پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است
تلگرام

سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است

سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است
یك متخصص مغز و اعصاب گفت: سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر بوده و معمولا سردرد به حدی شدید است كه باعث افت عملكرد می‌شود. سردردهای میگرنی تحت تاثیر عواملی مانند تحریكات نورانی، به هم خوردن نظم خواب و سر و صدا تشدید می‌شود. همچنین افراد مبتلا از مایعات فراوان استفاده كنند.
دكتر مریم نوروزیان سردردهای میگرنی را در دو نوع شایع و كلاسیك دانست و ادامه داد: سردردهای میگرنی شایع، سردردهای ضربان دار همراه با حالت تهوع است و عواملی مانند نور، سرو صدا و بو سبب تشدید آن می‌شود. این سردردها به حدی شدید است كه باعث افت عملكرد فرد می‌شود. سردردهای میگرنی شایع، بعدازظهرها آغاز شده و معمولا تا شب ادامه دارد و با به خواب رفتن افراد، این نوع سردردها بهبود می‌یابد.
وی با بیان اینكه سردردهایی كه چند روز متوالی به طول می‌انجامد از نوع سردردهای تنشی هستند، گفت: سردردهای میگرنی معمولا به كره چشم نیز منتقل شده و بیشتر یك طرفه‌اند. همچنین در زنان قبل از عادت ماهیانه سردردها افزایش می‌یابند.
این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب در توضیح سردردهای میگرنی كلاسیك گفت: سردردهای میگرنی كلاسیك شایع نیست. قبل از شروع سردرد، جرقه‌های نورانی مقابل چشم فرد ظاهر شده كه گاهی این جرقه‌ها به حدی زیاد است كه دید فرد را مختل می‌كند.
وی مختل شدن نظم خواب را از عوامل تشدید كننده سردردهای میگرنی كلاسیك دانست و ادامه داد: فرد مبتلا باید طبق اصول و قاعده بدن خود ساعت‌ خواب را تنظیم كند. نور شدید، بوهای تند،‌ خستگی زیاد، ‌نوشیدن كم آب، استرس، هیجان در تشدید این سردردها موثر است. همچنین افرادی كه عادت به مصرف چای دارند در صورت عدم مصرف به سردرد مبتلا می‌شوند. این در حالی است كه مصرف قهوه و مشروبات الكلی می‌تواند در ایجاد سردردهای میگرنی موثر باشد.
دكتر نوروزیان استفاده از استامینوفن را اولین راه درمان میگرن دانست و گفت:‌ در برطرف شدن برخی سردردها، استامینوفن كدئین‌دار موثر نیست. در صورتی كه فرد ناراحتی معده یا بیماری كلیوی نداشته باشد، استفاده از پروفن با دوز مناسب اشكالی ندارد.
وی ادامه داد: استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایندومتاسین، پروفن، مفنامیك اسید، پروكسیكام و غیره در درمان سردردهای قبل از عادت ماهیانه موثر است. این در حالی است كه نباید در مصرف آن زیاده‌روی شود.
دكتر نوروزیان با بیان اینكه چنانچه فرد بیش از سه بار در ماه به سر دردهای میگرنی مبتلا شود باید درمان‌های پیشگیری مورد استفاده قرار گیرد، گفت: درمان‌های پیشگیری به ویژه در فصل بهار و تابستان و حتی زمانی كه فرد سردرد ندارد، لازم است. برای درمان این سردردها نیز داروهای ضد التهابی مورد استفاده قرار گرفته و بهتر است هنگام شروع حملات میگرن، نوشیدنی خنك و شیرین استفاده شده و فرد به استراحت بپردازد.
وی با بیان این كه علت درد در میگرن، تغییر در اندازه عروق است گفت: در میگرن، ابتدا عروق تنگ و سپس گشاد می‌شوند كه گشاد شدن عروق با درد همراه است.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به داروی ارگوتامین و سوماتریپتان به عنوان داروهای میگرن گفت: این داروها باید درست همزمان با آغاز حمله میگرنی و با دوز مناسب استفاده شود؛ به طوری كه نباید بیشتر از ده میلی گرم در هفته مصرف شود. همچنین داروی سوماتریپتان در صورت مصرف زیاد حالت تهوع ایجاد می‌كند.
دكتر نوروزیان در پایان گفت: استفاده از داروی ارگوتامین در سنین بالا به دلیل اینكه خطر انسداد رگ‌های قلبی را افزایش می‌دهد، توصیه نمی‌شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …