پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بيماري غير واگير / درد گردن و سوزش بین دو كتف از علائم دیسك گردن است
تلگرام

درد گردن و سوزش بین دو كتف از علائم دیسك گردن است


یك متخصص و جراح مغز و اعصاب، درد گردن، سوزش بین دو كتف و احساس كاهش قدرت دست‌ها را از علائم دیسك گردن عنوان و توصیه كرد: كاربران كامپیوتر و افرادی با مشاغلی كه سرشان در یك وضعیت قرار دارد با انجام ورزش‌های ایزومتریك گردن از بروز دیسك گردن جلوگیری كنند.
دكتر تورج یزدی در گفتگو با ایسنا ، اظهار كرد: دیسك گردن یك غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: در اثر فشارهای مكانیكی و حركات ایجاد شده،‌ به تدریج دیسك‌های گردن دچار تغییراتی شده كه از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسك می‌شود.
وی با اشاره به علائم دیسك‌های گردن تصریح كرد: یك دسته از علائم شامل علائم ناشی از فشار برروی ریشه‌های عصبی و دوم فشار بر روی نخاع می‌باشد.دكتر یزدی خاطرنشان كرد: علائم فشار بر روی ریشه‌های عصبی گردن انتشار یابنده بوده و از گردن و شانه به سمت اندام‌های فوقانی منتشر می‌شود.
وی یادآور شد: بیمار غیر از درد احساس بی‌حسی یا خواب رفتگی در دست دارد و برخی بیماران دچار احساس كاهش قدرت دست‌ها می‌شوند و از سوی دیگر، بعضی از بیماران در اولین بار متوجه اختلال در حركات ظریف دست‌ها هنگام نوشتن می‌شوند.
عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشكی یزد در ادامه گفت: آسیبی كه با فشار بر روی نخاع بروز می‌كند، جدی بوده و این بیماران با كاهش قدرت اندام فوقانی مراجعه می‌كنند. همچنین ممكن است بتدریج اختلال در راه رفتن و حركات پاها ایجاد شود.
دكتر یزدی، درد ناحیه گردن، سر، شانه‌ها و بین دو كتف را از دیگر علائم دیسك گردن نام برد و گفت: برای برخی بیماران حركات گردن بخصوص خم شدن گردن و حركت سر به عقب بسیار دردناك است و بعضی بیماران هنگام خم كردن سر به جلو احساس برق گرفتگی در تمام ستون فقرات می‌كنند.
این متخصص مغز و اعصاب توصیه كرد:‌ به بیمارانی كه دچار علائم ناشی از فشار بر روی ریشه عصبی می‌شوند در مرحله اول درمان های طبی شامل استفاده از گردن بند داروهای ضدالتهابی و سرانجام ورزش‌های گردن توصیه می‌شود.
وی با بیان این مطلب كه اكثر بیمارانی كه دردهای ناشی از فشار عصبی دارند با این درمان‌ها بهبود می‌یابند، افزود: ولی بیماران مقاوم به این درمان‌ها نیازمند اعمال جراحی هستند و در مقابل بیماران دارای علائم فشار بر روی نخاع بدون قید و شرط نیازمند عمل جراحی هستند كه عمل جراحی سبب تخلیه و كاهش فشار بر روی عصب می‌شود.

روزنامه جام‌جم

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …