خانه / جهان پزشكي / بیماری های گوارشی و روزه داری
مجله پزشکی

بیماری های گوارشی و روزه داری

بیماری های گوارشی و روزه داری

رعایت بهداشت غذایی و خوردن غذای ساده و کم حجم در زمان افطار و سحر بهترین راه برای استفاده از ایام ماه مبارک رمضان است .
بازگشت غذا از معده به مری را که همراه با سوزش باشد ریفلاکس می گویند و افراد دارای ریفلاکس در صورت پر بودن شکمشان ، احساس سنگینی بیشتری دارند و ریفلاکس آنها بیشتر می شود  لذا در ماه مبارک رمضان با امتناع از پرخوری و با کم خوردن غذا می توان این حالت را بهبود بخشید و روزه داران باید در هنگام افطار و سحر از پر خوری پرهیز کنند.

همچنین بعد از خوردن سحری چند ساعتی بیدار بمانند تا برگشت غذا اتفاق نیفتد.

افراد دارای زخم های فعال در معده یا اثنی عشر در صورت تحمل گرسنگی با ساعات زیاد ، احتمال دچار خونریزی در آنها بسیار زیاد است ، لذا این گونه افراد از روزه گرفتن خودداری کنند

 

افرادی که مشکل حادی ندارند و یا این که احساس سنگینی در معده می کنند توصیه می شود که حتما روزه بگیرند چون برای حال آنها خوب است .
 

یبوست و محدود شدن مصرف آب و ارتباط آن با روزه داری :
در صورت رعایت کردن درست مصرف میوه جات و سبزیجات یعنی از افطار تا سحر اگر این دو ماده غذایی را در برنامه غذایی خود قرار دهند می توان گفت که هیچ مشکلی این بیماران را تهدید نمی کند.
روزه داری و بیماری کولیت ( التهاب روده ) و کولون :

 

اگر این علائم در بیمار خیلی حاد باشد ، از گرفتن روزه خودداری کند و تا وقتی که این بیماری کنترل نشود نباید روزه بگیرد اما در صورت کنترل و درمان آن ، می توان با خیال آسوده به این فریضه الهی عمل کرد .دکتر احسانی گفت :در مورد کولیت های عصبی ، هیچ مانعی برای روزه گرفتن وجود ندارد.

 

چاقی و افزایش وزن علت اصلی این بیماری است که در صورت پایین آوردن وزن ، این حالت نیز بهبود می یابد ، لذا برای افراد دارای کبد چرب توصیه می شود که حتما روزه بگیرند و به نفع آنهاست به شرطی که بعد از افطار در خوردن شیرنی جات و تنقلات افراط نکنند و سعی در کم کردن وزن کنند.

 

در حالت های پیشرفته مانند سیروس که فرد با ضعف و بی حالی مواجه است ، روزه گرفتن برای آنها خوب نیست و ممکن بیماری آنها را تشدید کند.
 
اگر بیماری این گونه افراد کنترل شده باشد و مصرف دارویی افراد مبتلا منظم باشد ، روزه گرفتن برای این افراد مشکلی بوجود نمی آورد.

 

اختلال دفع صفرا در ایام ماه مبارک رمضان :

 

در روزه داری های خیلی طولانی این حالت با مشکل روبرو می شود لذا مبتلایان به این مشکل اگر قصد روزه را دارند باید برای مدت کوتاهی روزه بگیرند و یا اصلا نگیرند ولی در حالتهای معمولی مشکلی ندارد.
پس از ساعت ها خالی بودن معده نباید در هنگام افطار از غذاهای سنگین استفاده کرد و بهتر است از غذای ساده استفاده و از پر خوری اجتناب شود و تا می توان از میوه و سبزی استفاده کرد مخصوصا افراد دارای یبوست.

 

روزه داران بهتر است از خوردن غذاهای کم حجم و پر انرژی مانند بامیه و شیرینی جات اجتناب کنند.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …