پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / آموزش كامپيوتر / آنفولانزای گوارشی از طریق صفحه کلید های آلوده کامپیوتر قابل انتشار است
تلگرام

آنفولانزای گوارشی از طریق صفحه کلید های آلوده کامپیوتر قابل انتشار است

آنفولانزای گوارشی از طریق صفحه کلید های آلوده کامپیوتر

 

 
محققان گزارش کردند، یکی از واگیردار ترین ویروس ها که اغلب از آن بنام آنفولانزای گوارشی (شکمی) نام می برند ، می تواند از طریق وسایل مشترک بین انسان ها مانند کی بورد کامپیوتر، ماوس و… به آن ها سرایت کند.

 
این ویروس در زمستان بسیار شایع تر است و سبب شروع اسهال و استفراغ در بیماران آمریکایی می شود .معمولا در مدارس، محل های کار وکشتی ها دیده می شود.
مراکز کنترل و پیش گیری آمریکا گزارشی ارائه کردند شیوع این ویروس در یک مدرسه ابتدایی در واشنگتون که در فوریه گذشته رخ داده بود ، بعضی از بیماران از طریق وسایل جانبی کامپوتر مانند کی بورد دچار آلودگی شده بود.
دکتر «شوا چامی» اپیدمیولوژیست مرکز CDC ویکی از نوسیندگان گزارشی که در نسخه چهارم مجله CDC S Morbidity and Mortality چاب شده است ، می گوید: « شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وسایل مشترک مورد استفاده ، به گسترش بیماری کمک می کنند.
این اولین باری است که ما نشان داده ایم که کی بورد و ماوس کامپیوتر می توانند بعنوان منبع انتشار نورو ویروس باشد». از میان ۳۱۴ دانش آموز و ۶۶ نفر از کارکنان مدرسه ، ۱۰۳ نفر دچار بیماری شوند(۷۹ دانش آموز و ۲۴ نفر از کارکنان ) .
برای یافتن منبع آلودگی نمونه برداری از سطوح ومناطق مختلف مدرسه انجام گرفت . طبق گزارش به‌دست آمده در یکی از کلاس های مقطع اول یک ماوس کامپیوتر و کی بورد آن از نظر وجود نورو ویروس مثبت بودند. طبق گفته چامی، ویروس قادر است بمدت چندین روز روی این وسایل زنده بماند وبرای پیشگیری از بیماری ، افراد باید بعد از استفاده از این وسایل حتماً دست ها را به خوبی بشویند و ماوس وکی بورد را باید هر از گاهی ضد عفونی کنند.
چامی اضافه می کند «هم‌چنین بیمارانی که دچار آلودگی با ویروس شده اند باید به مدت ۱ تا۳ روز بعد از ظهور علایم بیماری در منزل به استراحت بپردازند زیرا در این زمان هم چنان ناقل ویروس هستند و می توانند افراد دیگری را هم بیمار کنند.» یکی از متخصصین بیمارهای عفونی می گوید:« عفونت نورو ویروس بعد از سرما خوردگی دومین عفونت شایع است».
طبق آن چه دکتر پاسکال جیمز ایمپراتو رئیس بخش طب پیشگیرانه وسلامت جامعه و مدیر برنامه بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی نیویورک ، می گوید: « علایم شروع این بیماری ها مشترک و به شکل های مختلف قابل بروز است بیماری با خوردن یک غذا شروع می شود، درصد کمتری از افراد از طریق تماس شخص به شخص بیمار می شوند در صد بسیار کمتری نیز از طریق آب آشامیدنی دچار بیماری می شوند شیوع بیماری در مدارس ۱۲% کل شیوع بیماری را در بر می گیرد. آلودگی سطوحی مانند کی بورد کامپبوتر ها نیز بسیار شایع است .
نورو ویروس ها می توانند باعث ایجاد اسهال واستفراغ شدید شوند که بمدت چندین روز طول می کشد. معمولا این ویروس ، بیماری چندان جدی ای ایجاد نمی کند وبسیاری از افراد بدون دریافت درمان خاصی بهبود می یابند.
اگر چه بیماری می تواند در نوزادان ، افراد مسن و از افراد که سیستم ایمنی ضعیف دارند کشنده نیز باشد». در شهر نیویورک از ماه نوامبر شیوع بیماری نورو ویروس ها آغاز شده است.
مسئولین بهداشتی می گویند :«حدود ۵۰۰ نفر که دچار بیماری شده بودند خود را به مراکز اوژانسی در شهر رسانده اند».
دکتر شارون بالتر مدیر بخش بهداشتی بیماری های اجتماعی در نیویورک می گوید: «بهترین راه برای جلوگیری از گسترش نورو ویروس شستن دست ها با صابون و به صورت که گاه در خانه ماندن و استراحت کردن در منزل در صورت بیمار شدن است.
نورو ویروس ها در این فصل سال بسیار شایع هستند و برای بسیار از افراد خطر چندان جدی محسوب نمی شود اما رعایت این نکات برای جلوگیری از مبتلا نمودن سایرین بسیار مهم است ».او می گوید:« دکتر ایمپراتو نیز موافق است که شستن دست ها پایه و اساس جلوگیری از انتشار نورو ویروس ها است ».
منبع : محیا نیوز
مترجم دکتر لیلا نخعی

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …