پزشکان بدون مرز درمان
خانه / تغذيه / امواج ماکروويو بر مواد غذايي تاثيرات مختلفي دارد
تلگرام

امواج ماکروويو بر مواد غذايي تاثيرات مختلفي دارد

امواج ماکروويو بر مواد غذايي تاثيرات مختلفي دارد

 
يک متخصص تغذيه گفت:اثرات مايکروويو را مي‌توان به سه دسته اثرات مربوط به ايجاد عوامل سرطان زا، کاهش ارزش غذايي غذاها و اثرات بيولوژيک بر روي انسان تقسيم کرد.

 

دکتر “محمد موسوي” در گفت وگو با ايرنا از جمله معايب استفاده از ماکروويو را، سرخ نشدن غذا به دليل نفوذ امواج، تشکيل نقاط گرم و سرد در غذا به علت جذب متفاوت امواج توسط ترکيبات مختلف غذا و کاهش 60 تا 90 درصد انرژي حياتي غذا عنوان کرد.

 

وي، ايجاد عوامل سرطان زا در شير و غلات، تغيير در عناصر غذايي و در نتيجه اختلال در هضم غذا، ايجاد راديکال‌هاي آزاد در سبزيجات که جزء مواد سرطانزا هستند و به طور کلي آسيب به ديواره مولکول‌ها و تغيير در کيفيت آنها و مستعد شدن غذا به آلودگي‌هاي ميکروبي را از ديگر معايب استفاده از ماکروويو برشمرد.

 
اين متخصص تغذيه درخصوص مزاياي ماکروويو گفت: سرعت حرارت دهي، حفظ خصوصيت طعم و رنگ غذا، حفظ مواد مغذي به دليل زمان کوتاه پخت، کاهش خطر مسموميت غذايي ، عدم تشکيل رسوب در ته ظرف، استفاده چند منظوره از مايکروفر براي طبخ غذا، گرم کردن مجدد غذا و ذوب کردن يخ مواد غذايي از جمله مزاياي اين سيستم مي باشد.

 

وي اظهار داشت: هر چه توان مايکروويو بالاتر باشد به دليل افزايش سرعت رسيدن ماده غذايي به دماي مورد نظر، کاهش مواد مغذي کمتر خواهد بود.

 

وي افزود: هر چه عمق نفوذ امواج در ماده غذايي بيشتر باشد، زمان پخت کمترشده حفظ ويتامينها به علت طبخ سريع و کم بودن آب در موقع پخت و حفظ پروتئين ها در ماده غذايي بيشتر مي شود.

 

وي با اشاره به اين موضوع که حفظ مواد مغذي در موادي که با مايکروفر گرم مي‌شود به وزن آنها بستگي دارد، گفت: هرچه وزن مواد کمتر باشد حفظ مواد مغذي بيشتر است.

 
وي اضافه کرد: در حال حاضر اکثر خانواده هاي ايراني از شيوه پخت اين دستگاه استقبال کرده اند و کم کم اين سيستم، جاي خود را با پختهاي سنتي عوض کرده است که البته تاثيرات منفي آن روز به روز در بروز بيماريهاي گوارشي بيشتر ديده مي شود.

 

وي افزود: بهترين توصيه در رابطه با گرم کردن و پختن غذا استفاده از حرارت‌هاي معمولي است و هيچ تضميني براي ايمني و سلامتي کامل غذاهاي ماکروويو شده وجود ندارد.

 
دکتر “ناهيد صفوي” متخصص تغذيه نيز گفت: حرارت دهي يکي از مهمترين روش‌هاي متداول در فرآيند پخت مواد‌غذايي است.

 

وي اظهار داشت: از انرژي مايکروويو خلاف پرتوهاي يونيزه براي حرارت دادن مواد غذايي استفاده مي‌شود و حرارت در داخل خود ماده غذاي توليد مي شود، در حاليکه در روش پخت متداول حرارت از منبع حرارتي خارجي به ماده غذايي وارد مي‌شود.

 

وي اظهار داشت: امواج توليد شده توسط مگنترون يک ميدان متناوب مغناطيسي ايجاد مي‌کند.

 
اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: مولکول‌هاي غذا به خصوص مولکول‌هاي قطبي مثل آب، پروتئين‌ها و چربي‌ها خودشان را با تغييرات سريع ميدان متناوب الکتريکي همسو مي‌کنند.
وي افزود: آنها حول يک محور نوسان مي‌کنند که حدود 245 ميليون بار در ثانيه است، اين نوسانات باعث ايجاد اصطکاک قابل توجهي بين مولکول‌ها شده که نتيجه آن توليد انرژي و درنتيجه درون غذا گرم شده در حالي که ظرف غذا خنک است.

 

وي گفت: کاربرد‌هاي ماکروويو در صنايع غذايي را مي‌توان آنزيم بري (Blanching)، پاستوريزه کردن، استريليزه کردن، خشک کردن مواد غذايي، بالا بردن دماي مواد غذايي منجمد به زير نقطه انجماد و استفاده از آن در اجاق ماکروويو در مصارف خانگي نام برد.
وي اظهار داشت: امواج مايکروويو به دليل دارا بودن فرکانس کم قادر به شکستن پيوندهاي شيميايي و آسيب رساني مولکولهاي مواد غذايي نيستند و بنابراين، امواج مايکروويو از طريق ايجاد اصطکاک مولکولي به خصوص بين مولکولهاي آب در غذا توليد حرارت مي‌کنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …

دریافت کافئین در بارداری

مطالعات اخیر نشان داده است، احتمال سقط جنین و یا تولد نوزادانی با وزن غیرطبیعی …