پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / بيماري غير واگير / درمان بیش فعالی با تغذیه امكان پذیر است
تلگرام

درمان بیش فعالی با تغذیه امكان پذیر است

درمان بیش فعالی با تغذیه امكان پذیر است

هنگامی كه «ریتا» ده سال تلاش برای پی بردن به مشكل پسرش را به یاد می آورد، اشك بر گونه هایش جاری می شود، اما وقتی توضیح می دهد تغییر رژیم غذایی چطور مشكل او را برطرف كرد لبخند بر لبانش نقش می بندد.

 

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از شیوه «تغذیه درمانی» بیش فعالی می نویسد ریتا پیوسته شاهد نوسانات رفتاری پسرش كریستوفر میان بیش فعالی و بی فعالیتی بود تا آنكه حذف چند ماده غذایی شامل شیر و غلات از رژیم غذایی او وضعیت را عوض كرد. به گزارش ایرنا كریستوفر اكنون یك نوجوان طبیعی ۱۴ساله و یكی از ۲۳كودكی است كه از اختلالات بیش فعالی رنج می برده اند. این كودكان در سالهای ۱۹۹۷-۱۹۹۶در شهر استاوانگر در شمال غرب نروژ تحت رژیم غذایی بدون شیر قرار گرفتند و گروهی از محققان و مربیان رشد و نمو آنها را تحت نظر قرار دادند.
این گروه به منظور اثبات فرضیه «كار لودویگ رایشلت» دانشمند اهل اسلو این تحقیق را انجام دادند. بر اساس این فرضیه یك اختلال سوخت وسازی تجزیه برخی پروتئین ها از جمله كازیین را دشوار می سازد. كازیین پروتئین موجود در شیر است و همان ماده ای است كه فرایند پنیرسازی را میسر می سازد. این اختلال سوخت وسازی می تواند به بروز اختلالات روانی نظیر اختلال بیش فعالی و كمبود توجه ADHDبینجامد. «ماگنه نودلند» مربی مخصوصی كه به هدایت این برنامه تغذیه ای كمك كرده است می گوید والدین یكی از كودكانی كه چند روز پیش تحت این رژیم غذایی قرار داده شد، پس از گذشت تنها چند روز تغییر چشمگیر و مثبتی را در فرزندشان مشاهده كرده اند. همه این ۲۳كودك كه در زمان شروع تحقیق ۴تا ۱۱سال سن داشتند مشكوك به بیش فعالی و كمبود توجه بودند و میزان پپتیدها در ادرارشان غیرطبیعی بود. تجمع پپتیدها كه تركیبات حاوی دو یا چند اسید آمینه هستند نشانه فقدان یا عدم فعالیت آنزیمی است كه وجود آن برای تجزیه كامل برخی پروتئین ها ضروری است و این موضوع می تواند تأثیری نظیر مواد مخدر بر مغز بگذارد. مطالعات بین المللی زیادی این اختلالات پروتئینی را با موارد اوتیسم و شیزوفرنی مرتبط شناخته اند. شمار روزافزونی از مطالعات نیز به ارتباط برخی موارد بیش فعالی كمبود توجه با مشكلات گوارشی اشاره كرده اند. با این حال این فرضیه در محافل پزشكی با تردیدهای زیادی مواجه شده است بطوری كه بسیاری از پزشكان معتقدند داروهایی نظیر ریتالین بهترین راه درمان این اختلال است. نودلند اذعان می كند این طرح با تمام استانداردهای علمی مطابقت ندارد و مشكل اصلی را فقدان مطالعات جامعه درمورد شمار كودكان بیش فعال می داند كه میزان پپتیدها در ادرار آنها غیرطبیعی است. او می گوید اگر فقط ۱۰درصد كودكان دچار عدم توازن پروتئین باشند، هیچ دلیلی وجود ندارد كه تمام مبتلایان به بیش فعالی كمبود توجه را تحت یك رژیم غذایی قرار دهیم.
كودكان شركت كننده در این تحقیق در سال اول شروع مطالعه تحت یك رژیم غذایی سخت بدون كازیین قرار گرفتند كه نتایج بسیار مثبت بود. ۲۲خانواده از ۲۳خانواده بهبودهای واضحی را در رفتار و تمركز حواس فرزندانشان گزارش كردند. شماری از كودكان به دلایل مختلفی از ادامه رژیم غذایی سرباز زدند و برخی تحت درمان دارویی قرار گرفتند. اما پس از گذشت هشت سال، شش كودك همچنان از مصرف تمام انواع لبنیات خودداری می كنند و در برخی گلوتن كه در گندم، چاودار، جو و تا حدودی جو دوسر یافت می شود حذف شده است. نودلند می گوید تفاوت روشنی بین كودكانی كه رژیم غذایی را ادامه دادند و كسانی كه رژیم خود را متوقف كردند مشاهده می شود.
صدها كودك نروژی مبتلا به اختلال بیش فعالی كمبود توجه در سالهای اخیر تحت رژیم غذایی بدون شیر قرار گرفته اند. اما به گفته فوسه بسیاری از پزشكان، والدین را از وجود چنین شیوه درمانی مطلع نمی كنند. گرته می گوید ما می خواهیم وجود چاره دیگری را برای درمان بیش فعالی به اطلاع مردم برسانیم. والدین برای كسب این اطلاعات باید جستجوی زیادی كنند. او می افزاید منظور من به عنوان یك مادر این است كه مردم قبل از رو كردن به درمان دارویی، شیوه تغذیه ای را در مورد فرزندشان آزمایش كنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان گرفتگی بینی

1- دوش آب داغ بگیرید: شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی …

علت تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار معمولا به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا رنگ‌های خوراکی است، …