پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب اجتماعي / نگهداري از سگ‌ انتشار ميكروب‌ها را تشديد مي‌كند
تلگرام

نگهداري از سگ‌ انتشار ميكروب‌ها را تشديد مي‌كند

افرادي كه از سگ‌هاي خانگی نگهداری می‌كنند بيشتر به ميكروب آلوده می شوند

متخصصان بهداشت هشدار دادند: كساني كه در خانه سگ نگهداري مي‌كنند بيشتر آلوده به ميكروب هستند.

 گرچه ورود یک سگ به خانه برای اولین بار , اتفاقی هیجان انگیز و خاطره ای به یاد ماندنی برای افراد آن خانه است. اما آماده کردن خانه برای آوردن سگ جدید کار بسیار حساس و دشواری  است .
 پژوهشگران آمريكايي اعلام كردند: افرادي كه از سگ‌هاي خانگي نگهداري مي‌كنند به دليل اين‌كه اغلب پس از تماس با حيوان دست‌هاي خود را نمي‌شويند يا ممكن است اين حيوان به رختخواب صاحب خود نيز راه پيدا كند ، در بيشتر موارد ميكروب‌هاي سگ به افراد منزل منتقل شده و احتمال انتشار ميكروب بين اعضاي خانواده نيز بيشتر مي‌شود.

دكتر كيت استنسك محقق دانشگاه ايالتي كنزاس در اين باره اظهار داشت: تحقيقات نشان مي‌دهد كه تقريبا تمام كساني كه سگ دارند با سگشان غذا مي‌خورند و بيش از نيمي از آنها به اين حيوان اجازه مي‌دهند كه روي تخخوابشان كنار آنها بخوابد.

وي در ادامه تاكيد كرد: آزمايشات نشان مي دهد بسياري از ميكروبهاي مدفوع سگ در اثر انگشت صاحبان آنها وجود دارد.

دكتر استنسك همچنين دريافته است: ۱۰ درصد از افرادي كه در خانه سگ دارند داراي زنجيره‌هاي باكتريايي «ايكولي» هستند كه هم در حيوان و هم در صاحب آن مشاهده مي شود.

نتايج اين پژوهش در مجله آمريكايي «ريسرچ وتريناري» منتشر شده است.

به اين ترتيب محققان توصيه مي‌كنند؛ از افرادي كه ناچارا سگ نگه مي‌دارند بايد از ايجاد چنين ارتباط نزديكي با حيوان پرهيز كرده و به خوبي مسائل بهداشتي را رعايت كنند.

محققین رعایت نکات زیر را به تمام دارندگان سگ توصیه می کنند :
۱- قلاده ای متصل به یک کارت کوچک شامل نام شما , آدرس و شماره تلفنتان به گردن سگ خود ببندید. ودر اولین فرصت به فکر کاشت میکروچیپ باشید. اهمیتی ندارد که شما تا چه اندازه مراقب هستید چون همیشه این امکان وجود دارد که سگ شما گم شود. در این صورت یک کارت شناسایی , شانس برگشتن سگ شما به خانه را افزایش می دهد.

۲- از قوانین برای هویت دادن به سگ خود و همچنین واکسیناسیون در مقابل هاری استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در این مورد را از دامپزشک خود بخواهید.

۳- از این قانون ساده پیروی کنید : ” اطمینان مطلق وجود ندارد.” حتی یک سگ با وجود داشتن هویت قانونی و کارت شناسایی نباید اجازه داشته باشد بیرون از خانه یا حفاظ باغ برود. بهتر است سگ شما همیشه تحت نظرتان باشد.

۴- برای سگ خود محل زندگی مناسبی تهیه کنید. یک حفاظ دور حیاط یا باغ و یک پناهگاه کوچک برای سگ های نگهبان مناسب است اگرچه سگ ها هرگز نباید برای مدت طولانی تنها بیرون گذاشته شوند. سگ ها نیاز به همراهی انسانها دارند و بهتر است اکثر اوقات داخل خانه و در کنار خانواده باشند.

۵- سگ خود را به طور مرتب برای اطمینان از سلامتی اش نزد دامپزشک ببرید. اگر هنوز برای سگتان دامپزشک انتخاب نکرده اید هرچه سریع تر با کسب اطلاعات لازم به این کار اقدام کنید.

۶- سگ خود را عقیم کنید. سگ هایی که تحت این عمل جراحی رایج قرار می گیرند عمر طولانی تری خواهند داشت , سالم تر خواهند بود و همچنین عادات غلط کمتری خواهند داشت ( مثل گازگرفتن , دویدن و دور شدن)

با عقیم کردن سگ , شما از ازدیاد جمعیت سگ ها نیز پیشگیری می کنید.

۷- برای سگ خود یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تهیه کنید که شامل دسترسی مداوم به آب تمیز باشد. از دامپزشک خود در مورد اینکه چه زمان هایی و چه مقدار به سگ خود غذا دهید مشورت بخواهید.

۸- به سگ خود تمرینات ورزشی کافی بدهید تا همیشه تناسب اندام داشته باشد. ( اما او را خسته نکنید )اغلب کسانی که سگ دارند معتقدند راه بردن سگ دوبار در روز کافی است. اگر در این زمینه سوالی دارید که چه میزان ورزشی برای سگ شما مناسب است با دامپزشک خود مشورت کنید.

۹- با سگ همراه و مورد اعتماد خود وفادار و صبور باشید.اطمینان حاصل کنید که انتظارات شما از سگتان منطقی باشد و به یاد داشته باشید که اکثر مشکلات رفتاری سگ ها قابل اصلاح هستند. اگر با رفتارهای سگ خود مشکل دارید با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

پایان زندگی مشترک

زندگی در دنیای صنعتی همه مسائلش متفاوت است و گاه عجیب و غریب. تولدش، بزرگ …

آسپیرین در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی نقش دارد

شایعترین عامل سکته های قلبی بیماری آترواسکلروز و تشکیل پلاک های آتروترومبوتیک در عروق خونرسان …