پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / شتاب ام اس در ایران و افزایش قیمت داروی ” ربیف”
تلگرام

شتاب ام اس در ایران و افزایش قیمت داروی ” ربیف”

شتاب «ام‌اس» در كشور
سوژه این گزارش با تماس یك بیمار ام‌اسی به روزنامه و شكایت از افزایش قیمت داروی «ربیف» شكل گرفت و پیگیری از وزارت بهداشت و انجمن ام‌اس ایران موضوع را از مشكلات دارویی به افزایش بیماران ام‌اسی در كشور،ابتلای جوانان و زنان به ام‌اس و به طور كلی وضعیت پیچیده این بیماری در ایران رساند.
۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به «ام‌اس» هستند، در ایران تنها در انجمن ام‌اس بیش از ۱۴ هزار بیمار ام‌اسی عضویت دارند كه به زعم مسولان این انجمن، آمار تخمینی مبتلایان به ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر می‌رسد.
شاید آمار ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر بیمار ام‌اسی به نسبت جمعیت كشور چندان زیاد به نظر نرسد، اما مساله این است كه این بیماری در چند سال اخیر به طور ناشناخته‌ای شایع شده است.
رئیس انجمن ام‌اس ایران با تایید افزایش چشمگیر این بیماری در كشور به «جام‌جم» می‌گوید: ضعف ایمنی بدن، آمادگی ژنتیكی و عوامل محیطی از علل ابتلا به این بیماری است كه این عامل سوم از فاكتور‌های گوناگونی نشات می‌گیرد و همین مساله باعث پیچیدگی این بیماری در كشور ما شده است.
دكتر محمدرضا لطفی ادامه می‌دهد: تمایز این بیماری در كشور ما به ۲ مساله گروه سنی مبتلا به آن و پیچیدگی ابتلا برمی‌گردد.
او می‌گوید: در حال حاضر دومین عامل معلولیت جوانان در كشور ما ام‌اس است كه متاسفانه بیشتر جمعیت تحصیلكرده و توانای كشور را مورد هدف قرار داده است.
به گفته او، ۶۰ درصد از افراد زیر سن ۲۵ سال در معرض ابتلا به بیماری ام‌اس هستند كه بر اساس تحقیقات این بیماری در خاورمیانه و مناطقی مانند سوریه، لبنان و كویت رو به افزایش است.
● فراز و نشیب داروی ام‌اس!
رئیس اداره داروی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت نیز در خصوص مشكلات دارویی این بیماران به افزایش بیماران ام‌اس اشاره می‌كند و می‌گوید: طبق مستندات علمی ۳۰ درصد این بیماران به طور منطقی نیاز به اینترفرون بتا دارند. تاكنون ۳ شركت آمریكایی و آلمانی این دارو را با نام‌های آووتكس، ربیف و بتافرون به طور انحصاری تولید كرده‌اند و بتازگی یك شركت ایرانی نیز موفق به ساخت آن در كشور شده است. این بیماری درمان قطعی نداشته و این درمان‌ها كه هزینه آنها بدون حمایت دولتی و یارانه بالغ بر ۱۲ میلیون ریال در ماه است، فقط در كاهش سرعت رشد بیماری موثر است.
هرچند رئیس انجمن ام‌اس ایران، تاكید برخی پزشكان برای مصرف داروهای خارجی ام‌اس را حرفی قدیمی می‌داند، اما دكتر عبداللهی به «جام‌جم» می‌گوید: فراز و نشیب این بیماری با میزان فشار عصبی وارده به این بیماران ارتباط مستقیم دارد و متاسفانه برخی عوامل شركت‌های خارجی با تطمیع بعضی از پزشكان و القای كارایی نداشتن داروی ایرانی به بیماران باعث گرایش مصرف به انواع وارداتی می‌شوند.
به گفته او، در حال حاضر مصرف داروی بتافرون و ربیف در ایران چندین برابر معمول و اختصاص یارانه بیش از مقدار فعلی به این دارو با توجه به محدودیت‌های بودجه، ظلم در حق دیگر بیماران است.
عبداللهی ادامه می‌دهد: اینترفرون بتا تولید داخل بعد از حضور ۲ ساله در بازار تمامی مطالعات ایمنی و اثربخشی خود را تكمیل كرده و آن چیزی كه باعث نارضایتی بیماران می‌شود، فشار عصبی عدم درمان ناشی از ماهیت بیماری توام شده با القای تبلیغاتی شركت‌های خارجی و تغییر نوع داروست.
به گفته او، با توجه به این موارد، معاونت غذا و دارو قانونا موظف به برابری میزان یارانه پرداختی به انواع وارداتی و نوع تولید داخل است. با برابری ۵۳۰ هزار تومان یارانه برای هر بسته، قیمت مصرف‌كننده داخلی بدون احتساب پرداخت بیمه ۵۰ هزار تومان و قیمت هر بسته ربیف و بتافرون ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود كه قیمت فعلی ۵۰ هزار تومان، ارزان‌تر است. به عبارتی، هنوز داروی وارداتی بتافرون و ربیف بیش از نوع تولید داخل، یارانه دریافت می‌كند.
● علت؛ نامعلوم
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران نیز با اشاره به این‌كه بیماری ام‌اس در ایران رو به افزایش است، می‌گوید: به‌رغم دستاوردهای علمی بسیار كه در تحقیقات و كنگره‌های بین‌المللی به دست آمده است هنوز نمی‌دانیم چرا این بیماری بروز می‌كند و در حال افزایش است.
دكتر پاكدامن ادامه می‌دهد: با وجود مطالعات بسیاری كه درباره بیماری ام‌اس شده است، اما هنوز شاهد بحث‌های گسترده‌ای در زمینه درمان و پیشگیری این بیماری هستیم.
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران با اشاره به این‌كه باید در تحقیقات خود به توزیع جغرافیایی این بیماری توجه كنیم، می‌گوید: جای سوال است كه چرا این بیماری در بعضی مناطق كمتر و در بعضی مناطق بیشتر است كه در نتیجه این بررسی می‌توان به نتایج علمی موثری رسید.
● استرس، عاملی قوی
رئیس كمیته علمی انجمن حمایت از بیماران ام‌اس با بیان این كه اغلب بیماران مبتلا به ام‌اس در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال هستند، ادامه می‌دهد: در این میان، تعداد زنان ۲ برابر مردان تخمین زده می‌شود.دكتر محمد صحرائیان به ایسنا می‌گوید: به طور متوسط، زنان مبتلا به ام‌اس در سنین ۳۰ سال قرار دارند.
او با بیان این كه ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ام‌اس در صورت عدم پیگیری درمان خود قادر به حركت نیستند، یادآور می‌شود: ام‌اس درمان قطعی ندارد، ولی می‌توان با كمك داروهای درمانی، تعداد حملات بیماری را كاهش داد.
به گفته او، هنوز علت بروز این بیماری در افراد مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد ام‌اس زمانی افراد را مبتلا می‌كند كه سیستم دفاعی علیه بدن اقدام كرده و تخریب مغز و نخاع را موجب شود.
صحرائیان با استناد به نتایج صورت گرفته در خصوص این بیماری از قرن چهاردهم میلادی تاكنون خاطرنشان می‌كند: استرس، ناراحتی و هیجانات روحی، زمینه‌ساز تشدید علائم این بیماری هستند، به طوری كه در یكی از مقالات علمی بر نقش كاهش استرس در بیماران مبتلا به ام‌اس به اندازه نقش دارو تاكید شده است.

وی با اشاره به انواع علائم مختلف ام‌اس، این علائم را وابسته به تخریب قسمت‌های مختلف مغز و نخاع، عنوان می‌كند و می‌گوید: نابینایی ناگهانی، ضعف و سستی آنی،‌ برهم خوردن تعادل و بی‌اختیاری ادرار از علائم مختلف بیماری ام‌اس هستند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آسپیرین در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی نقش دارد

شایعترین عامل سکته های قلبی بیماری آترواسکلروز و تشکیل پلاک های آتروترومبوتیک در عروق خونرسان …

آسپیرین برای قلب مفید است

پژوهشگران می گویند مصرف روزانه آسپیرین برای محافظت از بیماری قلبی مفید است بررسی‌های متعدد …