خانه / خبر پزشکی / سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است
مجله پزشکی

سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است

سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: سردردهای میگرنی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر بوده و معمولا سردرد به حدی شدید است که باعث افت عملکرد می‌شود. سردردهای میگرنی تحت تاثیر عواملی مانند تحریکات نورانی، به هم خوردن نظم خواب و سر و صدا تشدید می‌شود. همچنین افراد مبتلا از مایعات فراوان استفاده کنند.
دکتر مریم نوروزیان سردردهای میگرنی را در دو نوع شایع و کلاسیک دانست و ادامه داد: سردردهای میگرنی شایع، سردردهای ضربان دار همراه با حالت تهوع است و عواملی مانند نور، سرو صدا و بو سبب تشدید آن می‌شود. این سردردها به حدی شدید است که باعث افت عملکرد فرد می‌شود. سردردهای میگرنی شایع، بعدازظهرها آغاز شده و معمولا تا شب ادامه دارد و با به خواب رفتن افراد، این نوع سردردها بهبود می‌یابد.
وی با بیان اینکه سردردهایی که چند روز متوالی به طول می‌انجامد از نوع سردردهای تنشی هستند، گفت: سردردهای میگرنی معمولا به کره چشم نیز منتقل شده و بیشتر یک طرفه‌اند. همچنین در زنان قبل از عادت ماهیانه سردردها افزایش می‌یابند.
این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب در توضیح سردردهای میگرنی کلاسیک گفت: سردردهای میگرنی کلاسیک شایع نیست. قبل از شروع سردرد، جرقه‌های نورانی مقابل چشم فرد ظاهر شده که گاهی این جرقه‌ها به حدی زیاد است که دید فرد را مختل می‌کند.
وی مختل شدن نظم خواب را از عوامل تشدید کننده سردردهای میگرنی کلاسیک دانست و ادامه داد: فرد مبتلا باید طبق اصول و قاعده بدن خود ساعت‌ خواب را تنظیم کند. نور شدید، بوهای تند،‌ خستگی زیاد، ‌نوشیدن کم آب، استرس، هیجان در تشدید این سردردها موثر است. همچنین افرادی که عادت به مصرف چای دارند در صورت عدم مصرف به سردرد مبتلا می‌شوند. این در حالی است که مصرف قهوه و مشروبات الکلی می‌تواند در ایجاد سردردهای میگرنی موثر باشد.
دکتر نوروزیان استفاده از استامینوفن را اولین راه درمان میگرن دانست و گفت:‌ در برطرف شدن برخی سردردها، استامینوفن کدئین‌دار موثر نیست. در صورتی که فرد ناراحتی معده یا بیماری کلیوی نداشته باشد، استفاده از پروفن با دوز مناسب اشکالی ندارد.
وی ادامه داد: استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایندومتاسین، پروفن، مفنامیک اسید، پروکسیکام و غیره در درمان سردردهای قبل از عادت ماهیانه موثر است. این در حالی است که نباید در مصرف آن زیاده‌روی شود.
دکتر نوروزیان با بیان اینکه چنانچه فرد بیش از سه بار در ماه به سر دردهای میگرنی مبتلا شود باید درمان‌های پیشگیری مورد استفاده قرار گیرد، گفت: درمان‌های پیشگیری به ویژه در فصل بهار و تابستان و حتی زمانی که فرد سردرد ندارد، لازم است. برای درمان این سردردها نیز داروهای ضد التهابی مورد استفاده قرار گرفته و بهتر است هنگام شروع حملات میگرن، نوشیدنی خنک و شیرین استفاده شده و فرد به استراحت بپردازد.
وی با بیان این که علت درد در میگرن، تغییر در اندازه عروق است گفت: در میگرن، ابتدا عروق تنگ و سپس گشاد می‌شوند که گشاد شدن عروق با درد همراه است.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به داروی ارگوتامین و سوماتریپتان به عنوان داروهای میگرن گفت: این داروها باید درست همزمان با آغاز حمله میگرنی و با دوز مناسب استفاده شود؛ به طوری که نباید بیشتر از ده میلی گرم در هفته مصرف شود. همچنین داروی سوماتریپتان در صورت مصرف زیاد حالت تهوع ایجاد می‌کند.
دکتر نوروزیان در پایان گفت: استفاده از داروی ارگوتامین در سنین بالا به دلیل اینکه خطر انسداد رگ‌های قلبی را افزایش می‌دهد، توصیه نمی‌شود.

مطالب داغ امروز :

چه غذاهایی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

 کلیه کلیه‌ها نقش اساسی برای فیلتراسیون مواد زائد بدن، بازی می‌کنند.این اندام،در دو طرف ستون …

آیا سردرد همراه با تب خطرناک است؟

 هم تب و هم سردرد از عوارض شایعی هستند که هر کدام می توانند دلیل …

۴۰درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها با سبک زندگی …