پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / راه هایی برای جلوگیری از چین و چروك پوست صورت
تلگرام

راه هایی برای جلوگیری از چین و چروك پوست صورت

پیشگیری از بروز چین و چروك صورت

پوست احتیاج به مراقبت و نگهداری دارد. رعایت یكسری اصول ساده در زندگی می‌تواند از تشكیل چروك و خطوط صورت جلوگیری كند.
۱- تمیز نگاه داشتن پوست
صورت خود را با صابون ملایم (گلیسیرینه)‌ بشویید و این كار را حداكثر ۲ بار در روز تكرار كنید. لیف زدن یا شستشوی خشن ضرورت نداشته و بهتر است پوست لطیف صورت را با دست شستشو دهید. پس از شستن كامل صورت با آب گرم یكبار هم با آب سرد پوستتان را آبكشی كنید تا طراوت و شادابی خود را حفظ نماید. برای خشك كردن فقط حوله را روی پوست فشار داده و از كشیدن خشن آن روی پوست خودداری نمایید.
۲- استراحت كافی‌
استراحت به میزان حداقل ۸ ساعت در طول شب و اگر امكان داشته باشد، یك چرت كوتاه پس از ناهار بسیار عالی است.
۳- پرهیز از آفتاب‌
پرهیز از آفتاب تا حد ممكن و استفاده منظم از ضد آفتاب كه مهمترین عامل در پیشگیری از بروز چروك‌هاست. ضد آفتاب بایستی در منزل هم حداقل ۲۱ بار در روز استعمال شود. ضد‌آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ و بالاتر كافی است. بهتر است نوع ضد آفتاب را متخصص پوست تعیین كند. استفاده از عینك آفتابی هم بسیار مفید است، زیرا از جمع شدن چشم‌ها و افتادن چروك دور آنها ممانعت می‌كند.
۴- ورزش كردن برای حفظ شادابی و طراوت همه اندام‌های بدن از جمله پوست مفید است.
۵- رعایت رژیم غذایی مناسب و میوه و سبزیجات تازه به مقدار زیاد استفاده كنید. از خوردن چربی‌های با منشاء حیوانی تا حد ممكن پرهیز كنید. حبوبات، غلات، شیر بدون چربی، ویتامین‌های E – D – C -B complex – A، آبمیوه‌ها، گوشت مرغ و ماهی برای بدن بسیار مفید هستند. از خوردن تنقلات، چیپس، پفك، سس، ساندویچ، پیتزا و غذاهای آماده، شكلات، شیرین و نوشابه پرهیز كنید.
۶- پرهیز از كم و زیاد كردن وزن بخصوص به طور ناگهانی.
۷- پرهیز از استرس و تنش‌های عصبی. از اخم كردن و انداختن چروك به پیشانی و دور چشم‌ها هنگام دقت كردن به چیزی، مطالعه كردن و یا تلویزیون نگاه كردن اجتناب كنید. دقت كنید كه این كار گاهی به صورت یك عادت درآمده و به صورت غیرارادی انجام می‌شود. تا می‌توانید شاد باشید و بخندید.
۸- استفاده از مرطوب‌كننده یا چرب‌كننده (برحسب نوع پوستتان)‌ در طول روز بخصوص در فصول سرد سال الزامی است. پوست‌های خشك زودتر دچار چین و چروك می‌شوند. از لوازم آرایش كمتر استفاده كرده و در صورت استفاده حتما آنها را در هنگام خوابیدن كاملا از روی پوست پاك كنید.

دكتر علی وفایی
متخصص پوست و مو
روزنامه جام‌جم

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …