خانه / بيماري غير واگير / عفونت‌های دستگاه ادراری تناسلی یک بیماری‌است ، خجالت ندارد
مجله پزشکی

عفونت‌های دستگاه ادراری تناسلی یک بیماری‌است ، خجالت ندارد

این یک بیماری‌است، خجالت نکشید

 

این رازهای مگو دست آخر کار دستتان می‌دهند، این رازهای مگو که از گفتن‌شان خجالت می‌کشید و فکر می‌کنید خود‌به خود شفا پیدا می‌کنند، رازهای مگو مثل عفونت‌های ادراری که خیال می‌کنید بدون مراجعه به پزشک و با پنهانکاری خوب می‌شوید و غافلید از این که ممکن است شدیدتر شود، سرطان شوند، به نازایی بینجامند یا ارتباط زناشویی‌تان را خدشه‌دار کنند. چه شد؟ هنوز هم خجالت می‌کشید به پزشک مراجعه کنید؟ دست‌کم این گزارش را بخوانید.
عفونت‌های دستگاه ادراری تناسلی به ۳ گروه اصلی میکروبی، تریکومونایی و قارچی تقسیم می‌شود که نوع هر یک را بر اساس نشانه‌های جسمی می‌توان تشخیص داد.
دکتر مهناز مه‌پیما، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با تفکیک نشانه‌های انواع عفونت‌های ادراری تناسلی توضیح می‌دهد: نشانه‌های عفونت‌های میکروبی معمولا ترشحات بدبو با رنگ خاکستری، کرم یا سبز به‌همراه سوزش در ناحیه تناسلی است.
به گفته این پزشک، نشانه عفونت‌های قارچی تحریک ناحیه خارجی دستگاه تناسلی و خارش شدید است که التهاب و قرمزی را نیز به دنبال دارد. ترشحات دراین نوع عفونت بدبو نیست بلکه غلیظ، چسبنده و پنیری شکل و به رنگ سپید مایل به زرد است اما عفونت‌های تریکومونایی، عفونت‌هایی هستند که نه عامل قارچی دارند و نه میکروب سبب آنها شده است بلکه مسبب آنها انگلی میکروسکوپی در واژن است و گرچه در بیشتر موارد عفونت‌های میکروبی و قارچی به‌دلیل رعایت نکردن بهداشت به وجود می‌آید ولی عفونت تریکومونایی عمدتا از راه مقاربت به بدن منتقل می‌شود و نشانه‌اش ترشحات سبز متمایل به زرد و کف‌آلود همراه با سوزش و درد و تحریک در ناحیه تناسلی است.
● چه کار کنید؟ چه کار نکنید؟
این متخصص زنان، زایمان و نازایی می‌گوید: تحریک‌پذیری پوست فقط به دلیل عفونت‌ها نیست و گاهی به دلیل ترشحات طبیعی بدن است.
او توضیح می‌دهد: ترشحات طبیعی بدن ترشحاتی است که معمولا رنگ و بو ندارد و باعث سوزش و خارش نمی‌شود ولی در صورتی که با عرق ترکیب شود و مرتب شستشو نشود، می‌تواند پوست را تحریک کند. به همین دلیل این پزشک به زنان و دختران توصیه می‌کند برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و تحریک شدن پوست به این نکات توجه کنند:
– در تابستان به مدت طولانی از گن، جوراب‌شلواری و شلوارهای جین فاق کوتاه استفاده نکنید.
– بدن را در فواصل زمانی معین بشویید و خشک کنید و اجازه ندهید عرق برای مدت طولانی بر بدنتان بماند.
– لباس زیرهایتان را نخی انتخاب کنید و آنها در فواصل زمانی معین عوض کنید، اما قید لباس‌های نایلونی و پلی‌استر را بزنید.
– پس از شستن لباس زیر، آن را در آفتاب پهن کنید تا خشک شود و در صورتی که همیشه به آفتاب دسترسی ندارید آنها را اتو کنید.
– لباس‌های زیرتان را به هنگام شستشو از رخت‌های دیگر جدا کنید و به هیچ وجه آنها را با لباس‌های زیر کودکان شستشو ندهید.
– روزی یک یا دو بار بدنتان را دست‌کم با آب شستشو دهید و در صورتی که ترشحات طبیعی بدنتان زیاد است، از ژل‌های مخصوص بانوان استفاده کنید.
– در صورتی که احساس سوزش یا خارش در بدنتان دارید به هیچ وجه بدون تجویز پزشک سراغ بتادین، ساولن و دیگر ضدعفونی‌کننده‌های قوی نروید. این جور ضدعفونی‌کننده‌ها تمامی میکروب‌های بدن را چه بیماری‌زا و چه غیربیماری‌زا نابود می‌کند در حالی که از بین رفتن میکروب‌های غیربیماری‌زا منجر به تضعیف بدن در برابر میکروب‌های بیماری‌زا می‌شود.
– اگر ناچارید در طول روز از دستشویی عمومی استفاده کنید و از بهداشتی بودنش مطمئن نیستید، بهتر است بدنتان را با آب نشویید، بلکه با دستمال کاغذی مرطوب ویژه بانوان بدن را تمیز کنید و پس از بازگشت به خانه آن را با آب یا ژل شستشودهنده بشویید.
● کابوس نازایی
گرچه ۳ عفونتی که درباره آنها گفتیم فقط واژن (بخش پایینی دستگاه تناسلی) را درگیر می‌کند و باعث نازایی نمی‌شود، اما دکتر مه‌پیما هشدار می‌دهد که بعضی از عفونت‌های میکروبی اگر درست درمان نشود و پیشرفت کند و دستگاه تناسلی بالایی را درگیر کنند، ممکن است به نازایی منجر شود.
اما دلیل اصلی نازایی به واسطه عفونت، معمولا عفونت‌های رحم و لوله‌های رحمی (بخش‌های بالایی دستگاه تناسلی) هستند که به واسطه مقاربت به وجود می‌آیند و آنها را عفونت‌های لگنی نیز می‌نامند.
نشانه این دست عفونت‌ها، تحریک ناحیه تحتانی شکم به همراه تب و لرز، ترشحات چرکی، دردهای زیرشکمی و افزایش گلبول‌های سفید در نتایج آزمایش خون است و اگر درست و کامل درمان نشود، در برخی موارد منتهی به نازایی می‌شود.
نکته مهم درباره عفونت‌های دستگاه تناسلی فوقانی این است که در درمان آنها حتما باید شریک جنسی هم درمان شود و درمان یک طرفه بی‌فایده است. همچنین بعضی از انواع این دسته از عفونت‌ها قابل عود هستند و ممکن است نیاز به درمان مجدد و تکمیلی داشته باشند.

جام‌جم آنلاین (www.jamejamonline.ir)

مطالب داغ امروز :

درمان صرع

تا حدود ۱۰۰ سال پیش، درمان‌های گوناگونی که برای بیماری صرع معــرفی می‌شدند هیچ کدام …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …