پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / فيزيولوژي / نکاتی مهم درباره دوران قاعدگی زنان و دختران
تلگرام

نکاتی مهم درباره دوران قاعدگی زنان و دختران

 حقايقي مهم درباره دوران قاعدگي

 

شما ممکن است براي سال »ها يا دهه ها اين چرخه را در زندگي خود تجربه کرده باشيد و راجع به اين مسئله اطلاعات کافي داشته باشيد، با اين حال ممکن است سوالاتي راجع به اين چرخه فيزيولوژي مطرح شود که پاسخ آن نيازمند تامل و بررسي دقيق باشد. لذا در ادامه مطلب به 5 مورد از اين ابهامات و پاسخ متخصصان در هر مورد پرداخته شده است.
-چرا بعضي از زنان دچار سندرم قبل از قاعدگي (PMS)مي شوند؟
اين سندرم به دليل حساسيت بدن نسبت به تغييرات هورموني رخ مي دهد. 10الي20 روز قبل از شروع قاعدگي، سطح هورمون هايي نظير «پروژسترون» و «استروژن» سريعا تغيير مي کند و باعث بروز علائمي نظير پف کردگي، کج خلقي، حساسيت بافت پستان و احساس خستگي در بعضي از خانم ها مي شود.

تقريبا 90درصد از خانم ها اين علائم را قبل از شروع قاعدگي تجربه مي کنند و کمتر از 20درصد از خانم ها اين علائم را با شدت بيشتري دريافت مي کنند که ممکن است عملکرد و روابط آنها را تحت تاثير قرار دهد. در هر حال اگر جز هر کدام از اين دو دسته هستيد، بايد تا آنجا که ممکن است براي حفظ سلامت عمومي بدن خود تلا ش کنيد.

مثلا انجام تمرينات ورزشي منظم، نوشيدن مقدار کافي آب، تغذيه مناسب هر چند ساعت يکبار و اجتناب از مصرف الکل و کافئين مي تواند کمک موثري در اين زمينه باشد. براي رفع اختلالات خلقي نيز در بعضي از موارد، استفاده از مکمل کلسيم مي تواند موثر باشد. طبق مطالعه اي انجام شده در سال2005 ثابت شده که مصرف بالاي ويتامينD و کلسيم باعث عدم بروز علائم سندرم قبل از قاعدگي مي شود.

زناني که در 4 وعده غذاي روزانه از شير کم چربي، فرآورده هاي لبني و آب پرتغال خالص تغذيه مي کنند کمتر اين علائم را تجربه خواهند کرد. بعضي محققان معتقدند که کمبود کلسيم و ويتامينD باعث بروز سندرمPMS مي شود. اغلب موارد، زناني که علائم اين سندرم را با شدت بيشتري تجربه مي کنند، معتقدند که بعد از مصرف قرص هاي ضدبارداري تسکين مي يابند. مصرف کم قرص هاي ضدافسردگي نيز مي تواند جهت رفع کج خلقي موثر باشد.
-چرا در بعضي از موارد چرخه قاعدگي نامنظم مي شود؟
بعضي از زنان که تخمک گذاري منظمي ندارند، قاعدگي نامنظمي خواهند داشت. بعلاوه بيماري و استرس نيز بطور موثري چرخه را تحت تاثير قرار مي دهد. اما مهم تر از همه دانستن تعريف صحيح از قاعدگي منظم است. آنچه بعضي از خانم ها قاعدگي منظم مي نامند، ممکن است صحيح نباشد. قاعدگي منظم يعني دامنه زماني بين 25تا35 روز، که از اولين روز قاعدگي شروع مي شود و تا شروع قاعدگي بعدي محاسبه مي گردد.

بعضي زنان فکر مي کنند که چون هر ماه، در روز معيني قاعدگي اتفاق نمي افتد پس جزه دسته افراد با قاعدگي نامنظم هستند. در حاليکه اين تفکر صحيح نيست. بعضي ديگر از زنان در محاسبه زمان وقوع اين سيکل دچار اشتباه مي شوند که در اين مورد توصيه مي شود زمان دقيق را يادداشت نمايند.

 ساير دلايل داشتن قاعدگي نامنظم يا از دست دادن چرخه (به غير از احتمال حاملگي) عبارتند از: افزايش يا کاهش قابل توجه وزن، فعاليت شديد بدني که ورزشکاران قواي جسماني انجام مي دهند و يا مشکلات هورموني. اگر در اينصورت، ماه بعد، زمان قاعدگي به وضعيت نرمال برنگشت بايد به پزشک اطلاع داد.
-آيا احتمال حاملگي در زمان قاعدگي وجود دارد؟
اين واقعه امکانپذير است، اما نه با احتمال زياد. نکته اينست که تشخيص دهيد آيا خونريزي واقعا مربوط به قاعدگي است يا تنها خونريزي هاي خفيف (در حد لکه بيني) بين دو قاعدگي مي باشد. بسياري از زنان در زمان تخمک گذاري دچار خونريزي مي شوند و اگر تصور کنيد که مربوط به قاعدگي است، امکان حاملگي در اين زمان وجود دارد. همچنين ممکن است در زمان نزديک به انتهاي قاعدگي، به دليل آميزش در محل رحم اسپرم باشد و دو يا سه روز بعد تخمک گذاري صورت بگيرد. در اين حالت احتمال حاملگي زياد خواهد بود.
-آيا قاعدگي بطورمطلق به معناي عدم حاملگي است؟
در اين مورد نمي توان 100درصد مطمئن بود. زيرا ممکن است خونريزي مربوط به اوايل حاملگي باشد و هميشه نمي توان به راحتي تفاوت اين دو را تشخيص داد، مگر اينکه مدت آن درست مثل قاعدگي طول بکشد. اگر خونريزي با علائمي نظير تهوع همراه بود انجام تست حاملگي لازم است.
-آيا عدم تعويض به موقع نوار يا تامپون ممکن است خطر بروز سندرم شوک سمي را به همراه داشته باشد؟
اين سندرم نوعي بيماري با منشا» باکتريايي است، که اولين بار در سال 1980 کشف شد. در اين زمان تعداد زيادي زنان به دليل مصرف نوع خاصي از تامپون جاذب دچار علائم اين بيماري شدند. در اين حالت نوعي باکتري باعث توليد سم مي کند و در نتيجه سندرم شوک سمي اتفاق مي افتد. علائم اين سندرم عبارتند: از تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلاني و کهير، که بعضي متخصصان معتقدند; عدم تعويض تامپون براي مدت طولاني ايجاد محيط مغذي براي باکتري ها مي کند و سندرم بروز مي کند. براي اطلاع يافتن از زمان مناسب تعويض بهتر است از دستورالعمل برچسب روي محصول پيروي شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …