پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / عفونت‌هاي گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شايع‌تر است
تلگرام

عفونت‌هاي گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شايع‌تر است

متخصص گوش، حلق و بيني: , عفونت گوش منجر به پارگي پرده گوش مي‌شود , عفونت‌هاي گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شايع‌تر است

 

يك متخصص گوش، حلق و بيني گفت: از آن ‌جا كه عفونت گوش ممكن است منجر به پاره شدن پرده گوش شود، بايد اين بيماري جدي گرفته شود.

دكتر نادر ساكي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه خوزستان، اظهار داشت: گوش داراي سه بخش خارجي، مياني و داخلي است و عفونت در هر سه بخش به شكل‌هاي مختلفي بروز مي‌كند.

وي افزود: عفونت در گوش خارجي به صورت دست‌ كاري گوش يا بروز دمل‌هاي چركي كه در ابتداي گوش ايجاد و تمام مجراي گوش را فرا مي‌گيرد، به وجود مي‌آيد.

اين متخصص گوش، حلق و بيني ادامه داد: عمده علائم عفونت گوش خارجي درد شديد، گرفتگي و سنگيني گوش است. البته اين عفونت آسيبي به پرده گوش نمي‌رساند. در فصل تابستان ميزان شيوع اين عفونت به دليل افزايش استفاده از استخر و شنا بالا مي‌رود و به همين دليل به عفونت گوش شناگران معروف است.

ساكي تصريح كرد: عفونت گوش خارجي نيز به صورت مزمن و قارچي شدن گوش بروز مي‌كند كه عمده علائم آن خارش گوش است و گوش روزانه چند ساعت دچار خارش مي‌شود.

رئيس انجمن گوش، حلق و بيني خوزستان خاطرنشان كرد: عفونت قارچي گوش با معاينه گوش تشخيص داده مي‌شود و راه درمان آن دور نگه داشتن گوش از آب به وسيله پنبه آغشته به وازلين يا گوشي به خصوص در هنگام شنا و مصرف داروهاي ضد قارچ و خارش است.

وي ادامه داد: عفونت گوش مياني، پرده گوش و فضاي مياني گوش را در بر مي‌گيرد كه با سرماخوردگي ايجاد مي‌شود. اين نوع عفونت معمولا در كودكي و شيرخوارگي بروز مي‌كند. عفونت با جمع شدن در پشت پرده گوش، باعث افزايش فشار به آن مي‌شود كه در صورت انتشار و تكثير چرك منجر به پاره شدن مي‌شود. از علائم اين نوع عفونت، سرماخوردگي، گوش درد و سنگين شدن گوش است.

اين متخصص گوش، حلق و بيني گفت: در معاينه گوش، پرده گوش قبل از پارگي، كاملا قرمز است و با پاره شدن پرده گوش، چرك تمام گوش مياني و مجراي آن را فرا مي گيرد.

دكتر ساكي اظهار داشت: در صورت كنترل نشدن عفونت گوش و عدم مراجعه به متخصص و نيز در صورت گسترش عفونت و صورت، عفونت گوش به دليل مجاورت گوش در كنار مغز و اعصاب صورت منجر به فلج شدن صورت و در صورت سرايت عفونت به مغز منجر به مننژيت شود.

رئيس انجمن گوش، حلق و بيني خوزستان درباره عفونت گوش داخلي نيز گفت: بروز سرگيجه از عمده علائم عفونت گوش داخلي است كه دليل بروز اين عفونت، عفونت گوش مياني ناشي از پارگي پرده و يا رسيدن عفونت از طريق خون به داخل گوش است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …