پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بيماري غير واگير / حساسیت غذایی چیست؟
تلگرام

حساسیت غذایی چیست؟

حساسیت غذایی چیست؟

 

آلژی غذایی بطور کامل حساسیت بیش از حد به یک ماده غذایی بی ضرر است . غذاهای مضری که تولید حساسیت می کنند ، آلرژی زا نامیده می شوند . چرا ودر چه زمان یک شخص به یک مورد خاص حساسیت پیدا می کند معلوم نیست .

 

آنچه را که ما می دانیم این است که سیستم ایمنی بدن اشتبا ها پادزهرهایی نسبت به مواد آلرژی زای ویژه تولیو می کند که سبب واکنش اولیه حساسیت در شخص می شود.وقتی که غذایی مخصوصا مجددا استفاده می شود ، سیستم ایمنی بدن مقدار زیادی از مواد شیمیایی ایجاد شده را به منظور خلاص کردن بدن از مواد آلرژی زا آزاد میکنند. این مواد شیمیایی ایجاد شده که شامل هیستامین می باشد می تواند موجب یک سری علا ئم اثر گذار بر پوست ،جهاز هاضمه ، جهاز تنفسی و سیستم قلب و رگهای قلبی شود.

آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی
برای کمک به انتخابهای درمانی، ابتدا باید مشخص نمائید که علائم حساسیت غذایی شما حقیقی می باشد و یا عدم تحمل غذایی است . عدم تحمل غذایی ممکن است باعث واکنشهای شبیه به حساسیت شود.اما سیتم ایمنی بدن در گیر نمی شود. برای مثال شخصی که قند شیر یا لاکتوز را تحمل نمی کند به شیر حساسیت ندارد . بدن آنها کمبود آنزیم لاکتازی را دارد که برای هضم قند های شیر لازم است .

علائم آلرژی غذایی چیست؟
خارش و ورم لبها و تورم مخاط دهان
تنگی گلو وخشن شدن
تهوع ،قولنج ،اسهال و استفراغ
کهیر و ورم پوست
آنا فلاکسیس یک فرم بی نهایت طاقت فرسا از علائم ذکر شده است که بر کل بدن اثر می گذارد . در حاد ترین وضعیت یک شخص مبتلا می تواند دچار شوک آنا فلاکتیک شود که باعث فقدان هوشیاری نسبت به خفه شدن یا افتادن فشار خون میشود. بدون توجه پزشک شوک آنافلاکتیک می تواند کشنده باشد.علائم حساسیت معمولا در حدود چند دقیقه تا دو ساعت بعد از مصرف غذایی که شما نسبت به آن آلرژی دارید خودشان را نشان میدهند .

چه کسانی مستعد آلرژیهای غذایی هستند؟
تقریبا شش تا هفت میلیون نفر آمریکایی حساسیت غذایی دارند و سه تا هشت در صد از بچه ها به بعضی از غذا ها حساسیت دارند . در حدود یک تا دو درصد از این تعداد دارای حساسیت غذایی حقیقی هستند . تا سن ده سالگی بسیاری از بچه ها بر حساسیتشان غلبه می کنند . بهر حال ، آلرژیهایی که منشاء آنها با دام زمینیها ،بادامهای درختی و حلزون صدف دار است از بین نمی روند.بعضی از مطالعات نشان میدهد که حساسیت غذایی دربچه های بزرگتر بخوصوص آنهائیکه سابقه اگزما دارند موجب نفس تنگی می شود . بچه هایی که قبلا نفس تنگی داشته اند در معرض واکنشهای طاقت فرسای آنافلاکتیک که ناشی از تحریکات غذایی است قرار می گیرند. بچه های مبتلا به آسم که به هر نوع بادامی حساسیت دارند ممکن است در معرض بالا ترین خطر آنا فلاکسیس قرار گیرند.

آلرژیهای غذایی متداول
با وجود آنکه هر غذایی می تواند باعث یک واکنش آلرژی زا شود ، ولی نود درصد واکنشهایی که منشاء غذایی دارند توسط هشت نوع غذا ایجاد می شوند. این هشت نوع غذا عبارتند از :
شیر
تخم مرغها
بادام زمینی ها
درخت بادامها ( گردوها،بادامها ،کاشوها )
ماهیها
حلزون صدف دار
سویا
گندم
معالجات
برای آلرژی های غذایی هیچ درمانی وجود ندارد،بهر حال پیش بینی هایی وجود دارد که برای به حد اقل رساندن پیشامد یک واکنش حساسیت دار می توانید بکار ببرید. پرهیز، بهترین راه برای جلو گیری از یک واکنش است.برای بعضی از افراد حتی تماس داشتن با غذای مضر می تواند موجب عکس العمل طاقت فر سا شود. برای اینکه مطمئن شوید که غذا برای شما مواد آلرژی زا در بر ندارد،با دقت برچسب محتویات غذایی را بخوانید .
از آنجائیکه محتویات غذا تغییر می کند شما باید گاهی صورت مواد غذایی را که قبلا برای شما بی خطر تشخیص داده شده را دوباره چک کنید. برای افراد مبتلا به آلرژی پرهیز از غذاهایی که دارای بر چسب محتویات نیستند بهتر است . در هنگام مسافرت ،در هتلهایی با آشپزخانه های کوچک اقامت کرده و غذایتان را خودتان تهیه نمایید.مواد غذایی مخصوص را از پیش تهیه کرده با خود به مقصد ببرید.همیشه از کارکنان رستوران درباره چگونگی تهیه غذا و محتویاتش سئوال کنید برای مثال اگر شما به بادام ها حساسیت دارید از سس سالادی که از روغن گردو تهیه شده ویا غذاهایی که با روغن بادام زمینی پخته شده ، اجتناب کنید.غذا ها را از فهرست روزانه غذائیتان تا موقعیکه مشکل آلرژی زائی آنها برای شما مشخص نشده بسادگی حذف نکنید . زیرا این می تواند به یک رژیم نامتعادل که سبب مشکلات دیگر برای سلامتی شما است منجر شود . تصمیمات پزشک را در مورد غذاهای آلرژی زای مخصوصتان بطور مطمئن پیگیری کنید.
واکنش های آلرژی زا بوسیله داروهای مختلف می تواند تسکین داده شوند .اگر شما سهوا غذایی خورده اید که موجب یک واکنش آلرژی زا شده،داروی ضد حساسیت آنتی هیستامین می تواند علائم حساسیت معده و روده ،کهیر،عطسه کردن و آب ریزش بینی را تسکین دهد. داروهای گشاد کننده نایژه ها می تواند راهی برای تسکین علائم نفس تنگی باشد.واکنش آنافلاکتیک به توجه فوری پزشکی نیاز دارد. کورتیکو استروئید ها بمنظور تسکین دادن علائم شوک آنافلاکتیک مکررا”مورد نیاز می باشند ودر شرایط طاقت فرسای تزریق آدرنالین ممکن است لازم باشد. اشخاصی که در معرض خطر می باشند درباره همراه داشتن آدرنالین قابل تزریق که ممکن است برای تثبیت واکنش آنافلاکتیک لازم باشد ، تا زمانیکه آنها بتوانند در یک مجموعه پزشکی معالجه شوند، باید با دکترشان صحبت کنند.محافظت کردن بچه ها در مقابل حساسیت های غذایی نیاز به پیش بینی های مخصوص دارند.برای جلو گیری از واکنش های غذایی کودکان ،دستورات مقدماتی یا فرمولهایی با پروتئین تغییر یافته می تواند بچه ها را در مقابل آلرژی های غذایی محافظت کند. با دکترتان در باره انتخاب فرمولهای متفاوت در دسترس مشورت کنید.نحوه نگهداری فرزندتان را در مقابل غذاهایی که سبب علائم آلرژی می شوند بیا موزید و در باره انتخاب های متفاوت درمانی با پزشکتان مشورت کنید.در خصوص آلرژی فرزندتان و درمان آن کادر پزشکی را در جریان بگذارید. مدارک حاکی از آن است که سطح آلرژی در دو سال اولیه زندگی بچه اگر شش تا دوازده ماه اولیه را منحصرا از شیر مادر تغذیه کند کمتر می باشد. علاوه بر آن اگر مادر از تخم مرغ ها ، شیر گاو ، بادام زمینیها و ماهیها اجتناب کند ، در کم کردن امکان ابتلای فرزندش به اگزما کمک می نماید

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار معمولا به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا رنگ‌های خوراکی است، …

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …