پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / اصلاح عادتهاي فردي مهمترين اصل در درمان سردرد است
تلگرام

اصلاح عادتهاي فردي مهمترين اصل در درمان سردرد است

اصلاح عادتهاي فردي مهمترين اصل در درمان سردرد است
يک متخصص مغز و اعصاب گفت: مهمترين اصل در درمان و پيشگيري از سردرد، اصلاح رفتار و عادت هاي خود شخص و ايجاد نظم در کارها است.

 

دکتر “مهدي انصاري نيا” در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار علمي ايرنا در خصوص نقش عادتهاي شخصي اظهار داشت: فرد بايد برنامه مشخصي در زندگي داشته باشد و همه چيز بطور منظم و سر وقت باشد، زيرا عوض شدن و يا به تاخير افتادن زمان خواب و يا زمان صرف غذا مي تواند به بروز سردرد بينجامد.
اين متخصص سردرد افزود: گاهي عوض شدن حالت هاي شخص، عوض شدن هوا و محيط نيز مي تواند باعث سردرد در فرد شود.
اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه قوي ترين روش هاي درمان سردردها، رفتار خود شخص است، گفت: رفتارهايي همچون صرف به موقع غذا ، خوابيدن به مقدار کافي و در زمان مناسب، نوشيدن فراوان آب، دوري از دود سيگار، استرس کمتر، مصرف کمتر چاي و قهوه نقش موثري در تسکين و پيشگيري از سردرد دارد.
وي افزود: بررسي افرادي که دچار سردرد مي شوند نشان مي دهد آنها به طور قطع يکي از موارد گفته شده را رعايت نکرده اند؛ به اين صورت که يا در خوابشان اختلال ايجاد شده و يا اينکه در برنامه روزانه اي که بدن به طور طبيعي به آن عادت کرده تغييري ايجاد شده است، اين تغيير مي تواند به صورت حذف يا تغيير در زمان صرف يک وعده غذايي هم باشد.
فوق تخصص سردرد يادآور شد: البته ممکن است کساني با رعايت تمام موارد، باز هم دچار سردرد شوند که با تجويز پزشک براي اين دسته از افراد داروهايي در دو نوبت تجويز مي شود.
وي با بيان اينکه اين داروها در دو مرحله پيشگيري و تسکين تجويز مي شوند، گفت: بيمار داروهاي پيشگيري را در زمان هايي که احتمال مي دهد دچار سردرد شود قبل از شروع دردها، مصرف مي کند که با شروع سردرد ديگر تاثيري ندارند.
انصاري نيا افزود: گروه ديگري از داروها تسکين دهنده هستند که با شروع سردرد بايد مصرف شوند.
اين پزشک اظهار داشت: تمام متخصصان سردرد در کل دنيا به اين نتيجه رسيده اند که داروهاي مسکن و حتي داروهايي که براي درمان سردرد توسط پزشک و با نسخه تجويز مي شوند، اگر بطور مداوم استفاده شوند خود باعث بروز سردرد مي شوند.
وي گفت: توصيه ما به افرادي که دچار سردرد هستند اين است که اگر سردرد آنها در هفته اول و دوم به دارو جواب نداد ، ممکن است علت خاصي داشته باشد که نياز به بررسي بيشتر دارد و يا اينکه سردرد مقاوم به دارو از جمله از نوع سردردهاي ميگرني مقاوم به درمان باشد که در هر حال بايد مورد بررسي پزشک قرار گيرد.
فوق تخصص سردرد خاطر نشان ساخت: علاوه بر سردردهاي ناشي از ميگرن، ضربات به دنبال تصادفات نيز مي تواند باعث سردردهاي مقاوم به دارو و سردردهاي روزانه شود؛ همچنين گاهي بالا بودن آب نخاع، باعث سردردهاي روزانه مي شود که نياز به بررسي و آزمايش هاي بيشتري دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …