پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / برای كودكانتان جوجه رنگی نخرید
تلگرام

برای كودكانتان جوجه رنگی نخرید

برای كودكانتان جوجه نخرید

 
اواخر فصل بهار و اوایل تابستان دستفروش‌هایی را در كوی و برزن می‌بینیم كه جوجه‌های چند روزه رنگ شده را در كارتن‌های كوچكی گذاشته و به رهگذرانی كه همراه خود كوچولویی را هم دارند، به خرید آن ترغیب می‌كنند، اما پزشكان متخصص براین باورند كه نگهداری این جوجه‌های رنگی در خانه سلامت كودكان را به مخاطره می‌اندازد.

 

 

 
دكتر مازیار آرمان متخصص كودك در این باره به جام‌جم می‌گوید: البته نگهداری حیوانات از جمله جوجه در خانه لزوما به معنای شیوع بیماری‌های مشترك میان انسان و دام نیست، اما در بسیاری موارد دست زدن به این حیوانات موجب بیماری‌های عفونی، گوارشی و اسهال در كودكان می‌شود.

 
وی به رنگ شدن مصنوعی جوجه‌ها برای جلب توجه كودكان اشاره می‌كند و می‌افزاید: بدون شك از رنگ‌های مجاز برای رنگی كردن جوجه‌ها استفاده نمی‌شود و ممكن است مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها برای كودكان مخاطره‌آمیزه باشد.دكتر آرمان می‌گوید: این دسته از جوجه‌ها كه تابستان به فروش می‌رسند، جوجه‌های نر مرغ‌های تخمگذار هستند كه نگهداری آنها برای مرغداران مقرون به صرفه نیست و معمولا آن را معدوم می‌كنند، اما در این میان برخی سودجویان برای دریافت سود بیشتر، آنها را می‌فروشند و سود سرشاری هم به دست می‌آورند.
وی در پاسخ به این پرسش كه در مقابل اصرار كودكان برای خرید جوجه چه باید كرد، می‌گوید: به اعتقاد من سازمان‌های نظارتی و بهداشتی باید جلوی فروش این حیوانات را بگیرند و در مرحله دوم والدین باید كودكان را متقاعد كنند كه جای جوجه در مرغداری‌هاست نه خانه.

 
دكتر مازیار آرمان در پایان توصیه می‌كند: اگر والدین نتوانستند در مقابل اصرار كودكان برای خرید جوجه مقاومت كنند، باید به این نكته توجه كنند كه حتما دست كودك را پس از تماس با حیوانات با آب و صابون بشویند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خشكی دهان

شاید افراد بسیاری ندانند که مشکل خشکی دهان که به‌دلیل کاهش ترشح طبیعی بزاق صورت …

مواد غذایی مناسب فصل سرد

مواد مغذی متنوعی هستند که می توانند به قوی شدن سیستم ایمنی بدنتان کمک کنند. …

دیدگاهتان را بنویسید