پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / عدم درمان آب سیاه منجربه کوری می‌شود
تلگرام

عدم درمان آب سیاه منجربه کوری می‌شود

عدم درمان آب سیاه منجربه کوری می‌شود
گلوکوم یا آب سیاه افزایش فشار داخل چشم است که می‌تواند سبب آسیب به عصب بینایی و در نتیجه کوری دائمی شود. بنابراین تشخیص زودرس آب سیاه و آغاز درمان، کلید اصلی جلوگیری از پیشرفت بیماری است. این در حالی است که برخی از انواع آب سیاه تا مراحل پیشرفت بیماری هیچ علامتی را به دنبال ندارد.
دکتر احمد شجاعی، متخصص چشم، گفت: مایع شفافی به نام زلالیه مرتب ازچشم ترشح می شود، این مایع از محل تلاقی قرنیه با عنبیه که زاویه نام دارد، خارج می‌شود. در صورتی که به دلایلی خروج این مایع با مشکل روبرو شود، فشار داخل چشم از حد طبیعی خارج شده و افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: افزایش فشار داخل چشم به قسمت‌های داخلی چشم به ویژه عروقی که وظیفه خون رسانی به عصب بینایی را بر عهده دارند فشار وارد کرده و کم کم عصب بینایی را از بین می برند.
وی با بیان اینکه آب سیاه در دو نوع آب سیاه با زاویه بسته وآب سیاه با زاویه باز وجود دارد، گفت: در آب سیاه زاویه بسته، زاویه خروج زلالیه به دلایلی مسدود می‌شود یعنی عنبیه به سطح قرنیه چسبیده شده و به دنبال آن فشار داخل چشم به طور ناگهانی بالا رفته ودرد شدید ایجاد می‌کند.
دکترشجاعی ادامه داد: آب سیاه با زاویه بسته از موارد اورژانسی است و باید سریع تحت درمان قرار گیرد؛ چرا که به دنبال حمله زاویه بسته، طی چند ساعت (معمولا شش ساعت) عصب بینایی از بین می‌رود. آب سیاه با زاویه بسته معمولا در کسانی ایجاد می‌شود که زمینه ابتلا به آن را دارند؛ یعنی زاویه خروج زلالیه تنگ است و بنا به دلایلی دچار گرفتگی می‌شود.
این متخصص چشم با اشاره به آب سیاه با زاویه باز گفت: در این مورد نیز محل خروج زلالیه کم کم تنگ شده و خروج مایع زلالیه کند می‌شود. در آب سیاه با زاویه باز، فشار داخل چشم خیلی بالا نمی‌رود، بلکه آرام آرام عصب بینایی را از بین می‌برد. این مورد از آب سیاه هیچ علامتی ندارد و فرد متوجه بیماری نمی‌شود مگر در موارد پیشرفته که میدان بینایی محدود می‌شود. در این مورد هنگام نگاه مستقیم، میدان دید از اطراف محدود می‌شود.
وی با بیان اینکه یک نوع از آب سیاه مادرزادی از بدو تولد ایجاد می‌شود، گفت: در کودکان مبتلا به آب سیاه مادرزادی علائم واضحی مانند بزرگی قرنیه، خاکستری وکدرشدن رنگ قرنیه،، حساسیت به نور و اشک ریزش شدید مشاهده می‌شود. آب سیاه با زاویه باز و بسته معمولا در سنین میانسالی بروز می‌کند.
این متخصص چشم هدف از درمان آب سیاه را پایین آوردن فشار داخلی چشم به کمک روش‌های مختلف دارویی، لیزری و جراحی خواند و ادامه داد: آب سیاه با زاویه بسته عمدتا باید پیشگیری شود. به این معنی که در صورت تشخیص تنگ بودن زاویه و احتمال خطر مسدود شدن آن درآینده، سوراخی ریز درعنبیه ایجاد می‌شود. در گذشته با عمل جراحی این کار صورت می‌گرفت اما امروزه با لیزر حتی به صورت سرپایی این کار انجام می‌شود.
وی ادامه داد: درصورتی که در آب سیاه با زاویه بسته به طور ناگهانی فشار داخل چشم افزایش یافت باید به صورت اورژانسی تحت درمان قرار گیرد. زمانی که فشار داخل چشم کنترل شد به منظور خروج زلالیه، سوراخی در عنبیه ایجاد می‌شود.
دکتر شجاعی در مورد درمان آب سیاه با زاویه باز نیز تصریح کرد: در زاویه باز ابتدا باید به درمان دارویی اقدام کرد. داروهایی به منظور کاهش ترشح زلالیه و تسهیل خروج زلالیه تجویز می‌شود. به طور کلی درمان دارویی مکانیسم‌های مختلفی دارد که معمولا در۹۰ درصد موارد پاسخ به درمان دارویی مثبت است. در این مورد درمان دارویی باید به طور مداوم استفاده شود تا آسیبی به چشم نرسد.
این متخصص چشم ادامه داد: در صورتی که آب سیاه با زاویه باز به درمان دارویی پاسخ ندهد، جراحی پیشنهاد می‌شود. در روش‌های جراحی مسیری انحرافی زیرملتهمه به منظور جذب و خروج زلالیه ایجاد می‌شود. به طور کلی در صورتی که آب سیاه درمان نشود از بین رفتن عصب بینایی و کوری را به دنبال دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …