خانه / پوست و مو / تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروک پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تکرار شود
مجله پزشکی

تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروک پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تکرار شود

تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروک پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تکرار شود

 

تزریق سم بوتولیسم یکی از روشهای مورد استفاده برای رفع چروکهای پوستی است، اما مدت زمان دوام آن ۴ تا ۶ ماه است و دوباره باید این تزریق به منظور فلج عضلات مربوطه تکرار شود.
دکتر مجتبی امیری، عضو انجمن پوست ایران،اظهار داشت: البته ممکن است در صورت تکرار این تزریق، مدت دوام آن بیشتر شده و گاهی هم این زمان در افراد مختلف ممکن است ۹ تا ۱۰ ماه به طور بیانجامد.
وی افزود: سم بوتولیسم باعث فلج شدن ماهیچه‌های حالت دهنده صورت می‌شود. در پوست صورت انسان ماهیچه‌های ظریف سطحی بسیاری وجود دارد که انقباض پی در پی و ممتد این عضلات باعث ایجاد چین و شکن و پیدایش چروک می‌شود. این ماهیچه‌ها با انقباضات خود(حالت اخم، شادی، هیجان، خنده و …) باعث تغییر در حالات چهره فرد می‌شود.
امیری خاطرنشان کرد: سم بوتولیسم باعث فلج موقتی (چند ماهه) این ماهیچه‌ها می‌شود. فلج شدن این عضلات و عدم انقباض آنها باعث جلوگیری از پیدایش چروک جدید و از بین رفتن چروک قبلی خواهد شد. برای مثال خطوط پیشانی، خطوط اخم و خطوطی که در اثر حرکات عضلات چشم ایجاد می‌شود با این روش درمان از بین می‌رود.
این متخصص پوست یادآور شد: نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش عامل درجه یک ایجاد چروک‌های پوستی است. به همین علت توصیه می‌شود؛ به منظور پیشگیری از ایجاد چروک‌های پوستی از ضد آفتاب‌های مناسب در طول روز استفاده و نیز برای پیشگیری از ایجاد چروکهای اطراف چشم از عینک‌های آفتابی استفاده شود.

مطالب داغ امروز :

پیشگیری از سرطان

سرطان بدشانسی نیست بلکه این بیماری مهلک ساخته و پرداخت دست خود انسان ها و …

تفاوت، علائم و نشانه‌های سرطان و زخم معده

درد شکم، کاهش وزن و بی‌اشتهایی به غذاهای گوشتی از علائم سرطان معده است که …

کافئین مهم‏ترین عنصر موجود در چای است

کافئین به صورت محرک عمل می‏کند و بر سیستم عصبی تأثیر می‏گذارد. عمل تحریک‏آمیز بسیار …