پاورپوینت
************************************************************

عفونت‌های گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شایع‌تر است

مرداد ۱۱, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع : جهان پزشكي

متخصص گوش، حلق و بینی: , عفونت گوش منجر به پارگی پرده گوش می‌شود , عفونت‌های گوش در تابستان به علت استفاده از استخر و شنا شایع‌تر است

 

یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: از آن ‌جا که عفونت گوش ممکن است منجر به پاره شدن پرده گوش شود، باید این بیماری جدی گرفته شود.

دکتر نادر ساکی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه خوزستان، اظهار داشت: گوش دارای سه بخش خارجی، میانی و داخلی است و عفونت در هر سه بخش به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند.

وی افزود: عفونت در گوش خارجی به صورت دست‌ کاری گوش یا بروز دمل‌های چرکی که در ابتدای گوش ایجاد و تمام مجرای گوش را فرا می‌گیرد، به وجود می‌آید.

این متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: عمده علائم عفونت گوش خارجی درد شدید، گرفتگی و سنگینی گوش است. البته این عفونت آسیبی به پرده گوش نمی‌رساند. در فصل تابستان میزان شیوع این عفونت به دلیل افزایش استفاده از استخر و شنا بالا می‌رود و به همین دلیل به عفونت گوش شناگران معروف است.

ساکی تصریح کرد: عفونت گوش خارجی نیز به صورت مزمن و قارچی شدن گوش بروز می‌کند که عمده علائم آن خارش گوش است و گوش روزانه چند ساعت دچار خارش می‌شود.

رئیس انجمن گوش، حلق و بینی خوزستان خاطرنشان کرد: عفونت قارچی گوش با معاینه گوش تشخیص داده می‌شود و راه درمان آن دور نگه داشتن گوش از آب به وسیله پنبه آغشته به وازلین یا گوشی به خصوص در هنگام شنا و مصرف داروهای ضد قارچ و خارش است.

وی ادامه داد: عفونت گوش میانی، پرده گوش و فضای میانی گوش را در بر می‌گیرد که با سرماخوردگی ایجاد می‌شود. این نوع عفونت معمولا در کودکی و شیرخوارگی بروز می‌کند. عفونت با جمع شدن در پشت پرده گوش، باعث افزایش فشار به آن می‌شود که در صورت انتشار و تکثیر چرک منجر به پاره شدن می‌شود. از علائم این نوع عفونت، سرماخوردگی، گوش درد و سنگین شدن گوش است.

این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: در معاینه گوش، پرده گوش قبل از پارگی، کاملا قرمز است و با پاره شدن پرده گوش، چرک تمام گوش میانی و مجرای آن را فرا می گیرد.

دکتر ساکی اظهار داشت: در صورت کنترل نشدن عفونت گوش و عدم مراجعه به متخصص و نیز در صورت گسترش عفونت و صورت، عفونت گوش به دلیل مجاورت گوش در کنار مغز و اعصاب صورت منجر به فلج شدن صورت و در صورت سرایت عفونت به مغز منجر به مننژیت شود.

رئیس انجمن گوش، حلق و بینی خوزستان درباره عفونت گوش داخلی نیز گفت: بروز سرگیجه از عمده علائم عفونت گوش داخلی است که دلیل بروز این عفونت، عفونت گوش میانی ناشی از پارگی پرده و یا رسیدن عفونت از طریق خون به داخل گوش است.

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar