پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / عوامل خطرناك برای سلامت قابل جلوگیری هستند
تلگرام

عوامل خطرناك برای سلامت قابل جلوگیری هستند

عوامل خطرناك برای سلامت قابل جلوگیری هستند
براساس تازه‌ترین تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران مدرسه سلامت عمومی دانشگاه‌ هاروارد HSPH و محققان دانشگاه تورنتو، سیگار كشیدن، فشار خون بالا و چاقی بیش از حد (اضافه وزن)‌ ۳ عامل خطرناك قابل جلوگیری برای مرگ‌های زودرس اعلام شده است. براین اساس سالانه ۴۶۷ هزار نفر بر اثر سیگار كشیدن، ۲۹۵ هزار نفر در اثر فشارخون بالا و ۲۱۶ هزار نفر به خاطر چاقی بیش از حد در آمریكا دچار مرگ زودرس می‌شوند. این در حالی است كه از هر ۵ مورد مرگ یكی بر اثر سیگاركشیدن و از هر ۶ مورد مرگ یكی مربوط به چاقی بیش از حد است.
این جامع‌ترین و كامل‌ترین تحقیق انجام گرفته تاكنون است كه نشان می‌دهد چگونه رژیم غذایی، نحوه زندگی و عوامل خطرناك متابولیك در بیماری‌های مزمن باعث مرگ می‌شوند. میزان بالای مرگ زودرس ناشی از این عوامل خطرناك محققان را شگفت‌زده كرده است و آنها را به این نتیجه رسانده كه باید نگاهی جدی به این مقوله انداخت كه چطور می‌توان ظرفیت‌های لازم برای جلوگیری از این عوامل را در سیستم سلامت عمومی به كار گرفت و آیا اكنون به شكل صحیحی روی این مقوله تمركز شده است یا نه؟
طی این تحقیق همچنین محققان تاثیر زیاد یك‌سری رژیم‌های غذایی قابل اصلاح و عوامل موثر بر كاهش این روند را یافتند. از آنجا كه مطالعات قبلی انجام شده مرگ‌های زودرس را به عوامل كمتری همچون سیگار و مصرف الكل مرتبط می‌دانست، برای اولین‌بار به این عوامل مخاطره‌‌آمیز به شكل گسترده توجه شده است. در كنار این عوامل چیزهای دیگری همچون عوامل مرتبط با رژیم غذایی، فاكتورهای متابولیكی، سبك زندگی و فشارخون بالا مدنظر قرار گرفت. در این تحقیق برای اولین‌بار از روش‌هایی برای سنجش درست مجموعه‌ای گوناگون از عوامل خطرناك و این‌كه هر كدام مسبب ایجاد چه تعداد مرگ زودرس هستند استفاده شد. این نتایج براساس داده‌های به دست آ‌مده از مراكز عمومی مختلف، مركز سلامت ملی و مطالعات بی‌شمار اپیدمیولوژیكی به دست آمده است.
در این تحقیق مشخص شد كه میزان مرگ ناشی از عوامل قابل جلوگیری در مردان و زنان متفاوت است. بر این اساس سالانه ۲۳۰ هزار زن در آمریكا بر اثر فشارخون جان خود را از دست می‌دهند كه ۱۹ درصد كل مرگ‌های زنان را تشكیل می‌دهد. این رقم ۵ برابر بیشتر از سرطان سینه در زنان است كه سالانه جان ۴۲ هزار زن را می‌گیرد.
در مردان نیز سیگار كشیدن باعث مرگ ۲۴۸ هزار نفر در سال می‌شود كه ۲۱ درصد كل مرگ‌ها در مردان را تشكیل می‌دهد. اثرات دیگر عوامل منجر به مرگ در مردان و زنان تقریبا برابر است.
یافته‌ها این نكته را متذكر می‌شود كه اگرچه ما تا اندازه‌ای می‌توانیم در كاهش استعمال دخانیات و دیگر عوامل تاثیرگذار باشیم، ولی هر روز علاقه بیشتری به انجام آن نشان می‌دهیم و نقش دولت‌ها در زمینه اطلاع‌رسانی و كمك به محققان برای تغییر بعضی از الگوهای رژیم غذایی باید بیش از این باشد.

مترجم: آتنا حسن‌آبادی
منبع: Physorg

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …