خانه / جهان پزشكي / اصلاح عادتهای فردی مهمترین اصل در درمان سردرد است
مجله پزشکی

اصلاح عادتهای فردی مهمترین اصل در درمان سردرد است

اصلاح عادتهای فردی مهمترین اصل در درمان سردرد است
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: مهمترین اصل در درمان و پیشگیری از سردرد، اصلاح رفتار و عادت های خود شخص و ایجاد نظم در کارها است.

 

دکتر “مهدی انصاری نیا” در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص نقش عادتهای شخصی اظهار داشت: فرد باید برنامه مشخصی در زندگی داشته باشد و همه چیز بطور منظم و سر وقت باشد، زیرا عوض شدن و یا به تاخیر افتادن زمان خواب و یا زمان صرف غذا می تواند به بروز سردرد بینجامد.
این متخصص سردرد افزود: گاهی عوض شدن حالت های شخص، عوض شدن هوا و محیط نیز می تواند باعث سردرد در فرد شود.
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه قوی ترین روش های درمان سردردها، رفتار خود شخص است، گفت: رفتارهایی همچون صرف به موقع غذا ، خوابیدن به مقدار کافی و در زمان مناسب، نوشیدن فراوان آب، دوری از دود سیگار، استرس کمتر، مصرف کمتر چای و قهوه نقش موثری در تسکین و پیشگیری از سردرد دارد.
وی افزود: بررسی افرادی که دچار سردرد می شوند نشان می دهد آنها به طور قطع یکی از موارد گفته شده را رعایت نکرده اند؛ به این صورت که یا در خوابشان اختلال ایجاد شده و یا اینکه در برنامه روزانه ای که بدن به طور طبیعی به آن عادت کرده تغییری ایجاد شده است، این تغییر می تواند به صورت حذف یا تغییر در زمان صرف یک وعده غذایی هم باشد.
فوق تخصص سردرد یادآور شد: البته ممکن است کسانی با رعایت تمام موارد، باز هم دچار سردرد شوند که با تجویز پزشک برای این دسته از افراد داروهایی در دو نوبت تجویز می شود.
وی با بیان اینکه این داروها در دو مرحله پیشگیری و تسکین تجویز می شوند، گفت: بیمار داروهای پیشگیری را در زمان هایی که احتمال می دهد دچار سردرد شود قبل از شروع دردها، مصرف می کند که با شروع سردرد دیگر تاثیری ندارند.
انصاری نیا افزود: گروه دیگری از داروها تسکین دهنده هستند که با شروع سردرد باید مصرف شوند.
این پزشک اظهار داشت: تمام متخصصان سردرد در کل دنیا به این نتیجه رسیده اند که داروهای مسکن و حتی داروهایی که برای درمان سردرد توسط پزشک و با نسخه تجویز می شوند، اگر بطور مداوم استفاده شوند خود باعث بروز سردرد می شوند.
وی گفت: توصیه ما به افرادی که دچار سردرد هستند این است که اگر سردرد آنها در هفته اول و دوم به دارو جواب نداد ، ممکن است علت خاصی داشته باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد و یا اینکه سردرد مقاوم به دارو از جمله از نوع سردردهای میگرنی مقاوم به درمان باشد که در هر حال باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد.
فوق تخصص سردرد خاطر نشان ساخت: علاوه بر سردردهای ناشی از میگرن، ضربات به دنبال تصادفات نیز می تواند باعث سردردهای مقاوم به دارو و سردردهای روزانه شود؛ همچنین گاهی بالا بودن آب نخاع، باعث سردردهای روزانه می شود که نیاز به بررسی و آزمایش های بیشتری دارد.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …