پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / جهان پزشكي / عفونت گوش از مشکلات شايع بعد از شنا است
تلگرام

عفونت گوش از مشکلات شايع بعد از شنا است

عفونت گوش از مشکلات شايع بعد از شنا است

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: يکي از مشکلات شايعي که افراد به دنبال استفاده از استخرها و بعد از شنا دچار آن مي شوند، عفونت گوش بيروني است که در صورت عدم درمان به پرده گوش آسيب مي رساند.

 

دکتر “فرامرز معماري” فوق تخصص گوش ، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اين مطلب اظهار داشت: به طور طبيعي در داخل مجراي گوش ماده اي زرد رنگ تا قهوه اي رنگ ترشح مي شود که به آن سرومن گفته مي شود؛ اين ماده از ورود و رشد ميکروب ها در داخل گوش پيشگيري مي کند.

 

وي افزود: در فصل تابستان به دليل استفاده از استخر و شنا کردن و حتي استحمام زياد، اين ماده به تدريج رقيق مي شود و يا اينکه از بين مي رود در نتيجه گوش مستعد رشد ميکروب ها و عفونت مي شود.

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان اينکه رقيق شدن و از بين رفتن جرم گوش منجر به عفونت گوش بيروني مي شود، گفت: درمان عفونت در اين مرحله در بيشتر مواقع با قطره هاي آنتي بيوتيک و قطره هاي ضد التهاب صورت مي گيرد.
 
فوق تخصص گوش اضافه کرد: در مواردي که عفونت گوش بيروني شديد باشد به طوري که لاله گوش و پوست صورت را درگير کند، استفاده از آنتي بيوتيک هاي خوراکي نيز بايد مورد استفاده قرار گيرد.

 

دکتر معماري با اشاره به اينکه در صورت عفونت در مجراي گوش بيروني حتما بايد به پزشک مراجعه کرد، گفت: با عفونت گوش بيروني عفونت جمع شده در مجراي گوش مانع از تاثير قطره هاي آنتي بيوتيک و قطره هاي ضد التهابي مي شود که براي رفع اين مشکل و تاثير گذاري بيشتر اين قطره ها لازم است داخل مجراي گوش توسط پزشک از طريق عمل ساکشن تميز شود.

 

فوق تخصص گوش با اشاره به اينکه استفاده از گوش پاک کن ها باعث التهاب و زخم مجراي گوش مي شود، گفت: پوست مجراي گوش نازکترين پوست بدن است و به راحتي با کوچکترين ضربه دچار خراش مي شود و حتي کوچکترين خراش در اين مجرا ، به عفونت در گوش منجر خواهد شد.

 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار داشت: توصيه ما به افراد اين است که بعد از استخر و بعد از استحمام از گوش پاکن استفاده نکنند؛ چون علاوه بر اينکه باعث بيرون کشيدن جرم رقيق شده گوش مي شود، باعث خراش پوست مجراي گوش مي شود که در نهايت ، فرد را مستعد ابتلا به عفونت مي کند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …