خانه / خبر پزشکی / کم کاری تیروئید باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می شود
مجله پزشکی

کم کاری تیروئید باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می شود

کم کاری تیروئید باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می شود
رییس اداره غدد مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: کم کاری تیروئید در دوران بارداری با تاثیر در رشد سلول های مغزی جنین ، منجر به کاهش ضریب هوشی و عقب ماندگی های ذهنی در جنین می شود.
دکتر “شهین یار احمدی” روز جمعه به مناسبت هفته جهانی تیروئید، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا گفت: کم کاری تیروئید و کاهش مقدار هورمون تیروکسین مادر در دوران بارداری، باعث می شود سلول های مغزی به خوبی تکامل پیدا نکنند که این امر منجر به کاهش ضریب هوشی جنین می شود.
وی افزود: تیروئید جنین از هفته ۱۱ بارداری شروع به رشد می کند و این رشد تا حدود هفته ۱۷بارداری تکمیل می شود. تا قبل از این دوره یعنی بین ۳تا ۴ ماه اول حاملگی ، جنین هورمون تیروئید ندارد و از تیروئید مادر استفاده می کند.
متخصص غدد اضافه کرد: چنانچه مادر دچار کم کاری تیروئید باشد باعث می شود رشد سلول های مغز تکامل پیدا نکند و این عدم تکامل سلول های مغزی باعث کاهش ضریب هوشی در جنین می شود.
به گفته وی تیروئید نقش بسیار مهمی در رشد و تکامل مغز در دوران جنینی و چند سال اول زندگی بعد از تولد دارد در صورت کمبود این هورمون در بدن نوزاد ، بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید ایجاد می شود که با تاثیر بر سیستم عصبی باعث عقب ماندگی های ذهنی در کودک می شود.
رییس اداره غدد و متابولیک مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت خاطر نشان ساخت: با تشخیص و درمان به موقع کم کاری تیروئید و پیگیری و کنترل آن، هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نخواهد شد.
وی با بیان اینکه مساله کم کاری تیروئید در سنین باروری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است به طوری که در زنان جوان ایجاد ناباروری می کند گفت: در دوران بارداری نیز با توجه به شدت بیماری، باعث سقط، زایمان زودرس ، فشار خون بالا و تولد نوزاد مرده می شود.
دکتر یاراحمدی یادآور شد: زنان مبتلا به کم کاری تیروئید در صورت عدم درمان و کنترل نامناسب در دوران بارداری، نوزادانی را به دنیا خواهند آورد که دچار کم کاری مادرزادی تیروئید هستند.
وی با اشاره به اینکه مادران در طول دوران بارداری به میزان ید بیشتری نیاز دارند و رژیم غذایی خود را باید به گونه ای تنظیم کنند که تامین کننده ید مورد نیاز بدن آنها باشد گفت: میزان ید مورد نیاز مادران باردار ، بیشتر از افراد غیر باردار و حدود ۲۵۰ میکروگرم در روز است.
رییس اداره غدد و متابولیک مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود دو میلیارد نفر از مردم دنیا در رژیم غذایی خود کمبود ید دارند و کمبود ید مهمترین عامل در ایجاد اختلالات تیروئیدی است.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از مشکلات تیروئیدی که در کل جهان وجود دارد مربوط به زنان است گفت: زنان به علل هورمونی بیشتر در معرض آسیب های ناشی از کمبود ید قرار دارند و این کمبود در آنها عوارض بیشتری برجای می گذارد.
یاراحمدی با اشاره به اینکه در بازار، نمک های غیر یددار وجود دارد که نباید مورد استفاده قرار گیرند گفت: زنان در طول دوران بارداری حتما باید از نمک یددار استفاده کنند.
رییس اداره غدد و متابولیک مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برنامه غربالگری کم کاری تیروئید که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است گفت: هم اکنون بالای ۹۰ درصد نوزادان در زمان تولد در روز ۳ تا ۵ تولد از نظر اختلالات تیروئید غربالگری می شوند.
وی با تاکید بر اینکه کم کاری تیروئید نوزاد باید تا قبل از یک ماهگی درمان شود گفت:با درمان به موقع کم کاری تیروئید در نوزاد ، مشکلات ناشی از این اختلال ، یعنی کاهش ضریب هوشی در نوزاد ایجاد نخواهد شد.
یاراحمدی گفت: با انجام برنامه غربالگری نوزادان در روز های ۳ تا ۵ تولد، می توان از بروز عوارضی مانند عقب ماندگی ذهنی، کوتاهی قد و کم شنوایی نوزادان پیشگیری کرد.
این متخصص یادآور شد: بااجرای برنامه کشوری غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید نوزادان ، تعداد زیادی نوزاد بیمار تشخیص داده شده اند که با درمان مناسب ، از عقب ماندگی ذهنی نجات یافته اند.
وی در خصوص علایم کم کاری تیروئید گفت: اولین علامت این مشکل ضعف و بی حالی است و خشکی پوست و مو، شکننده بودن ناخن، اختلال در عادت ماهیانه، یبوست، اسهال، افسردگی، اضطراب، افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و سرما از دیگر علایم کم کاری تیروئید به شمار می رود.
متخصص غدد افزود: علایم گفته شده زنگ خطری هستند که با مشاهده آنها حتما باید به پزشک مراجعه کرد و با انجام آزمایشات هورمونی و در صورت لزوم با اسکن و سونو گرافی ، به طور دقیق ، کم کاری تیروئید تشخیص داده می شود.
وی گفت: کم کاری تیروئید و سایر بیماری های غیر واگیر ، به علت طولانی بودن طول دوره درمان ، نیاز به ارتباط مستقیم و مستمر با پزشک معالج دارد تا به خوبی کنترل شوند.
یار احمدی با اشاره به اینکه اختلال در عملکرد تیروئید به صورت پرکاری هم می تواند باشد گفت: پر کاری تیروئید نیز مشکلات و عوارضی روی جینن و مادر دارد اما اگر مادر مبتلا به پرکاری تیروئید تحت درمان و کنترل باشد هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نخواهد شد.
رییس اداره غدد و متابولیک مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: خوشبختانه بیماری های تیروئید قابل کنترل هستند و باید درمان را به طور مداوم مورد پیگیری قرار داد.
از چهارم خرداد ( ۲۵ می) تا دهم خرداد (۳۱ می) به عنوان هفته جهانی تیروئید نام گذاری شده است که در ایران امسال برای اولین بار است برنامه هفته جهانی تیروئید در کشور اجرا می شود.
هدف از نام گذاری این هفته، اطلاع رسانی و ارایه آموزش های عمومی به مردم و همچنین ارایه آموزش های دانشگاهی و اختصاصی به دست اندرکاران سلامت در خصوص علایم ، پیشگیری و درمان اختلالات غده تیروئید است.

مطالب داغ امروز :

چه غذاهایی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

 کلیه کلیه‌ها نقش اساسی برای فیلتراسیون مواد زائد بدن، بازی می‌کنند.این اندام،در دو طرف ستون …

آیا سردرد همراه با تب خطرناک است؟

 هم تب و هم سردرد از عوارض شایعی هستند که هر کدام می توانند دلیل …

۴۰درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها با سبک زندگی …