پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بيماري واگير / تب، تشنج، پاشویه و مصرف آنتی هیستامین در كودكان سرماخورده
تلگرام

تب، تشنج، پاشویه و مصرف آنتی هیستامین در كودكان سرماخورده

از قدیم گفته اند: «از هر چه بگذریم سخن دوست خوشتر است»، اما فصل سرما كه می رسد باید از همه چیز بگذریم و از سرماخوردگی بگوییم، زیرا انواع مختلف ویروسهای سرماخوردگی حتی سالانه ممكن است ۱۰ بار به سراغ ما بیایند و ارمغان خودشان را كه چیزی جز سرفه و عطسه و كسالت و دردسر نیست به ما هدیه دهند.
در این بین كودكان نازنین به دلیل آسیب پذیری و ایمنی كمتر در برابر عوامل بیماریزا بیشتر به این بیماری دچار شده و خواه ناخواه خانواده را نیز افزون بر گرفتاری مراقبت از بیمار گرفتار بیماری می سازند.پس هر چه بیشتر درباره سرماخوردگی كودكان، راه های پیشگیری، مراقبتهای لازم و درمان آنها بدانیم بهتر است.
● سرماخوردگی یك بیماری ساده است
دكتر جواد آخوندیان فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان در این راستا می گوید: سرماخوردگی در كودكان یك بیماری ساده است، اما می تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد.
وی معتقد است: سرماخوردگی به تنهایی نیازمند درمان نیست و دلیلی هم برای نگرانی وجود ندارد، زیرا با عطسه، سرفه، تب مختصر، آبریزش از بینی شروع می شود و چنانچه مراقبتهای لازم از كودك بیمار به عمل آید خود به خود بهبود می یابد. ولی چنانچه كودك تب بالا داشته باشد، دچار تشنج شود، طی سرماخوردگی ترشحات بینی اش غلیظ و چركی شود، اختلال در هوشیاری و رفتار كودك مشاهده گردد، مقدار خوراك كودك كم و یا بی اشتها شود و یا تنفس او تند شود مراجعه به پزشك ضروری است.
دكتر آخوندیان معتقد است: تغییرات درجه هوا باعث شعله ور شدن ویروسها می شود و اغلب سرماخوردگی ها هم علت ویروسی دارد كه با عطسه و سرفه و آبریزش از بینی بروز می كند.
به اعتقاد وی در این شرایط بیمار نیاز به مصرف آنتی بیوتیك ندارد، مگر آنكه طی سرماخوردگی عفونت نیز اضافه شود كه با نظر پزشك معالج نوع آنتی بیوتیك مشخص شده و تجویز می شود.
● از تشنج نترسید
این فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان می افزاید: مشكل تشنج بعد از تب ممكن است برای همه بچه ها پیش بیاید والدین نباید از تشنج بترسند، بلكه باید مراقب باشند، از این رو برای كودكان زیر یك سال كه پیشینه تشنج دارند و احتمال تكرار تشنج در آنها بیشتر است باید اقدامهای پیشگیری انجام شود و به محض مشاهده تب بالای ۳۸ تا ۳۸/۵ درجه باید به كودك استامینوفن بدهند و یا او را پاشویه كنند.
مقدار مصرف قطره استامینوفن در بچه های یك تا دو ساله ۲۵ قطره هر ۴ ساعت یك بار و میزان مصرف شربت استامینوفن به ازای هر ۱۲ كیلو وزن بچه یك قاشق مرباخوری، هر ۴ ساعت یك بار است.بنابراین، برای بچه هایی كه سابقه تشنج دارند و یا مستعد تشنج هستند باید موقع تب از دارو و پاشویه استفاده شود.درمان شامل: داروی ضد تب مثل استامینوفن و داروی ضد تشنج مثل دیازپام خوراكی است.دز مناسب دیازپام برای یك بچه ۱۰ كیلویی ۲ میلی گرم در هر ۸ ساعت است و به همین نسبت براساس وزن كودك دیازپام كمتر یا بیشتر می شود.
● پاشویه با چه آبی؟
دكتر آخوندیان پاشویه با آب سرد را مضر دانسته، تصریح می كند: پاشویه با آب ولرم و آبی كه دمای معمولی دارد و فقط ۳ تا ۴ درجه كمتر از حرارت معمولی بدن است مناسب و مفید است، ولی با آب سرد ضرر دارد، چون ممكن است اختلاف درجه حرارت بدن با آب موجب اختلال در خونرسانی و باعث افت فشار خون و مشكلات دیگر در كودك شود و عوارضی به دنبال داشته باشد.وی در خصوص اضافه كردن الكل به آب پاشویه نیز می افزاید: اضافه كردن الكل به آب برای پاشویه هرگز توصیه نمی شود، زیرا احتمال بروز عوارض و مسمومیت دارد.
● آنتی هیستامین زیاد ممنوع
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی مصرف آنتی هیستامین زیاد را هنگام سرماخوردگی توصیه نمی كند، زیرا اعتقاد دارد: مصرف زیاد آنتی هیستامین مانع خارج شدن ترشحات از طریق سرفه و بینی می شود و دفع ترشحات را كم می كند، در حالی كه در سیر طبیعی بیماری و دفاع طبیعی بدن باید ترشحات از طریق بینی و سرفه دفع شود.
● درمان با مراقبت نه با دار
ودكتر آخوندیان معتقد است: مصرف دارو به درمان سرماخوردگی كمك نمی كند، بلكه مراقبت از بیمار سبب بهبود وی می شود.بر همین اساس؛ استراحت، مصرف مایعات فراوان، تغذیه مناسب، مصرف غذاهای مقوی و مغذی حاوی پروتئین، سبزیها و سوپ و آش را مفید می داند.
وی در خصوص پرهیز غذایی خاطرنشان می كند: معمولاً كودك مبتلا به سرماخوردگی نیاز به همه موادغذایی دارد و هیچ غذایی برایش منع نمی شود، مگر اینكه با خوردن بعضی غذاها مشكل تنفسی ایجاد شود كه در این صورت توصیه می شود از غذاهای تند، ترش، انواع ادویه، سرخ كردنی ها و غذاهای محرك استفاده نشود.
● توصیه های مراقبتی
دكتر آخوندیان یادآور می شود: هنگام سرماخوردگی كودك، هوای منزل باید مرطوب شود و از بخور استفاده كنند، بینی بچه را تمیز نگه دارند و با شستشوی بینی با سرم فیزیولوژی یا قطره كلرور سدیم (هفت، هشت قطره داخل بینی كودك چكانده شود) ترشحات رفیق و دفع گردد.
در ضمن داروی ضد آسم برای كودكانی كه مستعد آسم هستند برای پیشگیری از ناراحتی برونشی ها نیز ضروری است.
اگر كودك تشنج كرد او را به پهلو بخوابانند، خونسردی خود را حفظ كنند و یكی دو دقیقه صبر نمایند چون تشنج معمولاً طی یكی دو دقیقه برطرف خواهد شد، پس از آن می توانند از تنقیه دیازپام كه به طور آماده موجود است و یا از آمپول دیازپام استفاده كنند. در این صورت می توانند آمپول را بشكنند و محتویات آن را داخل تنقیه بریزند.
● واكسن آنفلوانزا بزنند یا نه؟
فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان در خصوص تزریق واكسن آنفلوانزا برای كودكان می گوید: این واكسن برای كودكان به خصوص سن زیر ۵ سال ضرورت دارد، اما والدین باید بدانند كه این واكسن كودك را در برابر آنفلوانزا مصون می سازد نه در برابر سرماخوردگی، بنابراین توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا كه برای كودكان خطرناك است اقدام به تزریق واكسن كنند، اما برای پیشگیری از سرماخوردگی با رعایت موازین بهداشتی و پرهیز از تماس با بیماران سرما خورده و عاری نگه داشتن محیط منزل از دود سیگار و غیره مراقب كودك خود باشند.

پروین محمدی

روزنامه قدس

تلگرام

مطالب داغ امروز :

ویروس زیکا

میلیون ها تن از مردم جهان در سراسر جهان این روزها علاوه بر نگرانی از …

تبخال

تبخال یک ویروس است که بر روی سیستم عصبی انسان تاثیر می گذارد، DNA سلول …