پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / کم کاري تيروئيد باعث کاهش ضريب هوشي در جنين مي شود
تلگرام

کم کاري تيروئيد باعث کاهش ضريب هوشي در جنين مي شود

کم کاري تيروئيد باعث کاهش ضريب هوشي در جنين مي شود
رييس اداره غدد مرکز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت گفت: کم کاري تيروئيد در دوران بارداري با تاثير در رشد سلول هاي مغزي جنين ، منجر به کاهش ضريب هوشي و عقب ماندگي هاي ذهني در جنين مي شود.
دکتر “شهين يار احمدي” روز جمعه به مناسبت هفته جهاني تيروئيد، در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار علمي ايرنا گفت: کم کاري تيروئيد و کاهش مقدار هورمون تيروکسين مادر در دوران بارداري، باعث مي شود سلول هاي مغزي به خوبي تکامل پيدا نکنند که اين امر منجر به کاهش ضريب هوشي جنين مي شود.
وي افزود: تيروئيد جنين از هفته 11 بارداري شروع به رشد مي کند و اين رشد تا حدود هفته 17بارداري تکميل مي شود. تا قبل از اين دوره يعني بين 3تا 4 ماه اول حاملگي ، جنين هورمون تيروئيد ندارد و از تيروئيد مادر استفاده مي کند.
متخصص غدد اضافه کرد: چنانچه مادر دچار کم کاري تيروئيد باشد باعث مي شود رشد سلول هاي مغز تکامل پيدا نکند و اين عدم تکامل سلول هاي مغزي باعث کاهش ضريب هوشي در جنين مي شود.
به گفته وي تيروئيد نقش بسيار مهمي در رشد و تکامل مغز در دوران جنيني و چند سال اول زندگي بعد از تولد دارد در صورت کمبود اين هورمون در بدن نوزاد ، بيماري کم کاري مادرزادي تيروئيد ايجاد مي شود که با تاثير بر سيستم عصبي باعث عقب ماندگي هاي ذهني در کودک مي شود.
رييس اداره غدد و متابوليک مرکز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت خاطر نشان ساخت: با تشخيص و درمان به موقع کم کاري تيروئيد و پيگيري و کنترل آن، هيچ مشکلي براي نوزاد ايجاد نخواهد شد.
وي با بيان اينکه مساله کم کاري تيروئيد در سنين باروري از اهميت فوق العاده اي برخوردار است به طوري که در زنان جوان ايجاد ناباروري مي کند گفت: در دوران بارداري نيز با توجه به شدت بيماري، باعث سقط، زايمان زودرس ، فشار خون بالا و تولد نوزاد مرده مي شود.
دکتر ياراحمدي يادآور شد: زنان مبتلا به کم کاري تيروئيد در صورت عدم درمان و کنترل نامناسب در دوران بارداري، نوزاداني را به دنيا خواهند آورد که دچار کم کاري مادرزادي تيروئيد هستند.
وي با اشاره به اينکه مادران در طول دوران بارداري به ميزان يد بيشتري نياز دارند و رژيم غذايي خود را بايد به گونه اي تنظيم کنند که تامين کننده يد مورد نياز بدن آنها باشد گفت: ميزان يد مورد نياز مادران باردار ، بيشتر از افراد غير باردار و حدود 250 ميکروگرم در روز است.
رييس اداره غدد و متابوليک مرکز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت گفت: حدود دو ميليارد نفر از مردم دنيا در رژيم غذايي خود کمبود يد دارند و کمبود يد مهمترين عامل در ايجاد اختلالات تيروئيدي است.
وي با بيان اينکه 80 درصد از مشکلات تيروئيدي که در کل جهان وجود دارد مربوط به زنان است گفت: زنان به علل هورموني بيشتر در معرض آسيب هاي ناشي از کمبود يد قرار دارند و اين کمبود در آنها عوارض بيشتري برجاي مي گذارد.
ياراحمدي با اشاره به اينکه در بازار، نمک هاي غير يددار وجود دارد که نبايد مورد استفاده قرار گيرند گفت: زنان در طول دوران بارداري حتما بايد از نمک يددار استفاده کنند.
رييس اداره غدد و متابوليک مرکز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت با اشاره به برنامه غربالگري کم کاري تيروئيد که از سال 1384 آغاز شده است گفت: هم اکنون بالاي 90 درصد نوزادان در زمان تولد در روز 3 تا 5 تولد از نظر اختلالات تيروئيد غربالگري مي شوند.
وي با تاکيد بر اينکه کم کاري تيروئيد نوزاد بايد تا قبل از يک ماهگي درمان شود گفت:با درمان به موقع کم کاري تيروئيد در نوزاد ، مشکلات ناشي از اين اختلال ، يعني کاهش ضريب هوشي در نوزاد ايجاد نخواهد شد.
ياراحمدي گفت: با انجام برنامه غربالگري نوزادان در روز هاي 3 تا 5 تولد، مي توان از بروز عوارضي مانند عقب ماندگي ذهني، کوتاهي قد و کم شنوايي نوزادان پيشگيري کرد.
اين متخصص يادآور شد: بااجراي برنامه کشوري غربالگري کم کاري مادرزادي تيروئيد نوزادان ، تعداد زيادي نوزاد بيمار تشخيص داده شده اند که با درمان مناسب ، از عقب ماندگي ذهني نجات يافته اند.
وي در خصوص علايم کم کاري تيروئيد گفت: اولين علامت اين مشکل ضعف و بي حالي است و خشکي پوست و مو، شکننده بودن ناخن، اختلال در عادت ماهيانه، يبوست، اسهال، افسردگي، اضطراب، افزايش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و سرما از ديگر علايم کم کاري تيروئيد به شمار مي رود.
متخصص غدد افزود: علايم گفته شده زنگ خطري هستند که با مشاهده آنها حتما بايد به پزشک مراجعه کرد و با انجام آزمايشات هورموني و در صورت لزوم با اسکن و سونو گرافي ، به طور دقيق ، کم کاري تيروئيد تشخيص داده مي شود.
وي گفت: کم کاري تيروئيد و ساير بيماري هاي غير واگير ، به علت طولاني بودن طول دوره درمان ، نياز به ارتباط مستقيم و مستمر با پزشک معالج دارد تا به خوبي کنترل شوند.
يار احمدي با اشاره به اينکه اختلال در عملکرد تيروئيد به صورت پرکاري هم مي تواند باشد گفت: پر کاري تيروئيد نيز مشکلات و عوارضي روي جينن و مادر دارد اما اگر مادر مبتلا به پرکاري تيروئيد تحت درمان و کنترل باشد هيچ مشکلي براي نوزاد ايجاد نخواهد شد.
رييس اداره غدد و متابوليک مرکز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت در پايان يادآور شد: خوشبختانه بيماري هاي تيروئيد قابل کنترل هستند و بايد درمان را به طور مداوم مورد پيگيري قرار داد.
از چهارم خرداد ( 25 مي) تا دهم خرداد (31 مي) به عنوان هفته جهاني تيروئيد نام گذاري شده است که در ايران امسال براي اولين بار است برنامه هفته جهاني تيروئيد در کشور اجرا مي شود.
هدف از نام گذاري اين هفته، اطلاع رساني و ارايه آموزش هاي عمومي به مردم و همچنين ارايه آموزش هاي دانشگاهي و اختصاصي به دست اندرکاران سلامت در خصوص علايم ، پيشگيري و درمان اختلالات غده تيروئيد است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …