پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / ترک پا و راه درمان آن
تلگرام

ترک پا و راه درمان آن

پاهای ترك خورده

 

در ترك كف پا كه به دلیل خشكی پوست به وجود می آید شكافی در سطح پوست ایجاد می شود كه اغلب بسیار دردناك است.
همچنین از آنجا كه خشكی هوا باعث افزایش خشكی پوست می شود، این خشكی عامل مستعد كننده ایجاد ترك است.
دكتر هوشنگ احسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران و متخصص پوست و مو معتقد است: ترك پا در نتیجه تماس زیاد پوست كف پا با محیط ایجاد می شود و ناحیه كف پا بیشتر از سایر بخشها در معرض آسیب است.
از طرف دیگر، این عارضه در فصول سرد سال كه هوا خشك تر می شود به وجود می آید و یا تشدید می شود.
این متخصص از دیگر دلایل ایجاد ترك در كف پا را وزن بالای افراد دانست و گفت: به دلیل وجود فشار زیاد بر بخشهای خاص سطح كف پا در افرادی كه از وزن بالایی برخوردار هستند پوست آسیب دیده و واكنش به این فشار مداوم ضخیم تر شدن پوست و به دنبال آن ترك كف پاست.
به گفته وی، پوست از سه لایه اپیدرم، درم و چربی زیر پوست تشكیل شده است كه در بعضی از مناطق بدن، ضخامت این لایه ها متفاوت است به عنوان مثال در ناحیه كف دست و پا ضخامت لایه اپیدرم یا شاخی پوست زیاد است و بر عكس در نواحی از پوست مانند پلك، ضخامت این لایه بسیار كم است، در نتیجه ترك پوست یك بریدگی در لایه اپیدرم و كمی از لایه دوم «درم» است كه به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود.
این متخصص پوست و مو، برطرف كردن عوامل محرك را از مهمترین راه های درمانی برای رفع خشكی پوست می داند و معتقد است: عوامل محرك مانند تماس مستقیم با سطوح و محیط است كه با راه های ساده مانند پوشیدن جوراب می توان از این مورد پیشگیری كرد.

 

همچنین استفاده از تركیبات كراتولیتیك و تركیباتی كه باعث ترمیم سریع پوست و زخم می شوند نیز از راه های درمان ترك است و نیز دیگر تركیبات مورد استفاده درمان ترك پوست شامل تركیبات اوره، سالیسیك اسید و گلیسیرین، اوسرین و حتی وازلین است و با استفاده از این موارد به درمانهای غیرمتعارف دیگر نیازی نیست.

 

 به طور كلی اگر فردی مراقبتهای لازم را به درستی انجام دهد و درمان دارویی را به مدت یك یا دو ماه پیگیری كند، به طور حتم تركها بهبود می یابد. البته توجه به پوست و مراقبت از آنان در فصل سرما ضرورت بیشتری دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

بهترین زمان سفر در نوروز

با آغاز تعطیلات نوروزی قطعا بسیاری از خانواده ها و شهروندان به فکر سفر هم …

نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد

آیا می دانستید یکی از عوارض نشستن های طولانی مدت ابتلا به بیماری های قلبی …