خانه / تغذيه / جویدن آدامس، رفلاکس معده را کاهش می‌دهد

جویدن آدامس، رفلاکس معده را کاهش می‌دهد

جویدن آدامس، رفلاکس معده را کاهش می‌دهد

 

یک متخصص بیماری‌های گوارش، کاهش وزن، قرارگیری در وضعیت نیمه نشسته و آدامس جویدن را از روش‌های درمان برگشت محتویات معده به مری( رفلاکس) عنوان کرد.
دکتر محسن آخوندی در خصوص برگشت محتویات معده به مری رفلاکس (GERD) اظهار داشت: برگشت محتویات معده به مری یک بیماری است که در آن اسید معده به مری وارد می‌شود که باعث تحریک و گاهی آسیب مری، تارهای صوتی و یا ریه می‌شود.
وی با اشاره به این که درجاتی از رفلاکس معده در افراد طبیعی وجود دارد، گفت: دردهایی به غیر از سوزش پشت جناغ سینه، اشکال در بلع دردناک، گلو درد دائمی، سرفه‌های مزمن، احساس توده در گلو، وجود آسم به خصوص آسم‌های شبانه از علائم رفلاکس است.
این فوق تخصص بیماری‌های گوارشی خاطرنشان کرد: گیر کردن لقمه غذا، کاهش وزن غیر قابل توجیه و خونریزی از علائم هشدار دهنده هستند که باید جدی گرفته شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص درمان موارد خفیف رفلاکس اذعان کرد: کاهش وزن و استفاده از شربت‌های آنتی اسید و رانیتیدن جهت درمان این بیماری مفید است.
وی با بیان این که در موارد شدیدتر رفلاکس باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد، افزود: قرارگیری در وضعیت نیمه نشسته، پرهیز از مصرف غذاهای تحریک کننده رفلاکس مثل کافئین، شکلات، الکل، عرق نعناع و غذاهای چرب، آب پرتقال و نوشابه‌های گازدار و نیز غذاهای پرحجم به ویژه در هنگام خواب و خودداری از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ از دیگر روش‌های درمان این بیماری است.
دکتر آخوندی با بیان این که جویدن آدامس در کاهش این علائم موثر است، گفت: این عمل سبب افزایش ترشح بزاق و کاهش رفلاکس می‌شود.

مطالب داغ امروز :

در هفته بیش از سه تخم‌مرغ نخورید

تخم‌مرغ از وعده‌های غذایی پرمصرف و پرطرفدار به ویژه به عنوان صبحانه است که از …

هر فرد بالغ ایرانی ۱۶۰ عدد تخم مرغ در سال مصرف می کند

آیا می دانید سرانه مصرف تخم مرغ در ایران چه مقدار است؟ به طور متوسط …

کلم بروکلی و لاغری

اگر دنبال یک ماده غذایی بسیار مغذی و لاغر کننده می گردید از کلم بروکلی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *