پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب اجتماعي / اختلالات اسكلتی – عضلانی یك بیماری شغلی است
تلگرام

اختلالات اسكلتی – عضلانی یك بیماری شغلی است

اختلالات اسكلتی – عضلانی یك بیماری شغلی است. این اختلالات به علت شرایط نامناسب در محیط كار بروز می كند. یكی از علل ایجاد این مشكل وسایلی است كه افراد در محل كار از آن استفاده می كنند كه حتماً باید استاندارد باشد، عامل دیگر احساس امنیت و آرامشی است كه فرد باید در محیط كار داشته باشد تا دچار این گونه اختلالات نشود.
دكتر سیدجلیل میرمحمدی میبدی متخصص طب كار و بیماری های شغلی در زیر نكاتی را بیان كرده است كه می تواند اختلالات اسكلتی و عضلانی مربوط به شغل را كاهش دهد.

 
● اختلالات اسكلتی – عضلانی مرتبط با كار چگونه به وجود می آید؟
▪ اختلالات اسكلتی – عضلانی مرتبط با كار نوعی بیماری شغلی به حساب می آید. این گونه اختلالات معمولاً به علت قرار گرفتن بدن در وضعیت نامطلوب هنگام كار كردن یا استفاده از میز و صندلی نامناسب و غیراستاندارد تشدید می شود. زمانی كه از صندلی متناسب با ابعاد بدن (غیرارگونومیك) استفاده شود، اختلالات افزایش پیدا خواهند كرد.
● صندلی قابل استفاده در محیط كار باید چه استانداردی داشته باشد؟
▪ یكی از اجزای مهم صندلی، دستگیره ای است كه قابلیت تنظیم ارتفاع را انجام می دهد. همچنین باید سطح نشیمن صندلی استاندارد گود و لبه آن گرد باشد. زمانی كه فرد روی صندلی می نشیند، باید از اطراف ران ها تا دسته صندلی ۲‎/۵ سانتی متر فاصله باقی مانده باشد و ارتفاع صندلی باید در اندازه ای تنظیم شود كه لبه نشیمنگاه با عضله ران تماس پیدا نكند و مانع خون رسانی به ساق پا نشود، چون این موضوع باعث خواب رفتگی و خستگی در عضلات پا می شود. پشتی صندلی باید قوس كمر را هنگام نشستن پر كند و قسمت بالای آن رو به بیرون باشد تا كتف ها در جای مناسبی قرار بگیرد. صندلی استاندارد، پنج پایه و چرخدار است. پوشش روی صندلی باید از پارچه باشد تا ایجاد گرما و سرما نكند. بهترین ارتفاع صندلی، ارتفاعی است كه وقتی فرد روی آن می نشیند و به پشتی آن تكیه می دهد، كف پاها روی زمین قرار بگیرد تا نیازی به استفاده از زیر پایی نباشد. هنگام نشستن روی صندلی زاویه بدن و ران پا باید بین ۹۰ تا ۱۱۰ درجه باشد، ران پا و ساق پا بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه و زاویه ساق پا و خود پا ۹۰ درجه باشد.
● با چه اقداماتی در محیط كار می توان از بروز اختلالات اسكلتی – عضلانی پیشگیری كرد؟
▪ افرادی كه شرایط فعالیت آنها به گونه ای است كه معمولاً نشسته كار می كنند، در ازای هر یك ساعت كار به مدت ۱۰ دقیقه به صورت ایستاده استراحت كرده و دو تا سه دقیقه از ۱۰ دقیقه استراحت خود را ه نرمش های بسیار ساده در محیط كار اختصاص دهند. در افرادی كه فعالیت كاری آنها به صورت ایستاده است نیز به ازای هر یك ساعت كار، ۱۰ دقیقه نشستن لازم است.
● این نرمش ها بهتر است در كدام یك از قسمت های بدن و به چه صورت انجام شود؟
▪ از آنجایی كه معمولاً اكثر فعالیت های روزانه با دست، گردن، عضلات پشت و پاها انجام می شود، فرد باید بین دو تا سه دقیقه عضلات اندام های ذكر شده را شل كرده و استراحت دهد تا خستگی آنها رفع شود.
● این نوع اختلالات معمولاً میان زنان شایع تر است یا مردان؟
▪ بستگی به نوع شغل دارد، یك نگاه كلی به این معضل نشان می دهد دردهای اسكلتی – عضلانی به دلیل انجام كارهای سخت در مردان شایع تر است اما زنانی كه در بعضی مشاغل مانند مونتاژ، حروفچینی، كار با كامپیوتر و نوشتن مداوم فعالیت دارند، از این مشكل مستثنی نیستند.
● نوشتن مداوم و فعالیت زیاد با دست چقدر در ایجاد اختلالات اسكلتی – عضلانی نقش دارد؟
▪ معمولاً افرادی كه شغل هایی مانند حروفچینی، مونتاژكاری، قطعه كاری، نویسندگی، آرایشگری و.‎.. دارند، بیشتر در معرض خطر هستند، این افراد به دلیل این كه در حالت های ایستاده و نشسته مجبور هستند، وضعیت ثابت و محدود كننده ای را هنگام فعالیت برای بدن خود داشته باشند، اختلالات اسكلتی – عضلانی مشكل عمده ای برای آنها خواهد بود، ایستادن های طولانی مدت روی دوپا، بالا بردن دست ها در مدت زمان زیاد، خم و راست شدن مچ دست یا نشستن طولانی مدت و نوشتن مداوم ایجاد مشكل خواهد كرد.
● راه حلی وجود دارد؟
▪ افرادی كه به صورت طولانی مدت مجبور به ایستادن هستند باید از ایستادن روی دوپای خود خودداری كنند، این افراد می توانند یك پای خود را روی زمین و پای دیگر خود را روی شیئی مانند زیرپایی چند سانتی متر بالا تر از پای دیگر به حالت بالا رفتن از پله قرار دهند و هر ۱۰ دقیقه جای پای خود را باهم عوض كنند. معضل بعدی دردهایی است كه در كمر و بند شانه ها به دلیل استفاده زیاد از دست به وجود می آید. برای استراحت دست ها از نرمش های ساده ای كه مربوط به شانه ها می شود، می توان استفاده كرد. معمولاً كسانی كه از مچ دستان خود استفاده می كنند و حركت های تكراری مداومی در این ناحیه از دست خود دارند، به علت التهاب عصب «مدین» دچار گزگز و خواب رفتگی در كف دست می شوند. این افراد نیز می توانند هنگام استراحت از مچ بند هایی قوی كه مانع از چپ و راست شدن مچ دست می شود، استفاده كنند.
● آیا عوامل دیگر مانند استرس می تواند عاملی برای ایجاد اختلالات عضلانی باشد؟
▪ استرس در كار اختلالات شغلی را افزایش می دهد. عواملی مانند نور كم، صدای زیاد، حجم زیاد كار، احساس نا امنی، ابهام در نقش كاری فرد، یكنواختی كار و شیفت كاری و مشاغلی كه لحظه ها در آن نقش دارد مانند خبرنگاری و كاركردن در برج های مراقبت فرودگاه استرس را زیاد می كند و از لحاظ علمی به اثبات رسیده است كه استرس ارتباط مستقیمی با افزایش اختلالات اسكلتی – عضلانی دارد.
● راه پیشگیری از این نوع اختلال چگونه است؟
▪ موارد استرس زا باید رفع شود، با كنترل مهندسی و اداری، سرو صدا را كاهش داده و حجم بالای كار را باید با افزایش مدت زمان انجام آن فعالیت كاهش داد.
گوش كردن به موسیقی ملایم در محیط كار و توجیه افراد درباره شغل شان می تواند، عوامل استرس زا را كاهش دهد.
● در شغل هایی كه فرد ناچار است دائم از پله بالا و پائین برود، با چه مشكلاتی روبه رو خواهد شد و در این مورد چه باید كرد؟
▪ معمولاً بالارفتن از پله را به این افراد توصیه می كنیم، اما پائین آمدن از پله ها می تواند باعث فشار و ضربه مكرر به دیسك بین مهره ای و غضروف های مفاصل پا شود و در مدت زمان طولانی باعث ایجاد آسیب و دردهای اسكلتی- عضلانی در كمر و همچنین زانو خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود هنگام پائین آمدن از پله ها آهسته حركت كرده یا از آسانسور استفاده شود.
● برای افرادی كه مجبور به حمل بار یا وسیله از پله ها هستند چه توصیه هایی دارید؟
▪ افرادی كه در صنایع و اداراتی فعالیت دارند كه مجبور به حمل بار هستند تا جایی كه امكان دارد باید از چرخ دستی استفاده كنند. در غیر این صورت می توانند بار را دو نفره حمل كنند اما اگر شرایط به گونه ای بود كه فرد باید به تنهایی بار مورد نظر را حمل یا بلند كند باید تا حد امكان هنگام حمل بار، بار را به سطح بدن نزدیك نگه دارد، همچنین حتی المقدور باید بار را از یك سطح بلند به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر از سطح زمین بلند كرد.
در حالت نشسته به گونه ای كه كمر به صورت قائم قرار دارد بار را از بین دو زانو رد كنید.
● اگر حجم بار به اندازه ای باشد كه نتوان آن را از میان دو زانو رد كرد، بهتر است در حالت ایستاده و با خم شدن كمر آن بار را بلند كرد؟
▪ به هر صورت در بهترین شرایط نباید بار بیش از ۱۵ كیلوگرم را بلند یا حمل كرد.
● آیا عوارض ناشی از ضربات شدید هنگام حمل و نقل بار یا وسیله قابل درمان است؟
▪ عوارضی كه از ضربات شدید به وجود نیامده باشد قطعاً درمان خاص خود را دارد اما اگر اصابت یك ضربه شدید به ستون مهره ها فرد را دچار آسیب كند باید به متخصص مربوط مراجعه كرد تا درمان مورد نظر صورت گیرد. در بعضی از اختلالات استفاده از نرمش های اصلاحی كه بستگی به نوع آسیب دارد و استفاده از اسپلینت ها (مچ بند) كه نوعی ثابت كننده برای مفاصل تحت درمان است، در افرادی كه اختلالات بسیار شدید است می تواند كمك كننده باشد و در نهایت اگر هیچ كدام از راهكارها مؤثر نبودند از عمل جراحی برای درمان استفاده می شود.

ایران

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان سوزاک

سوزاک بیماری جنسی که به راحتی قابل درمان است! گاهی بیماران از بیان بیماریهای مقاربتی …

سرطان روده

سرطان روده سومین بیماری کشنده در جهان است و متاسفانه طبق امار و ارقام قربانیان …