پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / ” قرص‌های لاغری ” ؛ داروهایی که مصرف آنها عوارض جانبی زیادی دارد
تلگرام

” قرص‌های لاغری ” ؛ داروهایی که مصرف آنها عوارض جانبی زیادی دارد

دارویی برای لا‌غر شدن

 

همه روزه تبلیغات قرص‌های لاغری بیشتر می‌شوند. بسیاری نیز به امید این‌كه این داروها یك‌شبه و بدون نیاز به زحمت و رژیم غذایی، آنها را لاغر می‌كند، پول بسیاری را صرف خرید آنها می‌كنند.
تبلیغات این داروها، از اثرات مفید آنها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگی حكایت می‌كنند؛ اما پزشكان نگاه دیگری به این داروها دارند. در حقیقت تنها تعداد معدودی از قرص‌های موجود در بازار توسط سازمان‌های معتبر غذا و دارو تایید شده‌اند و مصرف آنها تنها برای مدت كوتاهی، چند هفته و حداكثر چند ماه آن هم با شرایط خاص همراه با رژیم غذایی و ورزش مجاز است. زنیكال كه نام ژنریك آن اورلستات است، تقریبا معروف‌ترین داروی لاغری است كه مورد تایید سازمان نظارت بر غذاها و دارو آمریكا قرار گرفته است. این دارو از گروه داروهای كاهنده جذب چربی‌هاست.
● عوارض جانبی
هرچند این دارو داروی تایید شده‌ای است؛ اما مصرف آن نیز خالی از مشكل نیست. عوارض جانبی به این دارو بیشتر مربوط به دستگاه گوارش است و معمولا در اوایل دوره درمان بسیار شدید است.
این عوارض شامل: مدفوع چرب، افزایش گازهای روده‌ای، حركت ناگهانی مدفوع و احساس عدم كنترل آن و سردرد است.
با مصرف زنیكال به دلیل اختلال در جذب چربی‌ها، احتمال كمبود ویتامین‌های محلول در چربی بتاكاروتن و اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ و امگا ۶ وجود دارد.
مصرف زنیكال به دلیل عدم جذب چربی‌ها، موجب دفع مدفوع پرچرب شده و بوی بسیار زننده‌ای را ایجاد می‌كند. كاهش جذب ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین‌های E،D ،A و K) نیز از دیگر عوارض شایع این دارو است، بنابراین حتما باید مكمل آنها در طول درمان با این دارو تجویز شود و ۲ ساعت پس از مصرف دارو دریافت شود. به طور كلی در ۳ هفته اول مصرف زنیكال، عوارضی چون دفع مدفوع مكرر و چرب، اسهال، اضطراب، سرگیجه و ناراحتی‌های روده‌ای بروز می‌كند و در موارد نادری نیز موجب خشكی پوست و اختلال در مفاصل می‌شود. این دارو، موجب كاهش قند خون می‌شود و بنابراین در بیماران دیابتی باید در مصرف انسولین و داروهای پایین‌آورنده قند خون، تغییراتی ایجاد كرده و همین امر موجب می‌شود كه نتوان آن را براحتی برای این بیماران توصیه كرد. در ضمن احتمال بروز سنگ كلیه هم در افرادی كه سابقه این مشكل را دارند، با مصرف زنیكال افزایش می‌یابد.
● منع مصرف
به طور كلی مصرف این دارو برای كودكان، زنان باردار و یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، كلسترول بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و پركاری تیروئید توصیه نمی‌شود.
● ۱۰ فرمان
۱- تجویز و مصرف این دارو باید توسط پزشك و با توجه به شرح حال بیمار انجام شود.
۲- مصرف این دارو باید همراه یك رژیم كم‌كالری و اصلاح شیوه زندگی و ورزش همراه باشد.
۳- برای كاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو، سهم دریافت چربی از كل كالری دریافتی‌تان نباید بیشتر از ۳۰ درصد باشد.
۴- مصرف این دارو سبب جلوگیری از جذب قند نمی‌شود، در نتیجه برای به دست آوردن وزن ایده‌آل باید مقدار كالری دریافتی خودتان را كاهش دهید.
۵- اگر شما از داروی سیكلوسپورین استفاده می‌كنید، ۲ ساعت قبل و یا بعد از مصرف، زنیكال مصرف كنید.
۶- در صورت بروز آلرژی، مصرف دارو را قطع نمایید و با پزشكتان مشورت كنید.
۷- اگر از داروهای رقیق‌كننده خون مانند وارفارین، داروهای دیابتی یا سایر داروهای كاهنده وزن استفاده می‌كنید، به پزشكتان اطلاع دهید.
۸- این دارو در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.
۹- اگر از داروهای رقیق‌كننده خون مانند وارفارین، داروهای دیابتی یا سایر داروهای كاهنده وزن استفاده می‌كنید، حتما موضوع را به پزشكتان اطلاع دهید.
۱۰- توجه داشته باشید با دارو مانكن نمی‌شوید. حتی مصرف این دارو برای كمك به كاهش وزن، باید در كنار رژیم كم‌كالری و ورزش مورد استفاده قرار گیرند.
جام‌جم آنلاین (www.jamejamonline.ir)

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

فلوکستین یا پروزاک

فلوکستین یا پروزاک یک داروی ضدافسردگی مهارکننده باز جذب سروتونین (SSRI) است سروتونین ماده‌ای در …