خانه / جهان پزشكي / عفونت گوش از مشکلات شایع بعد از شنا است
مجله پزشکی

عفونت گوش از مشکلات شایع بعد از شنا است

عفونت گوش از مشکلات شایع بعد از شنا است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یکی از مشکلات شایعی که افراد به دنبال استفاده از استخرها و بعد از شنا دچار آن می شوند، عفونت گوش بیرونی است که در صورت عدم درمان به پرده گوش آسیب می رساند.

 

دکتر “فرامرز معماری” فوق تخصص گوش ، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این مطلب اظهار داشت: به طور طبیعی در داخل مجرای گوش ماده ای زرد رنگ تا قهوه ای رنگ ترشح می شود که به آن سرومن گفته می شود؛ این ماده از ورود و رشد میکروب ها در داخل گوش پیشگیری می کند.

 

وی افزود: در فصل تابستان به دلیل استفاده از استخر و شنا کردن و حتی استحمام زیاد، این ماده به تدریج رقیق می شود و یا اینکه از بین می رود در نتیجه گوش مستعد رشد میکروب ها و عفونت می شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه رقیق شدن و از بین رفتن جرم گوش منجر به عفونت گوش بیرونی می شود، گفت: درمان عفونت در این مرحله در بیشتر مواقع با قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهاب صورت می گیرد.
 
فوق تخصص گوش اضافه کرد: در مواردی که عفونت گوش بیرونی شدید باشد به طوری که لاله گوش و پوست صورت را درگیر کند، استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی نیز باید مورد استفاده قرار گیرد.

 

دکتر معماری با اشاره به اینکه در صورت عفونت در مجرای گوش بیرونی حتما باید به پزشک مراجعه کرد، گفت: با عفونت گوش بیرونی عفونت جمع شده در مجرای گوش مانع از تاثیر قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهابی می شود که برای رفع این مشکل و تاثیر گذاری بیشتر این قطره ها لازم است داخل مجرای گوش توسط پزشک از طریق عمل ساکشن تمیز شود.

 

فوق تخصص گوش با اشاره به اینکه استفاده از گوش پاک کن ها باعث التهاب و زخم مجرای گوش می شود، گفت: پوست مجرای گوش نازکترین پوست بدن است و به راحتی با کوچکترین ضربه دچار خراش می شود و حتی کوچکترین خراش در این مجرا ، به عفونت در گوش منجر خواهد شد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: توصیه ما به افراد این است که بعد از استخر و بعد از استحمام از گوش پاکن استفاده نکنند؛ چون علاوه بر اینکه باعث بیرون کشیدن جرم رقیق شده گوش می شود، باعث خراش پوست مجرای گوش می شود که در نهایت ، فرد را مستعد ابتلا به عفونت می کند.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …