پزشکان بدون مرز درمان
خانه / تغذيه / جویدن آدامس، رفلاكس معده را كاهش می‌دهد
تلگرام

جویدن آدامس، رفلاكس معده را كاهش می‌دهد

جویدن آدامس، رفلاكس معده را كاهش می‌دهد

 

یک متخصص بیماری‌های گوارش، كاهش وزن، قرارگیری در وضعیت نیمه نشسته و آدامس جویدن را از روش‌های درمان برگشت محتویات معده به مری( رفلاكس) عنوان كرد.
دکتر محسن آخوندی در خصوص برگشت محتویات معده به مری رفلاکس (GERD) اظهار داشت: برگشت محتویات معده به مری یک بیماری است که در آن اسید معده به مری وارد می‌شود که باعث تحریک و گاهی آسیب مری، تارهای صوتی و یا ریه می‌شود.
وی با اشاره به این که درجاتی از رفلاکس معده در افراد طبیعی وجود دارد، گفت: دردهایی به غیر از سوزش پشت جناغ سینه، اشکال در بلع دردناک، گلو درد دائمی، سرفه‌های مزمن، احساس توده در گلو، وجود آسم به خصوص آسم‌های شبانه از علائم رفلاکس است.
این فوق تخصص بیماری‌های گوارشی خاطرنشان كرد: گیر کردن لقمه غذا، کاهش وزن غیر قابل توجیه و خونریزی از علائم هشدار دهنده هستند كه باید جدی گرفته شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد در خصوص درمان موارد خفیف رفلاکس اذعان کرد: کاهش وزن و استفاده از شربت‌های آنتی اسید و رانیتیدن جهت درمان این بیماری مفید است.
وی با بیان این که در موارد شدیدتر رفلاكس باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد، افزود: قرارگیری در وضعیت نیمه نشسته، پرهیز از مصرف غذاهای تحریک کننده رفلاکس مثل کافئین، شکلات، الکل، عرق نعناع و غذاهای چرب، آب پرتقال و نوشابه‌های گازدار و نیز غذاهای پرحجم به ویژه در هنگام خواب و خودداری از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ از دیگر روش‌های درمان این بیماری است.
دکتر آخوندی با بیان این كه جویدن آدامس در کاهش این علائم موثر است، گفت: این عمل سبب افزایش ترشح بزاق و كاهش رفلاكس می‌شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …