پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / آثار مثبت و منفی آمپول بوتاكس، در درمان چین و چروك پوست تشریح شد
تلگرام

آثار مثبت و منفی آمپول بوتاكس، در درمان چین و چروك پوست تشریح شد

آثار مثبت و منفی آمپول بوتاكس، در درمان چین و چروك پوست تشریح شد
دبیر انجمن متخصصان پوست و مو گفت: چین و چروك پوست انسان از سنین ۲۵ سالگی شروع می‌شود و با افزایش سن به دلیل عوامل محیطی مانند نور آفتاب و گرد و غبار، عوامل ژنتیكی و بیماری‌ها تشدید می‌شود.
حسین طباطبایی اظهار داشت: چروك‌های پوست به ۲ نوع تقسیم می‌شوند. بعضی از چروك‌ها به علت چروك‌های سطح پوست صورت می‌گیرد و گاهی اوقات چروك‌های پوست به علت چروك‌های عضلانی پوستی است كه در صورت انقباض عضلات غیر ارادی صورت مانند هنگام اخم كردن شكستگی در عضلات به وجود آمده كه در پی آن پوست نیز چروك می‌خورد.
وی افزود: روش‌هایی كه در درمان چین و چروك پوستی موثرند، در چین و چروك‌های عضلانی مؤثر نیستند. لذا سم بوتولینوم در عضلات صورت موثر است و می‌تواند عضلات صورت را به صورت موقت فلج كند و در این مدت هم چروك صاف می‌شود و هم آن قسمت عضله كه منقبض شده فرصت را می‌یابد تا عادت چند ساله‌اش را ترك كند.
طباطبایی اضافه كرد: مهمترین نكته در تزریق بوتاكس تبحر و مهارت پزشك است. پزشك باید مهارت‌های علمی لازم را داشته باشد كه بتواند مریض را درست انتخاب كند و نوع عضله‌ای كه انتخاب می‌كند را از نظر آناتومی و فیزیولوژی بشناسند و در نهایت مقدار سم نیز باید لازم و كافی باشد.
این متخصص پوست و مو تصریح كرد: اثر این دارو ۵ تا ۲ ماه است و پس از این مدت فلج‌شدگی عضله از بین می‌رود. در این مدت فرد نمی‌تواند آن ناحیه را تكان دهد و باید در این مدت تمرین كند كه عادت خود را كم كند یا از بین ببرد.
وی یادآور شد: بیمارانی كه ۷ تا ۸ بار این آمپول را تزریق كرده‌اند به علت اینكه هر عضله‌ای از عضلات بدن كه مدتی بدون فعالیت باشد ضعیف می‌شود بهتر می‌توانند با یك عضله ضعیف تصمیم به ترك عادت خود بگیرند.قبل از شكستن عضله باید آمپول بوتاكس تزریق شود.
دبیر انجمن متخصصان پوست و مو اظهار داشت: مردم باید بدانند تا قبل از شكستن عضله این آمپول باید تزریق شود در غیر این صورت پس از شكسته شدن این عضله آمپول بوتاكس موجب برطرف شدن شكستگی نمی‌شود و تنها موجب جلوگیری از پیشرفت شكستگی می‌شود.
وی ادامه داد: همان اوایل شكستگی كه جای چروك عضلانی از خط اخم شروع می‌شود و با حركت بیشتر عمق می‌یابد بهترین موقع مراجعه به پزشك است.
طباطبایی خاطرنشان كرد: این آمپول علاوه بر زیبایی در بیماری‌هایی كه به علت اسپاسم عضله ایجاد می‌شوند، تاثیر دارد. همچنین در بسیاری از بیماری‌ها مانند زنان، چشم، جراحی پلاستیك و گوش و حلق و بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی در خصوص اخباری مبنی بر اینكه این دارو موجب كشته شدن افراد شده است،‌ تصریح كرد: آنچه در اخبار مبنی بر موارد مرگ و میر شنیده شده مربوط به موارد زیبایی نیست و فقط در جنبه درمانی بوده است و مورد خاصی كه باعث مرگ شده است تزریق مقدار زیاد بوتاكس به ناحیه گردن بوده كه به علت شل شدن عضلات تنفسی و خفگی موجب مرگ بیمار شد. لذا مرگ و میر در موارد زیبایی تاكنون گزارش نشده است.
طباطبایی یادآور شد: شایعترین اشتباهاتی كه در تزریق این آمپول صورت می‌گیرد این است كه هنگام تزریق مویرگ مسیر تزریق پاره شده و موجب خونریزی و كبودی محل تزریق می‌شود و اشتباه دیگر احتمالی این است كه گاهی اوقات به دلیل تزریق بیش از حد مجاز و ماساژ آن عضله پس از تزریق موجب وارد شدن سم به دیگر عضلات و در نتیجه فلج شدن آنها نیز می‌شود و در نهایت موجب غیر طبیعی شدن فرم صورت خواهد شد.
وی افزود: باید در ۲ طرف صورت به مقدار یكنواخت و مساوی آمپول تزریق شود. در غیر این صورت ممكن است صورت فرد تناسب خود را از دست بدهد.
طباطبایی ادامه داد: در صورتی كه مقدار تزریق زیاد باشد صورت به كل فلج شده و دیگر عضلات آن حركتی نمی‌كنند. در این صورت چهره یخ زده یا شیطانی ایجاد می‌شود لذا مهارت پزشك نكته مهم در تزریق بوتاكس است.
وی عنوان كرد: گاهی اوقات عضله‌ای فلج می‌شود و چون فرد عادت به تكان دادن آن عضله دارد فشار بر روی عضلات دیگر صورت می‌گیرد مانند مواردی كه گاهی اوقات به دور چشم تزریق انجام می‌شود و فشار روی عضلات وسط صورت و نزدیك بینی می‌شود و چروك این قسمت بیشتر می‌شود.
طباطبایی گفت: سازمان غذا و داروی امریكا مصرف این آمپول را فقط برای نیمه بالایی صورت در موارد زیبایی مجاز دانسته است و برای نیمه پایینی و گردن اجازه‌ای صادر نكرده است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

از بین بردن جوش های سر سیاه بینی

۱- خمیر دندان را بر روی بینی بمالید و نیم ساعت شکیبایی به خرج دهید، …

وزوز یا زنگ زدن گوش چیست؟

وزوز یا زنگ زدن گوش معمولا مشکل شایعی است که از هر پنج نفر، یک …