پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مطالب وبلاکها / راه‌حلی جدید برای مشكل بی‌مویی
تلگرام

راه‌حلی جدید برای مشكل بی‌مویی

راه‌حلی جدید برای مشكل بی‌مویی
ظاهر هر فرد نقشی اساسی در ایجاد حس اعتماد به نفس او دارد و در این میان داشتن موهای زیبا و انبوه نشانه‌ای بارز از زیبایی به شمار می‌رود. هرچند همه مردم جامعه از این نعمت بهره‌مند نیستند و ۳۰ تا ۴۰ درصد مردان جهان گرفتار كم مویی‌های پیشرفته طاسی‌اند. البته این مشكل مختص مردان نیست و زنان هم كم و بیش با این عارضه دست به گریبان هستند.
در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پیوند مو حاصل شده‌است و همه آنها نشان می‌دهند كه اگرچه این جراحی به ظاهر ساده است، ولی عملی بسیار ظریف و حساس محسوب می‌شود و رعایت نكات زیادی لازم است تا بتوان به بهترین نتیجه رسید.
بنابراین اگر شما هم داوطلب پیوند مو هستید، اولین گام مهم یافتن یك جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت‌بخش برسید.
دكتر مجتبی امیری، متخصص پوست، مو و زیبایی از جدیدترین روش‌های پیوند مو و تفاوت‌های پیوند موی طبیعی و مصنوعی می‌گوید.
چرا مو دچار ریزش می‌شود و آیا برای تمام افرادی كه دچار ریزش موی برگشت‌ناپذیر می‌شوند، درمانی یا چاره‌ای وجود دارد؟
مو نقش مهمی در زیبایی انسان دارد. این عضو همانند بقیه اعضا بدن می‌تواند دچار بیماری‌ها و مشكلات متعدد شوند. عوامل بیماری‌زای مختلفی باعث ریزش مو می‌شوند. البته تعدادی از این انوع ریزش‌ها برگشت‌پذیر و با درمان دارویی یا از بین بردن عامل زمینه‌ای قابل برگشت هستند. به عنوان مثال، ریزش مو در خانم‌ها ۳ تا ۴ ماه پس از زایمان و ریزش مو بدنبال استرس‌های شدید یا بر اثر اختلالات هورمونی و آندروژنتیكی. اما در مواردی پیاز یا فولیكول مو از بین می‌رود و رشد مجدد مو غیرممكن می‌شود و با هیچ درمان دارویی هم قابل برگشت نیستند؛ مثل سوختگی‌ها، محل‌های جراحی، رادیوتراپی، تروما. سردسته همه اینها ریزش موی هورمونی ژنتیكی است كه اگر در مراحل اولیه درمان نشوند یا اگر فرد به درمان دارویی پاسخ ندهد قابل برگشت نخواهند بود.
در این میان همیشه دانشمندان در این فكر بودند كه راهی برای جایگزینی موهای از دست رفته پیدا كنند و هیچ راهی بهتر از این نیست كه موی طبیعی از بدن خود فرد گرفته شود.
این كار قدمتی در حدود ۶۰ ‌۵۰ سال دارد. در شروع كار از تكنیك‌هایی استفاده می‌شد كه نتیجه كار زیاد رضایت‌بخش نبود و نمای زیبایی نداشت، مثلا با پانچ‌های ۴ تا ۵ میلی‌متری از نواحی پشت‌سر فولیكول مو برداشته می‌شود وبه همان صورت در محل مورد نظر پیوند می‌زدند و در نتیجه اگرچه پیوند انجام می‌شد؛ اما موها نمایی مصنوعی و عروسكی پیدا می‌كرد. از حدود ۱۵ سال پیش بحث میكروگرافت و فولیكولار یونیت)FUT( در حوزه پیوند مو مطرح شد. در این روش بعد از برداشت، فولیكول‌های مو را به صورت تك‌تك و با همان حالت طبیعی كه در ناحیه اهداكننده كه معمولا ناحیه پشت‌سر و بالای‌گوش‌است برداشته شده و در ناحیه مورد نیاز به همان حالت طبیعی پیوند زده می‌شوند. در نتیجه مو پس از ۲-۳ ماه استراحت، شروع به رشد مجدد می‌كند و به همان حالت طبیعی قبلی برمی‌گردد. نتیجه این كار ایجاد موهای طبیعی خود فرد در محل مورد نیاز است.
طبیعتا این كار بسته به وسعت منطقه مدنظر طی یك تا ۲ جلسه انجام می‌شود.
به نظر می‌رسد روش جدیدی كه عنوان كردید، باتوجه به ظرافت كار برای سطوح وسیع قابل استفاده نباشد و محدود به بخش‌های كوچك‌تر باشد. ضمن این كه بالاخره این موها باید از یك جای دیگر سر تامین شوند.
ناحیه‌ای در سر به نام ناحیه اهدا كننده وجود دارد كه فولیكول‌های آن هیچ وقت تحت تاثیر هورمون‌های مردانه قرار نمی گیرد و در نتیجه دچار ریزش نمی‌شوند. به همین دلیل، حتی مردان طاس هم در ناحیه حاشیه و پشت سر مو دارند، در واقع فولیكول‌های مو در این نواحی به گیرنده هورمون حساس نیستند. پس اگر ما بتوانیم این فولیكول‌ها را از ناحیه اهداكننده به صورت سالم برداریم و با یك نمای طبیعی در محل گیرنده پیوند بزنیم، در محل جدید شروع به رشد مجدد می‌كنند. مویی كه در این روش پیوند زده می‌شود دایمی است، هیچ وقت نمی‌ریزد و نیاز به هیچ روش نگهداری خاصی هم ندارد. در این روش هر چه بتوانیم فولیكول‌های بیشتری را برداریم ، بدون صدمه به محل گیرنده منتقل و به صورت هنرمندانه به نمای طبیعی نزدیك‌تر كنیم كار پیوند مو با موفقیت بیشتری انجام می‌شود.
پس ظرافت، مهارت و دقت برای حصول نتیجه‌نهایی دلخواه در پیوند مو الزامی هستند.
به طور كلی، تاكنون چه روش‌هایی برای پیوند مو در دنیا ارائه شده‌اند و هر كدام چه عوارض و محدودیت‌هایی دارند؟
برای انجام پیوند موی طبیعی۲‌روش وجود دارد. یكی روش قدیمی‌تر كه بهFIT معروف است و همان طور كه اشاره كردم، با پانچ‌های مخصوص پیاز مو را برداشت میكنیم . در این روش بعلت محدودیت دربرداشت در هر جلسه نیاز به جلسات متعدد برای ایجاد حداقل تراكم مورد نیاز است.بعلاوه در افرادی كه تراكم موی زیادی در ناحیه اهداكننده دارند ، با این روش ۲۰ تا ۳۰ درصد‌فولیكولهای مو از بین میروند. بنابر این این روش تنها برای كسانی كاربرد دارد كه میزان كمی مو برای پیوند احتیاج دارند یا فاصله موها در پشت سرآنقدر زیاد است كه بخوبی می توان آنها را از هم جدا كرد یا در حالتی كه بخواهیم از فولیكول‌های تنه كه ازهم فاصله دارند برداشت كنیم. در روش استاندارد جدید كه تقریبا تمام شرایط یك پیوند موی ایده‌آل را دارد و به FUT معروف است یك نوار به عرض ۱ تا ۵/۱ سانتی‌متر و به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از پوست پشت سر برداشت می‌شود. سپس با استفاده از میكروسكوپ و لوپ‌های مخصوص ، فولیكول‌های آن بصورت تك تك جدا می‌شوند و با همان ظرافتی كه جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش‌هایی در حد یك میلی‌متر پیوند زده می‌شود. در روشFUT درهر جلسه پیوند مو بسته به تراكم مو ودرجه شلی یا الاستیسیته پوست ناحیه اهداكننده بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ گرافت كه معادل ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تار مو می‌باشد برداشت می شود. این مقدار مو تقریبا نصف یك سر طاس را پوشش مناسب میدهد و اگر فردی طاسی پیشرفته هم نداشته باشد، با همین یك جلسه درمان می‌شود.
این عمل با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابر این در افرادی كه مشكل سلامتی نداشته باشند محدودیت سنی ندارد و حتی در كودكی كه دچار سوختگی یا بیماریی كه منجر به ریزش مو شده است، می‌تواند تحت درمان قرار گیرد. این نوع پیوند احتیاجی به استراحت و گذراندن دوره نقاهت در منزل ندارد. در ضمن موی پیوندی پس از۲ تا ۳ ماه شروع به رشد می‌كند و مادام‌العمر به رشد خود ادامه می‌دهند.
پیوند مو به روشFUT برای چه افرادی توصیه می‌شود و آیا در بین مراجعه‌كنندگان ممكن است افرادی شرایط لازم برای این نوع جراحی را نداشته باشند؟
در بحث پیوند مو انتخاب بیمار خیلی مهم است. باید دید فردی كه می‌خواهد تحت پیوند قرارگیرد، آیا واقعا به این درمان احتیاج دارد یا خیر؟ در ریزش موی اسكارینگ یا برگشت ناپذیر پیوند مو تنها راه درمان محسوب می شود و در ریزش موهای هورمونی- ژنتیكی هم معمولا در افرادی كه در فاز ریزش شدید مو هستند توصیه نمی‌شود و در واقع بیشتر به افرادی توصیه می‌شود كه ۵۰درصد یا بیشتر از موهای خود را از دست داده باشند و تراكم موها در حدی باشد كه بتوانیم لابه‌لای آنها پیوند بزنیم. خانم‌هایی كه به هر دلیل دچار این مشكل شده‌اند هم به راحتی می‌توانند از این روش برای پرپشت شدن موهایشان استفاده كنند.
مویی كه در روشFUT پیوند زده می‌شود، دائمی است هیچ‌وقت نمی‌ریزد و نیاز به هیچ روش نگهداری خاصی نداردبرای كسانی كه پشت سر پرمویی دارند روش استانداردFUT پیشنهاد می‌شود، ولی در كسانی كه موی پشت سر به هر دلیلی كم پشت باشد یا از ناحیه تنه برداشت ‌شوداز روشFIT استفاده می شود. البته چون الگوی رشد موی تنه با موی سر متفاوت است در صورتی كه موی سر آنقدر كم باشد كه نتوانیم پوشش مناسب ایجاد كنیم از ناحیه تنه برداشت میكنیم. اما معمولاً ناحیه اهدا كننده سر در بیشتر افراد آنقدر موی ذخیره دارد كه بتوانیم نقص موجود را مرتفع كنیم.
آیا روشFUT به عنوان جدیدترین روش پیوند مو در جهان مطرح است یا این كه روش‌های پیشرفته‌تری در‌كشورهای دیگر برای پیوند ارائه می‌شود؟
بله، آخرین تكنیك پیوند مو روشFUT است كه با ظرافت كامل و حداكثر نتیجه در حال انجام است. متاسفانه تبلیغات‌ اغراق آمیز و غیر واقعی روی تعداد گرافت‌ها یا تارهای مویی كه در هر جلسه پیوند زده می شوند صورت می گیرد.
واقعیت این است كه مقدار مویی كه در هر جلسه برای هر فرد پیوند زده می‌شوند به ۳ عامل عمده وابسته است.اول میزان تراكم موی فرد است. برخی از افراد ۵۰ فولیكول و برخی دیگر ۱۰۰ تا ۱۲۰ فولیكول در یك سانتی متر مربع دارند. دومین عامل بستگی به میزان شلی یا الاستیسیته پوست سر فرد دارد. به همین دلیل، در برخی بیماران تنها می‌توان به عرض ۸ میلی‌متر از پوست برداشت كرد؛ اما درفرد دیگری ۵/۱ سانتی‌متر برداریم. طول هم به همین نسبت متغیر است بنابراین میزان مویی كه در هر جلسه برای هر فرد پیوند زده می‌شود، به میزان ذخیره موی فرد و به تبحر و تجربه تیم پیوندمو بستگی دارد.
با توجه به همه محاسنی كه شما درخصوص پیوند موی طبیعی با روشFUT عنوان كردید، اما همچنان مراكز پیوند مو كه تعداد آنها در كشور ما كم هم نیست، موهای مصنوعی را به قیمت‌های گزاف برای متقاضی پیوند می‌زنند. سوال من این است كه چرا با وجود امكان پیوند طبیعی در ایران، این مراكز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
معمولاپیوند موی مصنوعی به كسانی توصیه میشود كه امكان انجام پیوند موی طبیعی در آن ها وجود ندارد و به همین دلیل استقبال كمتری از آن می شود. پیوند موی مصنوعی بیشتر توسط افرادی انجام می‌شود كه در حوزه پزشكی تخصص ویژه‌ای ندارند.
اما چه مراحل و پروسه‌هایی طی شده‌اند تا این كه در حال حاضر پیوند مو با این ظرافت انجام شود،‌ آیا فناوری خاصی به این قضیه كمك كرد؟
طبیعت علم پیشرفت وترقی است و تحقیقات مداومی كه روی این كار انجام شده باعث جایگزینی روش‌های جدید ودقیق‌تر شده است. در ابتدا تصور بر این بود كه هر چه تعداد فولیكول‌های مو هم بیشتر باشد، احتمال زنده ماندن بیشتری دارند؛ اما پس از گذشت سال‌ها امكان جدا كردن گرافت‌های كوچك‌تر و زنده ماندنشان فراهم شد و آخرین تحقیقات نشان میدهد كه فولیكول مو به همان صورت كه در سر وجود دارد پیوند زده ‌شود. در این راه استفاده از میكروسكوپ خیلی كمك كننده است تا با ظرافت كامل بتوان فولیكول‌ها را از یكدیگر جدا كرد.
بدن بیماران به موهای پیوندی كه واكنش نشان نمی‌دهد؟
حسن پیوند موی طبیعی در واقع همین است. با توجه به این كه عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه میشود احتیاج به نگهداری و مراقبت‌های درمانی ندارد. خالق هستی این ذخیره را قرار داده تا ما بتوانیم از آن برای جبران بخش های دچار كاستی استفاده كنیم بدون این كه در ناحیه اهداكننده پشت سر تغییر اساسی مشاهده كنیم.
با توجه به استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان خیلی از بیماری‌ها آیا تلاشی برای تكثیر مو از این طریق انجام شده است؟ و اگر خیر، آیا می‌توان امیدوار بود كه در آینده‌ای نزدیك این كار صورت گیرد؟
این ایده در واقع طرح آینده پیوند مو است و همان پدیده كلونینگ و بحث سلول‌های بنیادی است. سلول‌های فولیكول های موی حیوانات آزمایشگاهی كشت داده شده‌اند و در نتیجه از یك تكه ۳ میلی‌متری پوست هزاران فولیكول جدید ایجاد میشود، اما نكته‌ای كه باعث شده است استفاده از این روش برای انسان محدود شود، این است كه هنوز مشخص نیست فولیكولی كه از این طریق فراهم می‌شود آیا در آینده سرطانی می‌شود یا نه، چون فولیكول مو جزو نواحی محسوب می‌شود كه رشد سریعی دارد و وقتی در آزمایشگاه رشد داده می‌شود موادی برای افزایش تقسیمات سلولی به آنها اضافه می‌شود. بنابراین مدت زمان طولانی همراه با تحقیقات بیشتر لازم است تا از ایمن بودن این تكنیك اطمینان كامل حاصل شود.

بهاره صفوی
جام‌جم آنلاین (www.jamejamonline.ir)

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …