پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / بیماری های گوارشی و روزه داری
تلگرام

بیماری های گوارشی و روزه داری

بیماری های گوارشی و روزه داری

رعایت بهداشت غذایی و خوردن غذای ساده و كم حجم در زمان افطار و سحر بهترین راه برای استفاده از ایام ماه مبارك رمضان است .
بازگشت غذا از معده به مری را كه همراه با سوزش باشد ریفلاكس می گویند و افراد دارای ریفلاكس در صورت پر بودن شكمشان ، احساس سنگینی بیشتری دارند و ریفلاكس آنها بیشتر می شود  لذا در ماه مبارك رمضان با امتناع از پرخوری و با كم خوردن غذا می توان این حالت را بهبود بخشید و روزه داران باید در هنگام افطار و سحر از پر خوری پرهیز كنند.

همچنین بعد از خوردن سحری چند ساعتی بیدار بمانند تا برگشت غذا اتفاق نیفتد.

افراد دارای زخم های فعال در معده یا اثنی عشر در صورت تحمل گرسنگی با ساعات زیاد ، احتمال دچار خونریزی در آنها بسیار زیاد است ، لذا این گونه افراد از روزه گرفتن خودداری كنند

 

افرادی كه مشكل حادی ندارند و یا این كه احساس سنگینی در معده می كنند توصیه می شود كه حتما روزه بگیرند چون برای حال آنها خوب است .
 

یبوست و محدود شدن مصرف آب و ارتباط آن با روزه داری :
در صورت رعایت كردن درست مصرف میوه جات و سبزیجات یعنی از افطار تا سحر اگر این دو ماده غذایی را در برنامه غذایی خود قرار دهند می توان گفت كه هیچ مشكلی این بیماران را تهدید نمی كند.
روزه داری و بیماری كولیت ( التهاب روده ) و كولون :

 

اگر این علائم در بیمار خیلی حاد باشد ، از گرفتن روزه خودداری كند و تا وقتی كه این بیماری كنترل نشود نباید روزه بگیرد اما در صورت كنترل و درمان آن ، می توان با خیال آسوده به این فریضه الهی عمل كرد .دكتر احسانی گفت :در مورد كولیت های عصبی ، هیچ مانعی برای روزه گرفتن وجود ندارد.

 

چاقی و افزایش وزن علت اصلی این بیماری است كه در صورت پایین آوردن وزن ، این حالت نیز بهبود می یابد ، لذا برای افراد دارای كبد چرب توصیه می شود كه حتما روزه بگیرند و به نفع آنهاست به شرطی كه بعد از افطار در خوردن شیرنی جات و تنقلات افراط نكنند و سعی در كم كردن وزن كنند.

 

در حالت های پیشرفته مانند سیروس كه فرد با ضعف و بی حالی مواجه است ، روزه گرفتن برای آنها خوب نیست و ممکن بیماری آنها را تشدید كند.
 
اگر بیماری این گونه افراد كنترل شده باشد و مصرف دارویی افراد مبتلا منظم باشد ، روزه گرفتن برای این افراد مشكلی بوجود نمی آورد.

 

اختلال دفع صفرا در ایام ماه مبارک رمضان :

 

در روزه داری های خیلی طولانی این حالت با مشكل روبرو می شود لذا مبتلایان به این مشكل اگر قصد روزه را دارند باید برای مدت كوتاهی روزه بگیرند و یا اصلا نگیرند ولی در حالتهای معمولی مشكلی ندارد.
پس از ساعت ها خالی بودن معده نباید در هنگام افطار از غذاهای سنگین استفاده كرد و بهتر است از غذای ساده استفاده و از پر خوری اجتناب شود و تا می توان از میوه و سبزی استفاده كرد مخصوصا افراد دارای یبوست.

 

روزه داران بهتر است از خوردن غذاهای كم حجم و پر انرژی مانند بامیه و شیرینی جات اجتناب كنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …