خانه / خبر پزشکی / وجود خون در ادرار مردان می تواند ناشی از بیماری مهمی باشد

وجود خون در ادرار مردان می تواند ناشی از بیماری مهمی باشد

وجود خون در ادرار مردان می تواند نشان از سرطان باشد
وجود خون در ادرار یا هماچوری به علت میزان کم خون از دست رفته به ندرت خطرناک است، اما ممکن است نشان دهنده بیماری های زمینه ای جدی همچون سرطان باشد.
دکتر «سمیرا طبیبان» متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری های کلیه و فشار خون و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، گفت: در برخی موارد وجود خون در ادرار موجب تغییر رنگ آن می شود که به ندرت خطرناک است، چرا که مقدار خون از دست رفته اندک است.
وی ادامه داد: اما از آنجا که ممکن است هماچوری در اثر یک بیماری زمینه ای جدی مانند سرطان ایجاد شده باشد لذا هماچوری مداوم پاگذرا درمردان بالای ۵۰ سال نیاز به اقدامات تشخیصی دارد که این اقدامات تشخیصی می تواند به صورت ماکروسکوپیک (دیدن با چشم غیرمسلح) و یا میکروسکوپیک دیدن با میکروسکوپ صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه هماچوری می تواند به علل مختلفی ایجاد شود، گفت: لذا بسته به عواملی چون شرح حال و سن بیمار وسایل و راه های تشخیصی، متفاوت خواهد بود.
دکتر طبیبان در ادامه آزمایش ادرار، تست های خونی ، IVP ، سونوگرافی ، سیستوسکوپی و بیوپسی را از جمله این راه های تشخیصی عنوان کرد.
وی در خصوص درمان هماچوری گفت: درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، مگر آن که باید به دنبال یافتن علت زمینه ای برای بیماری بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: عوامل دیگری مانند عفونت مثانه، سنگ کلیه همچنین سرطانهای مثانه، کلیه و پروستات در ایجاد هماچوری موثر هستند.

مطالب داغ امروز :

آداب حمام رفتن در زمستان

 در فصل سرما بدن دستخوش تغییرهایی می شود؛ مثلا بعضی ها از خشکی پوست خود …

عوارض مخدر گل؛ از خودکشی تا جنون ماندگار

 گل یا وید یا علف ، ماده مخدر جدیدی نیست بلکه همان حشیش است که …

درمان سینوزیست با این گیاه خوشبو

 پزشک و محقق طب اسلامی گفت: بخور بابونه برای سینوزیت بسیار مفید است. «مریم نواب‌زاده» …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *