خانه / مطالب وبلاکها / آثار مثبت و منفی آمپول بوتاکس، در درمان چین و چروک پوست تشریح شد
مجله پزشکی

آثار مثبت و منفی آمپول بوتاکس، در درمان چین و چروک پوست تشریح شد

آثار مثبت و منفی آمپول بوتاکس، در درمان چین و چروک پوست تشریح شد
دبیر انجمن متخصصان پوست و مو گفت: چین و چروک پوست انسان از سنین ۲۵ سالگی شروع می‌شود و با افزایش سن به دلیل عوامل محیطی مانند نور آفتاب و گرد و غبار، عوامل ژنتیکی و بیماری‌ها تشدید می‌شود.
حسین طباطبایی اظهار داشت: چروک‌های پوست به ۲ نوع تقسیم می‌شوند. بعضی از چروک‌ها به علت چروک‌های سطح پوست صورت می‌گیرد و گاهی اوقات چروک‌های پوست به علت چروک‌های عضلانی پوستی است که در صورت انقباض عضلات غیر ارادی صورت مانند هنگام اخم کردن شکستگی در عضلات به وجود آمده که در پی آن پوست نیز چروک می‌خورد.
وی افزود: روش‌هایی که در درمان چین و چروک پوستی موثرند، در چین و چروک‌های عضلانی مؤثر نیستند. لذا سم بوتولینوم در عضلات صورت موثر است و می‌تواند عضلات صورت را به صورت موقت فلج کند و در این مدت هم چروک صاف می‌شود و هم آن قسمت عضله که منقبض شده فرصت را می‌یابد تا عادت چند ساله‌اش را ترک کند.
طباطبایی اضافه کرد: مهمترین نکته در تزریق بوتاکس تبحر و مهارت پزشک است. پزشک باید مهارت‌های علمی لازم را داشته باشد که بتواند مریض را درست انتخاب کند و نوع عضله‌ای که انتخاب می‌کند را از نظر آناتومی و فیزیولوژی بشناسند و در نهایت مقدار سم نیز باید لازم و کافی باشد.
این متخصص پوست و مو تصریح کرد: اثر این دارو ۵ تا ۲ ماه است و پس از این مدت فلج‌شدگی عضله از بین می‌رود. در این مدت فرد نمی‌تواند آن ناحیه را تکان دهد و باید در این مدت تمرین کند که عادت خود را کم کند یا از بین ببرد.
وی یادآور شد: بیمارانی که ۷ تا ۸ بار این آمپول را تزریق کرده‌اند به علت اینکه هر عضله‌ای از عضلات بدن که مدتی بدون فعالیت باشد ضعیف می‌شود بهتر می‌توانند با یک عضله ضعیف تصمیم به ترک عادت خود بگیرند.قبل از شکستن عضله باید آمپول بوتاکس تزریق شود.
دبیر انجمن متخصصان پوست و مو اظهار داشت: مردم باید بدانند تا قبل از شکستن عضله این آمپول باید تزریق شود در غیر این صورت پس از شکسته شدن این عضله آمپول بوتاکس موجب برطرف شدن شکستگی نمی‌شود و تنها موجب جلوگیری از پیشرفت شکستگی می‌شود.
وی ادامه داد: همان اوایل شکستگی که جای چروک عضلانی از خط اخم شروع می‌شود و با حرکت بیشتر عمق می‌یابد بهترین موقع مراجعه به پزشک است.
طباطبایی خاطرنشان کرد: این آمپول علاوه بر زیبایی در بیماری‌هایی که به علت اسپاسم عضله ایجاد می‌شوند، تاثیر دارد. همچنین در بسیاری از بیماری‌ها مانند زنان، چشم، جراحی پلاستیک و گوش و حلق و بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی در خصوص اخباری مبنی بر اینکه این دارو موجب کشته شدن افراد شده است،‌ تصریح کرد: آنچه در اخبار مبنی بر موارد مرگ و میر شنیده شده مربوط به موارد زیبایی نیست و فقط در جنبه درمانی بوده است و مورد خاصی که باعث مرگ شده است تزریق مقدار زیاد بوتاکس به ناحیه گردن بوده که به علت شل شدن عضلات تنفسی و خفگی موجب مرگ بیمار شد. لذا مرگ و میر در موارد زیبایی تاکنون گزارش نشده است.
طباطبایی یادآور شد: شایعترین اشتباهاتی که در تزریق این آمپول صورت می‌گیرد این است که هنگام تزریق مویرگ مسیر تزریق پاره شده و موجب خونریزی و کبودی محل تزریق می‌شود و اشتباه دیگر احتمالی این است که گاهی اوقات به دلیل تزریق بیش از حد مجاز و ماساژ آن عضله پس از تزریق موجب وارد شدن سم به دیگر عضلات و در نتیجه فلج شدن آنها نیز می‌شود و در نهایت موجب غیر طبیعی شدن فرم صورت خواهد شد.
وی افزود: باید در ۲ طرف صورت به مقدار یکنواخت و مساوی آمپول تزریق شود. در غیر این صورت ممکن است صورت فرد تناسب خود را از دست بدهد.
طباطبایی ادامه داد: در صورتی که مقدار تزریق زیاد باشد صورت به کل فلج شده و دیگر عضلات آن حرکتی نمی‌کنند. در این صورت چهره یخ زده یا شیطانی ایجاد می‌شود لذا مهارت پزشک نکته مهم در تزریق بوتاکس است.
وی عنوان کرد: گاهی اوقات عضله‌ای فلج می‌شود و چون فرد عادت به تکان دادن آن عضله دارد فشار بر روی عضلات دیگر صورت می‌گیرد مانند مواردی که گاهی اوقات به دور چشم تزریق انجام می‌شود و فشار روی عضلات وسط صورت و نزدیک بینی می‌شود و چروک این قسمت بیشتر می‌شود.
طباطبایی گفت: سازمان غذا و داروی امریکا مصرف این آمپول را فقط برای نیمه بالایی صورت در موارد زیبایی مجاز دانسته است و برای نیمه پایینی و گردن اجازه‌ای صادر نکرده است.

مطالب داغ امروز :

خجالتی بودن کودک

خجالتی بودن کودکان چه ژنیتیکی باشد و چه اکتسابی تا سن ۵ سالگی با کمک …

دست و پای سرد در زمستان

دلیل اینکه دست ها و پاهایمان در زمستان سرد می شود این است که بدنمان …

سردی دست و پا

دلیل اینکه دست ها و پاهایمان در زمستان سرد می شود این است که بدنمان …