خانه / خبر پزشکی / ضعف سیستم ایمنی، دردهای عضلانی و کم کاری تیروئید از عوارض کمبود سلنیوم است

ضعف سیستم ایمنی، دردهای عضلانی و کم کاری تیروئید از عوارض کمبود سلنیوم است

ضعف سیستم ایمنی، دردهای عضلانی و کم کاری تیروئید از عوارض کمبود سلنیوم است
در صورتی که دریافت روزانه سلنیوم از میزان نیاز بدن کمتر باشد، سیستم ایمنی ضعیف می‌شود.بنا براعلام مرکز اطلاعات دارویی ایران، مصرف آنتی اکسیدان‌هایی مثل سلنیوم از پوست ما در برابر اثرات نامطلوب عوامل خارجی حفاظت می‌کند.

پوست بدن اولین سد دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری زا و آسیب رسان به شمار می‌رود. به همین دلیل بیش از هر بخش دیگر بدن در معرض صدمات محیطی قرار دارد.

نور خورشید، آلودگی هوا و مواد سمی مختلف بر پوست اثر می‌گذارند و باعث تولید اکسیدان‌ها در آن می‌شوند. اکسیدان‌ها نیز از دلایل مهم پیری،‌ چین و چروک و لکه‌های پوستی هستند.

اگر دریافت روزانه سلنیوم از میزان نیاز بدن کمتر باشد بدن دچار کمبود سلنیوم می‌شود و این کمبود در درجه اول باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود. در نتیجه فرد در برابر بیماری‌های گوناگون آسیب پذیر خواهد بود.

دریافت ناکافی سلنیوم همچنین منجر به پیشرفت کم کاری تیروئید می‌شود. در واقع کمبود سلنیوم مشکلی است که در اختلالات تیروئیدی اغلب نادیده گرفته می‌شود. در حالی که نقش این عنصر در کنترل فعالیت‌های تیروئید به اندازه عنصر ید مهم است.

از دیگر علائم کمبود سلنیوم می‌توان به دردهای عضلانی، ضعف و از دست دادن رنگدانه‌های پوست و مو و سفید شدن بستر ناخن اشاره کرد. اگر کمبود به مدت طولانی ادامه پیدا کند باعث بروز علائم شدید در قلب و مفاصل می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که سلنیوم ممکن است در بهبود بیماریهای تنفسی (مثل آسم و برونشیت)، بیماریهای قلبی، بیماریهای پوستی (مثل پسوریازیس) و آرتروز نیز موثر باشد ولی برای قطعی شدن این اثرات، بررسی‌های بیشتری لازم است.

مطالب داغ امروز :

آداب حمام رفتن در زمستان

 در فصل سرما بدن دستخوش تغییرهایی می شود؛ مثلا بعضی ها از خشکی پوست خود …

عوارض مخدر گل؛ از خودکشی تا جنون ماندگار

 گل یا وید یا علف ، ماده مخدر جدیدی نیست بلکه همان حشیش است که …

درمان سینوزیست با این گیاه خوشبو

 پزشک و محقق طب اسلامی گفت: بخور بابونه برای سینوزیت بسیار مفید است. «مریم نواب‌زاده» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *