داري
تلگرام

بيماران کليوي و روزه داري

بيماران کليوي و روزه داري 

 

 يک فوق تخصص کليه و مجاري ادراري گفت: به بيماراني که کليه هاي آنها بطور دائم سنگ سازي مي کند يا مبتلا به بيماري سنگ کليه هستند، توصيه مي شود روزه نگيرند.   

به گزارش خبرنگار ايرنا، هر فرد سالم دو کليه دارد که در دو طرف پهلو قرار دارند، کليه ها زوائد بدن را به صورت ادرار دفع مي کنند، علاوه بر اين که در خون سازي و ساختن ويتامين D مشارکت دارند، در تنظيم خون و املاح بدن افراد نيز موثرند.
درباره بيماري‌هاي مزمن و شديد کليوي، چند مورد است که بنا به نظر اکثريت قاطع پزشکان منع قطعي براي روزه ‌داري به وجود مي‌آورد، چرا که در اين حالت‌ها امکان تطابق مناسب با تغييرات آب و املاح وجود ندارد.
به گفته متخصصان بيماري‌هاي کليه، در صورت نارسايي متوسط و شديد کليه، وقتي کليه از کار افتاده و بيمار بايد تحت درمان با دياليز قرار گيرد، دفع شديد پروتئين از ادرار (که در هموگلوبينموپاتي‌ها ديده مي‌شود و خطر لخته شدن خون بالا مي‌رود) و همچنين در صورت دفع مکرر سنگ‌هاي کليوي، روزه گرفتن از لحاظ پزشکي ضرر جدي دارد و منع شده است.
متخصصان علم پزشکي براين عقيده اند: افرادي که تشکيل سنگ‌هاي ادراري در آنها‌ ‌فعال بوده و بيش از دو سنگ ادراري ظرف مدت شش ماه داشته‌اند يا هم اکنون‌ ‌داراي سنگ ادراري هستند، بهتر است در مورد روزه گرفتن احتياط کنند.
دکتر شمس وزيريان، فوق تخصص کليه و مجاري ادراري وضعيت روزه داري را در مبتلايان به بيماريهاي مختلف کليوي متفاوت دانست و اظهار داشت: با توجه به نوع بيماري کليه ها( بيماريهاي عفوني، سنگ کليه و بيماري قندي که ممکن است کليه را درگير کند) پزشک معالج توصيه به روزه داري يا عدم آن به بيمار را دارد .
وي، افزود: بيماران کليوي که نبايد روزه بگيرند در گروه هاي بيماراني مي گنجند که مصرف زياد مايعات را بايد داشته باشند .
دکتر وزيريان، گفت: مصرف زياد مايعات باعث مي شود تا حجم ادرار افراد به اندازه کافي باشد و مواد زائد بدن در کليه ها ته نشين و مشکل ساز نشده و حتي مجاري ادراري و مثانه را نيز درگير نکند .
اين فوق تخصص کليه اضافه کرد: نخوردن آب باعث ته نشين شدن مواد زائد در لوله هاي ادراري يا مثانه و يا کليه مي شود و خطرات بعدي را براي فرد ايجاد مي کند بنابراين به بيماراني که کليه هاي آنها بطور دائم سنگ سازي مي کند يا مبتلا به بيماري سنگ کليه هستند، توصيه مي شود روزه نگيرند.
وي گفت: به دليل اينکه مبتلايان به سنگ کليه نياز شديدي به مصرف مايعات دارند نيز نبايد روزه بگيرند.
* روزه داري و ارتقا درمان بيماراني که عفونت کليه و مثانه دارند*
دکتر وزيريان، شايع ترين بيماري کليوي را بيماريهاي عفوني (عفونت در کليه و مثانه) ذکر کرد و روزه داري در اين افراد را بلامانع دانست و افزود: داروهاي مصرفي اين افراد در دو گروه آنتي بيوتيک هاي خوراکي و تزريقي مي گنجد که در رمضان مي توان با نظر پزشک به جاي استفاده از دو تا سه نوبت آنتي بيوتيک خوراکي، ازداروهايي استفاده کرد که اثر آنها ماندگارتر باشد و در موقع سحر و بعد از افطار مصرف شود.
اين فوق تخصص کليه توضيح داد: طبق تحقيقات انجام شده در بيماراين که مبتلا به بيماريهاي عفوني هستند و از داروهاي تزريقي استفاده مي کنند نيز مي توان توصيه کرد که به جاي استفاده در سه نوبت، هر 24 ساعت يک بار اين داروها را تزريق کنند تا به اين ترتيب بيمار به خاطر وقت مصرف دارو مجبور نباشد روزه نگيرند.
وي اظهارداشت: روزه داري در اين افراد نه تنها مدت مصرف دارو اين بيماران را کاهش مي دهد، بلکه درمان عفونت کليه و مثانه آنان را نيز ارتقا مي بخشد.

طبق تعريف علم پزشکي، نقرس بيماري است که خود را با افزايش اسيد اوريک خون، التهاب دردناک مفاصل، رسوب کريستال‌هاي اورات سديم و سنگ‌هاي کليوي اسيداوريکي نشان مي‌دهد.
وزيريان با بيان اينکه نقرس نيز از جمله بيماريهاي کليوي است که روزه داري براي مبتلايان به آن مفيد است، خاطر نشان ساخت: بيماري نقرس اسيد اوريک خون را بالا مي برد و باعث مي شود که اثرات سوئي براي کليه ايجاد کرده و آن را درگير کند، بنابراين روزه داري در اين بيماران باعث مي شود که از مصرف غذاهاي اضافي جلوگيري کرده و اسيد اوريک خون را پايين بياورد و مشکلات بعدي نيز کمتر شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …