پزشکان بدون مرز درمان
خانه / داروسازی / پنی‌سیلین یكی از مهم‌ترین آنتی‌بیوتیك‌‌هایی است
تلگرام

پنی‌سیلین یكی از مهم‌ترین آنتی‌بیوتیك‌‌هایی است

پنی‌سیلین یكی از مهم‌ترین آنتی‌بیوتیك‌‌هایی است كه به طور معمول استفاده می‌شود. هر چند از زمان كشف این دارو تاكنون آنتی‌بیوتیك‌های متعدد دیگری نیز تولید شده است، ولی باز هم پنی‌سیلین جایگاه خود را حفظ كرده و انواع مختلف آن علیه بسیاری از بیماری‌های عفونی، دارویی انتخابی به حساب می‌آید.
● حساسیت به پنی‌سیلین‌
حساسیت به پنی‌سیلین شایع‌ترین حساسیت دارویی است. پاسخ‌های حساسیتی به پنی‌سیلین از مشكلات پوستی تا واكنش‌های بسیار شدید مانند اختلال در تنفس متغیر است. اغلب حساسیت به پنی‌سیلین را معادل شوك و غش كردن می‌دانند البته این واكنش به پنی‌سیلین محسوب می‌شود ولی ته خط است.
در واقع واكنش‌ها معمولا خفیف‌تر است. در شوك حساسیت ناشی از پنی‌سیلین، فشار خون سریعا پایین می‌آید. از آنجایی كه جریان خون كمتر می‌شود، اكسیژن كمتری به مغز و دیگر اعضای حیاتی بدن می‌رسد و این اعضا نمی‌توانند به درستی كار كنند و بدن وارد شوك می‌شود. از عوارض شوك، آسیب به مغز، اختلال در عملكرد كلیه و مرگ است.
در اولین ساعت پس از استفاده از پنی‌سیلین واكنش‌های فوری تزریقی اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین واكنش، كهیر و شدیدترین واكنش، شوك است. كهیر، اغلب همراه با خارش شدید همراه است.
گاهی یك تا ۷۲ ساعت پس از شروع درمان با پنی‌سیلین كهیر، ضایعات پوستی، خارش چشم‌ها و بندرت تورم حلق روی می‌دهد ولی افت فشارخون و مرگ و میر در این ساعات، دیگر نادر است.
پس از گذشت ۷۲ ساعت از تزریق واكنش‌های تاخیری دیده می‌شوند. این واكنش‌ها با تظاهرات پوستی مانند ضایعات پوستی مخملك مانند یا كهیری مشخص می‌شوند. تب می‌تواند تنها نشانه واكنش حساسیتی به پنی‌سیلین در این ساعات باشد. تب به حد بالا رسیده و دوام پیدا می‌كند، سپس فروكش می‌كند و لرز هم گهگاهی وجود دارد.
● چند نكته‌
– پنی‌سیلین همانند سایر آنتی‌بیوتیك‌‌ها تاثیری بر بیماری‌های ویروسی از قبیل آنفلوآنزا یا سرماخوردگی ندارد.
– استفاده از پنی‌سیلین حتما نیازمند تجویز پزشك است. پزشك بسته به شرایط، میزان بخصوصی از دارو را برای شما تجویز خواهد كرد. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشك معالج خود مصرف و از تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز كنید.
– اگر در پایان دوره درمانی با پنی‌سیلین هنوز علایم بالینی شما برطرف نشده است، به پزشك خود اطلاع دهید.
– بدون مشورت با پزشك مصرف این دارو را قطع نكنید. حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا انتها مصرف كنید، در غیر این صورت ممكن است دچار عود شدیدتر عفونت بشوید.
– تاثیر قرص‌های پیشگیری از بارداری هنگام استفاده از پنی‌سیلین ممكن است كاهش یابد.
– پنی‌سیلین ممكن است نتایج قند ادرار را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به دیابت، با پزشك خود درخصوص كنترل مناسب قند خود صحبت كنید.
– حتما قبل از مصرف محلول خوراكی، آن را به خوبی تكان دهید. قرص‌ها را به طور كامل و همراه با یك لیوان آب ببلعید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

وقتی این دارو‌ها شما را وابسته می‌کند

داروهای ضد افسردگی میزان خواب آوری کمتری دارند، حتی ممکن است کابوس شبانه و در …

این دارو‌ها سلول‌های مغزتان را پیر می‌کنند

برخی از دارو‌ها اثر بسیار خطرناکی بر سلول‌های مغزی می‌گذارند که حتی قابل جبران نیز …