پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / آسیب‌های روحی روانی در انتظار نوزادان سزارینی
تلگرام

آسیب‌های روحی روانی در انتظار نوزادان سزارینی

آسیب‌های روحی روانی در انتظار نوزادان سزارینی
گرایش شدید زنان باردار به سزارین كه روز به روز درحال افزایش است، نوزادان و مادران را در معرض آسیب‌های روحی و جسمی مختلف قرار داده است.
به گزارش مهر، در سال‌های اخیر شاهد گرایش روز افزون زنان باردار به سزارین برای تولد نوزادان هستیم كه دلیل اصلی آن ترس از درد است در حالی كه سزارین به عنوان یك روش وضع حمل باید تنها در موارد نادر روی دهد.
آمار نشان می‌دهد در بیمارستان‌های دولتی ایران ۳۰ درصد و در بیمارستان‌های خصوصی بیش از ۸۰ درصد از كل زایمان‌ها به روش سزارین انجام می‌شود و این آمار روز به روز در حال افزایش است این در حالی است كه در سایر كشورهای دنیا آمار سزارین بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است.
یك متخصص زنان و زایمان اظهار كرد: زایمان به شیوه سزارین تنها در شرایط خاصی كه امكان زایمان به روش طبیعی وجود نداشته باشد، باید انجام شود.
ناهید افتخاری با اشاره به وضعیت ویژه مادر و جنین برای انجام سزارین به توضیح درباره برخی از این شرایط پرداخت و افزود: در زمانی كه جنین به صورت نامناسبی قرار گرفته و امكان زایمان قریب‌الوقوع هم وجود نداشته باشدیا مكونیوم قیر نوزاد دفع شود، انجام سزارین یك امر حیاتی است.
وی دیابت، فشار خون بالا، مسمومیت‌های دوران حاملگی، تنگی لگن مادر و جداشدن جفت را از دیگر علل انجام سزارین ذكر كرد.
این متخصص زنان و زایمان، چسبندگی نامناسب جفت و جفت سرراهی، افزایش احتمال عفونت و آمبولی و تاثیر نامطلوب بر شیردهی را از مهم‌ترین عوارض زایمان به روش سزارین برشمرد.
افتخاری با اشاره به این‌كه برخی این موضوع را مطرح می‌كنند كه افرادی كه به روش سزارین به دنیا می‌آیند از بهره هوشی بالاتری نسبت به دیگران برخوردار هستند، گفت: هیچ سند معتبر و علمی وجود ندارد كه نشان دهد زایمان طبیعی بر هوش نوزادان تاثیر می‌گذارد و یا سبب كم‌هوشی و فشار آمدن به سر نوزاد می‌شود.
به گفته وی، نباید فراموش كرد در زایمان طبیعی مزایایی وجود دارد كه مادر و نوزاد هر دو از آن بهره‌مند می‌شوند به عنوان مثال در زایمان طبیعی، مادر در معرض عمل جراحی و بیهوشی قرار نمی‌گیرد و بعد از زایمان زودتر به زندگی عادی و روزمره برمی‌گردد.
وی همچنین بلافاصله پس از زایمان صدای گریه نوزاد خود را می‌شنود و می‌تواند او را در آغوش بگیرد و نوزاد نیز در نخستین لحظه تولد از گرمی آغوش مادر برخوردار می‌شود و ضمن ایجاد بیشترین ارتباط عاطفی میان مادر و فرزند، از همان لحظه نخست با شیر مادر تغذیه می‌شود كه این خود بزرگ‌ترین مزیت است.
افتخاری یادآور شد: از سوی دیگر، مادری كه به طور طبیعی وضع حمل كرده نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیك و داروهای بعد از عمل ندارد، ضمن این‌كه نوزاد نیز با طی مسیر طبیعی كانال زایمان تحت تاثیر هورمون‌های ایمنی‌بخش قرار می‌گیرد یعنی در واقع نوعی واكسیناسیون طبیعی از طریق كانال زایمان توسط بدن خود مادر در مورد نوزاد انجام می‌شود كه مجموعه این مسائل موجب می‌شود تا كودك در بزرگسالی كمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون و اختلال‌های روانی قرار گیرد در ضمن به لحاظ هوشی و احساس آرامش روحی نیز در مقایسه با بچه‌هایی كه به روش‌های غیرطبیعی مثل سزارین به دنیا آمده اند وضعیت مناسب‌تری دارد.
وی درباره نقش پزشكان در افزایش آمار سزارین عنوان كرد: انتخاب شیوه زایمان در یك رابطه دوطرفه پزشك و بیمار قرار دارد و زمانی كه بیمار با وجود توصیه پزشك به زایمان طبیعی، اصرار به سزارین دارد، پزشك نمی‌تواند كار دیگری را انجام دهد.
افتخاری از تفاوت دستمزد زایمان طبیعی و سزارین، مشكلات و گرفتاری‌های شغلی، تعداد مراجعان و رسیدگی به وضعیت آنان و طولانی بودن زمان زایمان طبیعی به‌عنوان مهم‌ترین علل تمایل بعضی از پزشكان به شیوه سزارین نام‌برد.
روش‌های زایمان بدون درد در زایمان طبیعی، راه حلی است كه سازمان‌های بین‌المللی و مراكز درمانی برای علاقه‌مند كردن مادران به زایمان طبیعی پیشنهاد می‌‌كنند و متخصصان می‌‌كوشند روش‌‌های تازه‌ای را برای بی‌درد شدن زایمان طبیعی ابداع كنند و زایمان بی‌درد یكی از روش‌های مطمئنی است كه در كشورهای اروپایی از آن استفاده می‌شود.
این متخصص زنان و زایمان، تزریق مواد بی‌حس‌كننده به داخل كانال نخاع در مرحله فعال زایمان را یكی از روش‌های زایمان بدون درد ذكر و اظهار كرد: استفاده از مواد بیهوشی استنشاقی روش دیگر زایمان بدون درد است كه در مواردی كه درد زایمان بسیار شدید می‌شود می‌توان از گاز انتونوكسی برای تسكین درد و كاهش هیجان و استرس بیمار با رعایت اصول پزشكی بیهوشی از آن بهره برد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …