پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / افتادگی دریچه قلب چیست ؟
تلگرام

افتادگی دریچه قلب چیست ؟

اضطراب، استرس و فشارهای روحی و فكری از عواملی هستند كه باعث تشدید درد در ناحیه قفسه سینه و قلب می شوند. بر اثر این عوامل افرادی كه افتادگی دریچه قلب دارند علائم بیماری شان تشدید می شود. این دسته از بیماران و خانواده هایشان باید دور از هرگونه نگرانی، زندگی عادی و عاری از هرگونه استرس را دنبال كنند.

 

دكتر محمدرضا ابوالفضلی متخصص قلب و عروق و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد توصیه می كند بیماران و خانواده ها از این بیماری نگران نشوند.
▪ با چه علائمی می توان متوجه شد كه فرد به عارضه افتادگی دریچه قلب مبتلا شده است
از علائم افتادگی دریچه قلب می توان به اضطراب، ناراحتی های فكری، تپش قلب ،درد غیر اختصاصی در ناحیه قلب كه به صورت نقطه ای و گذرا دیده می شود، اشاره كرد.
▪ درد اختصاصی قلب به چه دردی گفته می شود
درد اختصاصی قلب پشت جناق سینه منتشر می شود و با علائم دیگری همراه است.
▪ از چه زمانی خطر افتادن دریچه قلب افراد را تهدید می كند
این مشكل از زمان تولد در نوزاد وجود دارد و ارثی است، ولی علائم بالینی آن در دوران دبستان و دبیرستان تظاهر پیدا می كند.
▪ این علائم چگونه تظاهر پیدا می كند
این افراد موقع ورزش دچار تپش قلب و درد در ناحیه قفسه سینه می شوند. بطور كلی می توان گفت این كودكان حساس و مضطرب هستند و در مواقع امتحانات در مدرسه اضطراب داشته و تحریك پذیر هستند.
▪ چند درصد از افراد جامعه دچار این مشكل هستند
آمار متفاوت است . این آمار از پنج تا ۲۰ درصد گزارش شده است.
▪ این بیماری در زنان بیشتر دیده می شود یا در مردان
زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند ومستعدتر هستند، زیرا طبع ظریف تر و لطیف تری داشته و به این علت احساسات شان زودتر گرفتار خواهد شد.
▪ افتادگی دریچه قلب چه مشكلاتی را به لحاظ جسمی برای فرد به وجود می آورد
بر اثر افتادگی دریچه قلب یا شل بودن آن، دریچه قلب به میزان كافی نمی تواند در برابر فشار بطن چپ مقاومت داشته باشد و هنگام انقباض كش آمده و به طرف دهلیز چپ تحدب پیدا می كند. در مواقع شدیدتر این مسئله باعث می شود كه هر دو «لت» دریچه میترال نتوانند با هم تعادل برقرار كنند و به این علت نارسایی میترال به وجود می آید.
▪ افتادگی دریچه میترال چند نوع است
افتادگی دریچه میترال به دو دسته با نارسایی و بدون نارسایی میترال تقسیم می شود. در نارسایی هیچ خطری فرد را تهدید نمی كند و هنگام مراجعه به دندانپزشكی فرد نیازی به استفاده از آنتی بیوتیك ندارد ولی افرادی كه دچار نارسایی میترال همراه با افتادگی دریچه قلب هستند، هنگام انقباض قلب خون مختصری به دهلیز چپ آنها وارد می شود. این مسئله موجب می شود تا دریچه میترال تحت فشاری نامتناسب قرار بگیرد و در این حالت فرد مستعد می شود تا میكروب ها روی لت دریچه قلبش بنشینند و ایجاد عفونت كنند به این علت این افراد باید هنگام جراحی، دندانپزشكی، مشكلات مربوط به دستگاه گوارش و.‎/‎/ حتماً آنتی بیوتیك استفاده كنند. نكته دیگر كه باید به آن اشاره كنم این است افرادی كه نارسایی دارند، درجات مختلفی از این بیماری را شامل می شوند و در یك رده از ریسك بیماری عفونی قرار ندارند و این مسئله بشدت به نارسایی میترال قلب آنان بر می گردد.هر چه شدت نارسایی بیشتر باشد، خطر ایجاد عفونت دریچه ای بیشتر خواهد بود. در مواقعی كه شدت نارسایی زیاد است، بیمار نیاز به ترمیم یا تعویض دریچه پیدا می كند.
▪ بارداری روی دختران یا زنانی كه دچار این بیماری هستند، خطرناك نیست
بارداری مشكل ساز نیست، ولی باید تحت نظر باشند، زیرا در صورت بارداری تپش و درد در ناحیه قلب آنها بیشتر می شود و بر میزان اضطراب آنها اضافه می كند. این دسته از زنان همین طور باید هنگام زایمان و جراحی از آنتی بیوتیك استفاده كنند.
▪ برای این افراد چه داروهایی تجویز می شود
دارویی كه برای این بیماران استفاده می شود، داروهایی هستند كه علائم بیماری را محو می كنند و از بروز درد و تپش قلب جلوگیری می كنند، البته از بین رفتن این حالات در فرد موقتی است و اگر شرایط زندگی بیمار به گونه ای است كه دچار هیجان و اضطراب است، باید تا آخر عمر از این داروها استفاده كند.
▪ افتادن دریچه قلب در كودكان را تا چه اندازه باید جدی گرفت
خانواده ها از افتادن دریچه قلب ترسیده و وحشت زده می شوند و به محض آن كه متوجه این مسئله می شوند، ناراحتی روحی در میان اعضای خانواده بالا رفته و به كودك و فردی كه دچار این مشكل است، فشار های روحی بیشتری وارد می شود. در حالی كه موارد خفیف اصلا اهمیت تشخیصی ندارند و والدین باید آن را كم اهمیت تر تلقی كنند تا كودك دچار اضطراب نشود.
▪ چه توصیه ای برای مربیان و معلمان این دسته از دانش آموزان دارید
میزان اضطراب در این بچه ها بالاست و زود عصبی می شوند. این بیماران حساس هستند و در موقع امتحانات، بخصوص امتحانات شفاهی هیجانات بیشتری را از خود بروز می دهند. بنابراین باید به علت وجود این هیجانات و حساسیت ها با آنها برخوردهای مناسبی شود و رفتار های قهرآلود باعث تشدید علائم بالینی در آنان می شود. این دسته از دانش آموزان باید از انجام ورزش های سنگین معاف شوند و مربیان ورزش باید این مسئله را مورد توجه خاصی قرار داده و آنان را در ورزش های استقامتی شركت ندهند.
▪ داروهای گیاهی مثل گل گاوزبان و سنبل الطیب چه تأثیری دارند
گل گاوزبان و سنبل الطیب اثرات مفیدی بر جای می گذارند و از قدیم در این زمینه اجداد ما آنها را شناخته و به تأثیر آن پی برده اند، ولی باید توجه داشت كه مصرف این دارو ها در مكان های خاص امكان پذیر است و فرد نمی تواند همه جا آن را با خویش همراه داشته باشد.
▪ به افرادی كه دچار افتادگی دریچه قلب هستند،چه توصیه ای دارید
بیماری شان را بی اهمیت تلقی كنند، به درد های موجود در قلبشان توجه نكنند، به ورزش هایی مثل پیاده روی،شنا و دوچرخه سواری روی بیاورند. توصیه من به این دسته از بیماران آن است كه در تابستان به علت تعریق زیاد، مایعات بیشتری مصرف كنند تا علائم بیماری در آنان خفیف تر ظاهر شود. همچنین باید یادآور شد كه ایستادن زیاد و خستگی شدید باعث تشدید علائم این بیماری می شود.
▪ در چه ساعت هایی از روز این علائم بیشتر ظهور می كند
بعدازظهرها به علت خستگی ناشی از كار و كم شدن آب بدن این علائم شدیدتر می شود.
▪ رژیم خاصی در تغذیه این بیماران توصیه می كنید
بله، ادویه جات، غذاهای تند و ترش،قهوه و چای پررنگ كه تحریك پذیر هستند همه باعث تپش بیشتر قلب شده و قلب را تحریك می كنند.
اكثر افرادی كه دچار این بیماری هستند فشار خونشان پائین است به این علت باید از نمك و مایعات بیشتری استفاده كنند، زیرا تأمین مایعات بدن باعث تخفیف علائم می شود.
▪ چه توصیه ای دارید
كسی كه دچار افتادگی دریچه قلب است حتماً در خانواده اش هستند افرادی كه دچار این مشكل هستند،اما باید توجه داشت كه این بیماری باعث كوتاهی عمر و مرگ بیمار نخواهد شد. بنابراین داشتن آرامش مهمترین اصل در این بیماری است. متأسفانه از وقتی انجام اكوكاردیوگرافی مد شده است،تشخیص این بیماری راحت تر شده وهمین مسئله باعث بروز اضطراب در مردم می شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …