پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / بيماري واگير / احتیاط در برابر بیماری‌های روده‌ای
تلگرام

احتیاط در برابر بیماری‌های روده‌ای

احتیاط در برابر بیماری‌های روده‌ای

 

دنیایی كه در آن زندگی می‌كنیم، گاه و بی‌گاه شاهد چالشی جدید در عرصه سلامت انسان‌هاست. برخی از بیماری‌ها به دلیل طبیعت واگیردار خود در مقاطع زمانی متفاوت و گاه غیرقابل پیش‌بینی جمعی از افراد جامعه را به صورت گروهی مبتلا كرده و موجب خسارت‌های جانی و مالی قابل توجهی می‌شوند. این‌گونه وقایع بهداشتی را اصطلاحاً اپیدمی یا همه‌گیری می‌نامند.
بیماری‌هایی چون آبله، طاعون، سرخك و آنفلوآنزا موارد متعددی از اپیدمی‌های وحشتناك را در جامعه بشری از خود به‌‌یادگار گذاشته‌اند.

هرچند ارتقای سطح زندگی و ابداع واكسن برای بسیاری از بیماری‌ها در جهان معاصر خطر اپیدمی برای بسیاری از این بیماری‌ها را كاهش داده یا بكلی از بین برده است، اما هنوز در مواردی برخی بیماری‌ها بویژه در ماه‌های گرم سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود؛ چرا كه بسیاری از میكروب‌ها و ویروس‌ها در فصول گرم و مرطوب سال فعالیت بیشتری دارند و ازاین رو در روزهای فصل گرم شاهد ابتلای مردم به انواع بیماری‌های خطرناك و درعین حال شایع هستیم.
كارشناسان و متخصصان تغذیه، عفونت‌های روده‌ای را از شایع‌ترین بیماری‌های فصل تابستان می‌دانند كه كودكان و سالمندان را به عنوان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه بیش از هر گروه سنی دیگری تهدید می‌كند.
به گفته دكتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی، مهم‌ترین علت شیوع عفونت‌های روده‌ای بویژه در فصل گرم تابستان استفاده از موادغذایی مانده، حرارت ندادن كافی غذاهای سردشده، مصرف زرده تخم‌مرغ نیمه‌پز و مصرف بستنی‌ها و آب‌های آلوده است و شیوع بیماری‌های روده‌ای بویژه اسهال و استفراغ از شایع‌ترین بیماری‌های فصل تابستان به شمار می‌آیند، از آنجا كه بیماری‌های شایع در ماه‌های گرم سال اغلب هنگام مسافرت و در مكان‌های تفریحی و گردشی بروز می‌كنند، از این رو باید توجه داشت در این فصل بهتر است غذاها در منزل تهیه یا از رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌های معتبر خریداری شود. غذا باید به طور كامل پخته شده و از مصرف غذاهای نیم‌پز همانند بیفتك و… خودداری شود ضمن این‌كه حتی‌المقدور سعی شود غذا بلافاصله پس از تهیه مصرف شده و از استفاده مجدد در وعده‌های غذایی دیگر پرهیز شود و در غیر این صورت غذای باقیمانده در یخچال نگهداری شود و درصورت استفاده مجدد حتماً غذای مصرفی در دمای بالای ۶۰ درجه گرم شود.
این استاد دانشگاه همچنین جوشاندن آب را مهم‌ترین راه از بین بردن باكتری‌ها و انگل‌ها دانسته و تصریح می‌كند آب آلوده یكی از مهم‌ترین راه‌های ابتلا به بیماری اسهال در افراد بویژه كودكان است.
● مسمومیت‌های غذایی
در هر حال اغلب متخصصان بیماری‌های عفونی، شایع‌ترین بیماری‌های فصل گرما را بروز مسمومیت‌های غذایی و در پی آن شیوع اسهال و استفراغ می‌دانند.
به گفته كارشناسان، این بیماری اغلب كودكان زیر ۵ سال را گرفتار می‌كند؛ به گونه‌ای كه سالانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مرگ و میر ناشی از اسهال در جهان رخ می‌دهد ضمن این‌كه روزانه ۳۰۰۰ كودك در جهان جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‌دهند.
براساس پژوهش‌های به عمل آمده، هر كودك زیر ۵ سال به طور تقریبی ۳ بار در سال به بیماری اسهال مبتلا می‌شود كه این آمار در برخی مناطق ۹ بار در سال است.
این پژوهش همچنین نشان می‌دهد كودكان زیر ۵ سال ۱۵ درصد روزهای زندگی خود را با بیماری اسهال می‌گذرانند و همچنان ۸۰ درصد مرگ و میر كودكان زیر ۲ سال ناشی از اسهال است.
این آمارها بخوبی گویای اهمیت و ضرورت جلوگیری از بیماری‌های شایع فصل تابستان بویژه اسهال در میان كودكان زیر ۵ سال است.
دكتر مردانی با بیان این‌كه اسهال یكی از جدی‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های فصل گرما در میان كودكان است، می‌گوید: اهمیت این بیماری از آن روست كه باعث از دست رفتن آب بدن، الكترولیت‌ها و سوءتغذیه و در نهایت بروز بیماری‌های عفونی در بدن كودكان می‌شود و آنان را مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها می‌كند. در عین حال خوشبختانه این بیماری در سال‌های اخیر از طریق روش بسیار ساده و قابل دسترسی استفاده از محلول خوراكی او. آر. اس كنترل شده و میزان مرگ و میر كودكان به حداقل رسیده است.
كودكان زیر ۵ سال ۱۵ درصد روزهای زندگی خود را با بیماری اسهال می‌گذرانند و همچنان ۸۰ درصد مرگ و میر كودكان زیر ۲ سال ناشی از اسهال استاین متخصص بیماری‌های عفونی با دسته‌بندی این بیماری به دو دسته حاد و مزمن، می‌گوید: در اسهال حاد كه بین ۷ تا ۱۴ روز به طول می‌انجامد، بیمار در هر بار مقدار زیادی آب از بدنش دفع شده و مدفوع فرم آبكی دارد ولی در اسهال مزمن مدفوع كمتر آبكی بوده و خون و بلغم دارد. ضمن این‌كه عامل اسهال حاد ویروس‌ها و در برخی موارد باكتری‌ها هستند حال آن‌كه عامل اسهال مزمن، باكتری‌هایی چون آمیب و انگل هستند.
دكتر محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت نیز در این خصوص می‌گوید: وقتی سطح سواد عمومی بالا می‌رود و مردم نكات آموزشی را مطالعه می‌كنند و پیام‌های بهداشتی به آنها منتقل می‌شود، شاخص‌های بهداشت ارتقا می‌یابد و بیماری‌های روده‌ای قابل كنترل‌تر می‌شود.
در كشور بیماری‌های عفونی روده‌ای از جمله وبا، اسهال‌های خونی، باكتری‌های انگلی و حصبه از مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند كه طی سال‌های گذشته باعث مرگ و میر بسیاری شدند. كشورمان طی سال‌های گذشته در معرض تهدید بیماری وبا بوده؛ به طوری كه در سال ۸۴ یكهزار و ۱۳۳ مورد ابتلا به وبا داشتیم و در سال۸۵ این میزان به ۲۴ مورد و سال ۸۶ به ۵۷ مورد رسید؛ البته عمده موارد ابتلا مربوط به افراد بیگانه، افغانی‌ها و پاكستانی‌ها بود كه برای كنترل این بیماری نیازمند همكاری بین بخشی دستگاه‌های دولتی هستیم.
زهرایی، مهم‌ترین راه انتقال این بیماری‌ها را رعایت نشدن بهداشت فردی و نشستن دست‌ها قبل از غذا می‌داند و می‌گوید: مردم تصور می‌كنند كه آب چاه، بركه، رودخانه‌ها و چشمه‌ها كه ظاهر شفافی دارد؛ برای نوشیدن بسیار گواراست، در حالی‌كه این آب‌ها دارای انواع انگل هستند و خوردن آنها باعث بیماری‌های روده‌ای می‌شوند كه ممكن است چندین سال علائمی از این بیماری بروز نیابد. گندزدایی آب در محل مصرف از راه‌های پیشگیری از وباست به طوری كه با استفاده از كلر به موازات تهیه و تدارك مخازن مطمئن می‌توان از آب آشامیدنی سالم استفاده كرد.
به گفته وی، گندزدایی آب، یك فرآیند از عملیات تصفیه است كه در نتیجه آن باكتری‌های موجود در آب از بین می‌روند. یك فرد می‌تواند با داشتن حداقل یك لیتر آب برای آشامیدن و دو لیتر برای تهیه غذا و مصرف ضروری شستشو در روز، زنده بماند.
مصرف مواد غذایی خام مثل سبزیجات به همراه غذا برای بدن مفید است، اما باید به دقت شسته و ضدعفونی شود، در غیر این صورت باعث ابتلا به بیماری‌های روده‌ای می‌شود. گاهی اوقات می‌بینیم افراد كاهو را بدون این‌كه خوب ضدعفونی كنند، مصرف می‌كنند و این باعث ایجاد بیماری كیست هیداتیك می‌شود.

بیماری كیست هیداتیك توسط نوعی كرم ایجاد می‌شود كه انتقال آن از طریق سبزی‌های آلوده‌ای رخ می‌دهد كه در مزارع در مجاورت آلودگی‌های مختلف بوده‌اند. برای اطمینان از انتقال نیافتن این بیماری‌ها، باید پس از پاك كردن انواع سبزی، آنها را در ظرفی قرار داده و مقداری مایع ظرفشویی یا پركلرین روی آن ریخته و پس از ۵ دقیقه شستشو دهند، به‌طوری كه كفی روی آنها باقی نماند تا كاملا آلودگی آنها برطرف شود.
بیماری‌های موسمی هر ساله آسیب‌های فراوانی را به جامعه وارد می‌سازد، در حالی‌كه در اكثر موارد می‌توان با احتیاط‌ها و پیشگیری‌های ساده جلوی بروز بسیاری از این بیماری‌ها را گرفت.

رقیه نوری

www.jamejamonline.ir

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …