پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروك پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تكرار شود
مجله پزشکی

تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروك پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تكرار شود

تزریق سم بوتولیسم برای رفع چروك پس از ۴ تا ۶ ماه مجددا باید تكرار شود

 

تزریق سم بوتولیسم یكی از روشهای مورد استفاده برای رفع چروكهای پوستی است، اما مدت زمان دوام آن ۴ تا ۶ ماه است و دوباره باید این تزریق به منظور فلج عضلات مربوطه تكرار شود.
دكتر مجتبی امیری، عضو انجمن پوست ایران،اظهار داشت: البته ممكن است در صورت تكرار این تزریق، مدت دوام آن بیشتر شده و گاهی هم این زمان در افراد مختلف ممكن است ۹ تا ۱۰ ماه به طور بیانجامد.
وی افزود: سم بوتولیسم باعث فلج شدن ماهیچه‌های حالت دهنده صورت می‌شود. در پوست صورت انسان ماهیچه‌های ظریف سطحی بسیاری وجود دارد كه انقباض پی در پی و ممتد این عضلات باعث ایجاد چین و شكن و پیدایش چروك می‌شود. این ماهیچه‌ها با انقباضات خود(حالت اخم، شادی، هیجان، خنده و …) باعث تغییر در حالات چهره فرد می‌شود.
امیری خاطرنشان كرد: سم بوتولیسم باعث فلج موقتی (چند ماهه) این ماهیچه‌ها می‌شود. فلج شدن این عضلات و عدم انقباض آنها باعث جلوگیری از پیدایش چروك جدید و از بین رفتن چروك قبلی خواهد شد. برای مثال خطوط پیشانی، خطوط اخم و خطوطی كه در اثر حركات عضلات چشم ایجاد می‌شود با این روش درمان از بین می‌رود.
این متخصص پوست یادآور شد: نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش عامل درجه یك ایجاد چروك‌های پوستی است. به همین علت توصیه می‌شود؛ به منظور پیشگیری از ایجاد چروك‌های پوستی از ضد آفتاب‌های مناسب در طول روز استفاده و نیز برای پیشگیری از ایجاد چروكهای اطراف چشم از عینك‌های آفتابی استفاده شود.

 سامانه تغذیه هوشمند

مطالب داغ امروز :

مواد طبیعی ضدآفتاب

شکلات تلخ؛ از آنجا که شکلات تلخ نوعی آنتی اکسیدان قوی و غنی از فلاوانوئید …

نفخ معده

نفخ معده یکی از شایعترین مشکلات مردم امروز است که هم به خودی خود آزاردهنده …