پزشکان بدون مرز درمان
خانه / داروسازی / آشنایی با داروی سفالكسین (موارد مصرف و عوارض)
تلگرام

آشنایی با داروی سفالكسین (موارد مصرف و عوارض)

سفالكسین، آنتی بیوتیك نسل اول

سفالكسین، یك آنتی بیوتیك از نسل سفالوسپورین است. این آنتی بیوتیك در درمان گروه زیادی از بیماریهای عفونی مثل عفونتهای تنفسی، عفونت گوش میانی، عفونت پوست و بافت نرم، عفونتهای استخوانی یا مفصلی و عفونت های ادراری تناسلی مؤثر می باشد.


سفالكسین همچنین در جلوگیری از عفونت در افرادی كه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و افراد دیگری كه به هر علت مستعد عفونت می باشند، استفاده می شود.
● چگونگی مصرف
سفالكسین را می توان با شكم خالی مصرف كرد، یا می توان برای جلوگیری از دل بهم خوردگی آن را با غذا خورد. بهتر است دارو در نوبتهایی با فواصل یكسان طی شبانه روز مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. مثلاً اگر قرار است ۴ بار در روز مصرف شود هر ۶ ساعت(۶ صبح، ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب). اگر این برنامه با فعالیتهای كاری و خواب شما تداخل دارد، در تعیین یك برنامه زمانی مناسب تر از پزشكتان كمك بخواهید.
مهم است كه دارو سر وقت و به طور كامل استفاده شود، حتی اگر احساس بهبودی می كنید. اگر پیش از اتمام دارویتان آن را قطع كنید ممكن است دوباره بیماری عود كند. اگر یك نوبت را فراموش كردید، به محض یاد آوری مصرف كنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها كرده، به برنامه منظم دارویی تان برگردید. مقدار دارو را دوبرابر نكنید.
● هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریك از علایم زیر بدون وقفه با پزشكتان تماس بگیرید:
كبودی یا خونریزی غیرعادی، درد مفاصل، اسهال، درد شكمی، تهوع و استفراغ، زخمهای دهانی و زبانی، خارش و ترشح واژن، یا پلاكهای سفید در دهان یا روی زبان یك واكنش حساسیتی نادر به سفالكسین آنافیلاكسی است كه به مراقبت پزشكی فوری نیاز دارد.
از آنجا كه آنافیلاكسی با سرعت پیشرفت می كند، در صورت بروز تورم لبها و دور چشمها، بثورات جلدی، كهیر، تورمهای پوستی، تب، غش ناگهانی، ضربان قلب تند یا خس خس سینه یا مشكل تنفسی، بلافاصله مصرف آنتی بیوتیك را قطع كرده و با یك مركز خدمات اورژانس پزشكی تماس بگیرید.
● موارد احتیاط
در صورت وجود هریك از موارد زیر پیش از مصرف سفالكسین، پزشكتان را مطلع سازید:
حساسیت به هر نوع ماده غذایی، نگهدارنده ها، رنگهای خوراكی یا داروهای دیگر نظیر آنتی بیوتیك ها یا پنی سیلین ها یا سفالوسپورین ها.
بارداری یا شیردهی.
مصرف داروهای دیگر، بویژه داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی(مثل ایبوپروفن، آسپیرین)، ضدانعقادها(رقیق كننده های خون نظیر وارفارین)، پروبنسید(یك داروی درمان نقرس).
ابتلا به مشكلات خونریزی دهنده(نظیر زخم معده، هموفیلی و كمبود پلاكتی)؛ كولیت(التهاب روده بزرگ) یا بیماریهای كلیوی و كبدی یا سابقه هریك از موارد مذكور.
● هنگام مصرف سفالكسین توصیه می شود:
حتی در صورت احساس بهبودی، داروی تجویز شده را تا آخر مصرف كنید تا عفونت بدنتان درمان شده، از عود بیماری جلوگیری شود.
سفالكسین را دور از دسترس كودكان، دور از گرما، نور مستقیم و حرارت نگهدارید(در این شرایط سفالكسین فاسد می شود).پس از آماده كردن سوسپانسیون آن را باید در یخچال نگهداری نمایید؛ سوسپانسیون در یخچال تا ۱۴ روز قابل استفاده است. پیش از مصرف شیشه دارو را به خوبی تكان دهید.
از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقدار آن استفاده كنید.
اگر ۳ روز درمان با سفالكسین احساس بهبود نداشته اید با پزشكتان مشورت كنید.
هنگام مصرف دقت كنید سفالكسین تاریخ مصرف گذشته نباشد
پیش از اتمام دارو آن را قطع نكنید، مگر به دستور پزشك.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

وقتی این دارو‌ها شما را وابسته می‌کند

داروهای ضد افسردگی میزان خواب آوری کمتری دارند، حتی ممکن است کابوس شبانه و در …

این دارو‌ها سلول‌های مغزتان را پیر می‌کنند

برخی از دارو‌ها اثر بسیار خطرناکی بر سلول‌های مغزی می‌گذارند که حتی قابل جبران نیز …