خانه / مطالب وبلاکها / ” قرص‌های لاغری ” ؛ داروهایی که مصرف آنها عوارض جانبی زیادی دارد
مجله پزشکی

” قرص‌های لاغری ” ؛ داروهایی که مصرف آنها عوارض جانبی زیادی دارد

دارویی برای لا‌غر شدن

 

همه روزه تبلیغات قرص‌های لاغری بیشتر می‌شوند. بسیاری نیز به امید این‌که این داروها یک‌شبه و بدون نیاز به زحمت و رژیم غذایی، آنها را لاغر می‌کند، پول بسیاری را صرف خرید آنها می‌کنند.
تبلیغات این داروها، از اثرات مفید آنها و کاهش وزن بدون تحمل گرسنگی حکایت می‌کنند؛ اما پزشکان نگاه دیگری به این داروها دارند. در حقیقت تنها تعداد معدودی از قرص‌های موجود در بازار توسط سازمان‌های معتبر غذا و دارو تایید شده‌اند و مصرف آنها تنها برای مدت کوتاهی، چند هفته و حداکثر چند ماه آن هم با شرایط خاص همراه با رژیم غذایی و ورزش مجاز است. زنیکال که نام ژنریک آن اورلستات است، تقریبا معروف‌ترین داروی لاغری است که مورد تایید سازمان نظارت بر غذاها و دارو آمریکا قرار گرفته است. این دارو از گروه داروهای کاهنده جذب چربی‌هاست.
● عوارض جانبی
هرچند این دارو داروی تایید شده‌ای است؛ اما مصرف آن نیز خالی از مشکل نیست. عوارض جانبی به این دارو بیشتر مربوط به دستگاه گوارش است و معمولا در اوایل دوره درمان بسیار شدید است.
این عوارض شامل: مدفوع چرب، افزایش گازهای روده‌ای، حرکت ناگهانی مدفوع و احساس عدم کنترل آن و سردرد است.
با مصرف زنیکال به دلیل اختلال در جذب چربی‌ها، احتمال کمبود ویتامین‌های محلول در چربی بتاکاروتن و اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ و امگا ۶ وجود دارد.
مصرف زنیکال به دلیل عدم جذب چربی‌ها، موجب دفع مدفوع پرچرب شده و بوی بسیار زننده‌ای را ایجاد می‌کند. کاهش جذب ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین‌های E،D ،A و K) نیز از دیگر عوارض شایع این دارو است، بنابراین حتما باید مکمل آنها در طول درمان با این دارو تجویز شود و ۲ ساعت پس از مصرف دارو دریافت شود. به طور کلی در ۳ هفته اول مصرف زنیکال، عوارضی چون دفع مدفوع مکرر و چرب، اسهال، اضطراب، سرگیجه و ناراحتی‌های روده‌ای بروز می‌کند و در موارد نادری نیز موجب خشکی پوست و اختلال در مفاصل می‌شود. این دارو، موجب کاهش قند خون می‌شود و بنابراین در بیماران دیابتی باید در مصرف انسولین و داروهای پایین‌آورنده قند خون، تغییراتی ایجاد کرده و همین امر موجب می‌شود که نتوان آن را براحتی برای این بیماران توصیه کرد. در ضمن احتمال بروز سنگ کلیه هم در افرادی که سابقه این مشکل را دارند، با مصرف زنیکال افزایش می‌یابد.
● منع مصرف
به طور کلی مصرف این دارو برای کودکان، زنان باردار و یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و پرکاری تیروئید توصیه نمی‌شود.
● ۱۰ فرمان
۱- تجویز و مصرف این دارو باید توسط پزشک و با توجه به شرح حال بیمار انجام شود.
۲- مصرف این دارو باید همراه یک رژیم کم‌کالری و اصلاح شیوه زندگی و ورزش همراه باشد.
۳- برای کاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو، سهم دریافت چربی از کل کالری دریافتی‌تان نباید بیشتر از ۳۰ درصد باشد.
۴- مصرف این دارو سبب جلوگیری از جذب قند نمی‌شود، در نتیجه برای به دست آوردن وزن ایده‌آل باید مقدار کالری دریافتی خودتان را کاهش دهید.
۵- اگر شما از داروی سیکلوسپورین استفاده می‌کنید، ۲ ساعت قبل و یا بعد از مصرف، زنیکال مصرف کنید.
۶- در صورت بروز آلرژی، مصرف دارو را قطع نمایید و با پزشکتان مشورت کنید.
۷- اگر از داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین، داروهای دیابتی یا سایر داروهای کاهنده وزن استفاده می‌کنید، به پزشکتان اطلاع دهید.
۸- این دارو در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.
۹- اگر از داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین، داروهای دیابتی یا سایر داروهای کاهنده وزن استفاده می‌کنید، حتما موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید.
۱۰- توجه داشته باشید با دارو مانکن نمی‌شوید. حتی مصرف این دارو برای کمک به کاهش وزن، باید در کنار رژیم کم‌کالری و ورزش مورد استفاده قرار گیرند.
جام‌جم آنلاین (www.jamejamonline.ir)

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

مصرف دارو در بارداری

وابستگی مستقیم جنین به مادر حساسیت‌ها و محدودیت‌های تازه‌ای را برای او به‌وجود می‌آورد و …

مسکن های ممنوع برای زن باردار

هر قدر متخصصان در مورد مسکن ها بد بگویند و از ممنوع بودن استفاده از …