خانه / مطالب وبلاکها / تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش دولتی در سال ۸۸ ابلاغ شد , ویزیت پزشکان عمومی ۲۹ و پزشکان متخصص ۳۵ هزارریال تعیین شد
مجله پزشکی

تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش دولتی در سال ۸۸ ابلاغ شد , ویزیت پزشکان عمومی ۲۹ و پزشکان متخصص ۳۵ هزارریال تعیین شد

تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش دولتی در سال ۸۸ ابلاغ شد , ویزیت پزشکان عمومی ۲۹ و پزشکان متخصص ۳۵ هزارریال تعیین شد

 

دولت با هدف ساماندهی و تنظیم تعرفه‌های درمانی در بخش دولتی، تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش دولتی در سال جاری را تصویب و ابلاغ کرد.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیران عضو کارگروه ساماندهی بیمه پایه، همگانی و توسعه پزشک خانواده به استناد اصل یکصد و سی هشتم قانونی اساسی این متن را تصویب کردند.

بر اساس این گزارش، ویزیت پزشکان عمومی ۲۹ هزار ریال، پزشکان متخصص ۳۵ هزار ریال، پزشکان فوق تخصص ۴۳ هزار ریال و ویزیت روانپزشکان ۴۳ هزار ریال تعیین شد.

همچنین در این مصوبه آمده است: سهم پرداختی سازمان‌های بیمه‌گر پایه برای ویزیت استادان، دانشیاران و استادیاران هیات علمی تمام وقت جغرافیایی (مشروط به ویزیت مستقیم بیمار) براساس درجه علمی آنها به ترتیب معادل ۶/۱ برابر، ۴۵/۱ و ۳۵/۱ برابر نسبت به سهم آن‌ها از جز (الف) تعیین می‌شود؛ به طوری که در تبصره یکم آمده است: تعریف اعضای هیات علمی تمام وقت جغرافیایی بر اساس آیین‌نامه اجرایی بند (۲۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور خواهد بود.

در تبصره دوم نیز تاکید شده است: ویزیت اعضای هیات علمی که به صورت تمام وقت جغرافیایی مشغول فعالیت هستند، در جهت تقویت بخش آموزشی در کشور با ارائه گواهی توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر تمام وقت بودن جغرافیایی و ضمیمه کردن حکم حقوقی تمام وقتی بر مبنای مفاد جز «ب» بند (۱) توسط سازمان‌های بیمه‌گر پایه قابل پرداخت است.

همچنین بند (ج) این مصوبه به ضریب تعرفه ارزش نسبی خدمات تشخیصی و درمانی پرداخته که در تبصره یکم این بند آمده است: در مراکز فیزیوتراپی که متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، دکترای فیزیوتراپی و پزشکان متخصص براساس ضوابط، عهده‌دار مسوولیت فنی مراکز مذکور هستند، ضریب تعرفه، دو هزار و دویست (۲۲۰۰) ریال برای آن‌ها اعمال خواهد شد.

بر اساس این مصوبه، تعرفه ضریب داخلی، جراحی و بیهوشی برای ارائه خدمات بیمارستانی تنها در قسمت حق‌الزحمه نیروی انسانی در مورد پزشکان هیات علمی که به صورت تمام وقت جغرافیایی در بیمارستان‌های آموزشی خدمت می‌کنند و نیز تعرفه خدمات متخصصان پزشکی (ضریب داخلی، جراحی و بیهوشی) در مناطق محروم تا دو برابر ارقام مندرج در جز « ج» تعیین می‌شود. دستورالعمل این جز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت رفاه و تامین اجتماعی تهیه و ابلاغ می‌شود.

بر این اساس، به سر جمع تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی، پاتولوژی و ژنتیک برای بخـش دولـتی در سال ۱۳۸۸، هفده درصد به تعرفه‌های مصوب هیات‌وزیران در سال ۱۳۸۷ اضافه خواهد شد.

بر این اساس، به سر جمع تعرفه‌های خدمات پرتوپزشکی بخش دولتی، برای سال ۱۳۸۸ سیزده و چهار دهم درصد به تعرفه‌های مصوب هیات‌وزیران در سال ۱۳۸۷ اضافه خواهد شد، مشروط بر این که رشد تعرفه‌های سونوگرافی ۱۰ درصد، رادیولوژی ۱۵ درصد، اسکن ایزوتوپ ۴۰ درصد، رادیوتراپی ۴۰ درصد، سی تی اسکن ۱۲ درصـد و ام ار آی بدون رشد ‌باشد.

در بند (و) نیز آمده است: دبیرخانه شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور موظف است، اعداد اعلام شده به درصد در این تصویب‌نامه را تا دو رقم گرد کند.

بند (ز) نیز به هزینه اقامت (هتلینگ) در بیمارستان‌های بخش دولتی در سال ۱۳۸۸ پرداخته که در تبصره یکم این بند آمده است: پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر بر مبنای تعرفه اقامت سه تختی و بیشتر در بخش دولتی خواهد بود.

تبصره دوم می‌افزاید: تعرفه اعمال جراحی شایع (گلوبال) بر اساس میزان رشد هر یک از سرفصل‌های خدمتی و جزییات تعرفه‌های این تصویب‌نامه توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور قابل محاسبه خواهد بود.

 

بر اساس این مصوبه فرانشیز خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۳۸۸، برای بیمه‌شدگان در بخش دولتی در قسمت بستری معادل ۱۰ درصد تعرفه‌های مربوط و در بخش سرپایی معادل ۳۰ درصد تعرفه‌های مربوط است.

بر این اساس، مبلغ فرانشیز دریافتی از بیماران بیمه شده در سال ۱۳۸۸، در بخش بستری، برابر سال ۱۳۸۷ خواهد بود و مابه‌التفاوت به عنوان تخفیف از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود.

همچنین بر اساس این مصوبه، نرخ حق بیمه خدمات درمانی در سال جاری برای گروه‌های تحت پوشش قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور ـ مصوب ۱۳۷۳ ـ (به استثنای مشمولان بند (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور)، برابر با ۷۰ هزار ریال تعیین شده است.

به گزارش ایسنا، این مصوبه می‌افزاید: تعرفه‌های اعلام شده در این تصویب‌نامه، از اول فروردین سال جاری قابل اعمال و لازم‌الاجرا است. سازمان‌های بیمه‌گر پایه موظفند مابه‌التفاوت اسناد تحویلی را به مرکز درمانی مربوط پرداخت کنند.

بر این اساس، در جهت بهره‌مندی عادلانه بیمه‌شدگان از خدمات مطلوب بیمه‌ای، شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور موظف است تا قبل از پایان سال ۱۳۸۸، آخرین تغییرات اعمال شده در فهرست خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد بیمه همگانی را تهیه و جهت اجرا به مبادی ذی‌ربط ابلاغ کند.

این تصویب‌نامه پس از تایید رییس جمهور، از سوی داودی ـ معاون اول رییس جمهور ـ برای اجرا ابلاغ شده است.

مطالب داغ امروز :

درمان افسردگی

بسیاری از متخصصان برای درمان افسردگی داروهایی را تجویز می‌کنند که بیشتر این داروها برای …

وارفارین “Warfarin” یا کمادین “Coumadin”

قرص وارفارین یکی از داروهای ضد لخته شدن (آنتی کواگولان) است که توانایی خون برای …

آیا مادرانی که ایدز دارند می توانند به کودک شیر بدهند؟

تقریباً یک سوم بچه های متولد شده از مادران مبتلا به ایدز ، در طی …