پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / روش های جلوگیری از ریزش مو
تلگرام

روش های جلوگیری از ریزش مو

وقتي پاي پرپشتي موها به ميان مي‌آيد خيلي‌ها غصه‌هايشان يادشان مي‌آيد و نمي‌دانند از داروهاي عجيب و غريب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام يک را امتحان کنند ولي جالب است بدانيد بسياري از عواملي که هر روز با آن سر و کار داريد نيز مي‌توانند باعث کم‌پشتي موهاي شما شوند.

محققان مي‌گويند مصرف 20 نخ سيگار در روز، خطر ريزش مو و طاسي را به طرز چشمگيري افزايش مي‌دهد. پژوهشگران تايواني با بررسي 740 مرد از نژاد آسياي شرقي كه از نظر ژنتيكي از نژاد اروپايي كمتر به طاسي مبتلا مي‌شوند، تأثير سيگار را در ريزش مو ارزيابي كردند. بر اساس اين بررسي كه در نشريه آرشيو چاپ شده است، سيگار اين تفاوت را از بين مي‌برد. كشيدن سيگار به يكسري از تظاهرات پوستي نيز منجر مي‌شود از جمله پيري و تير‌گي پوست، ريزش مو، سفيد شدن مو و.. كه توجه مجامع پزشكي را به خود معطوف كرده است.

سيگار و موهاي کم‌پشت و خاکستري

حداقل 94 درصد از مردان دچار درجاتي از پسرفت خط رويش مو در پيشاني بعد از بلوغ مي‌شوند. شايد دوست داشته باشيد بدانيد چگونه سيگار باعث ريزش موها و کم‌پشتي آنها مي‌شود. اينها مهم‌ترين بلاهايي است که سيگار بر سر موها مي‌آورند:

• سيگار برمويرگ‌هاي ريز تغذيه كننده فوليكول مو اثر مخرب به جا مي‌گذارد و با اثر بر تغذيه مو باعث ريزش آنها مي‌شود.

• مواد سمي‌سيگار به ماده ژنتيکي فوليكول مو آسيب مي‌رساند و آن را تخريب مي‌کند.

• سيگار باعث عدم تعادل آنزيمي ‌موثر در بازسازي بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر مخرب به جا مي‌گذارد.

• سيگار باعث توليد راديکال‌هاي آزاد مي‌شود که راديكال‌هاي آزاد اكسيژن در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو موثر هستند.

• سيگار فعاليت آنزيمي‌ هورموني را بر هم مي‌زند و باعث کاهش توليد استروژن مي‌شود.

علل ريزش مو و کم‌پشتي موها

موهاي سر انسان به دو دسته موهاي مقاوم و غير مقاوم تقسيم‌بندي مي‌شوند.

موهاي غير مقاوم كه اكثرا در سطح جلو و فوقاني و مياني سر قرار دارد به دليل داشتن گيرنده حساس به تستوسترون تحت تاثير تغييرات اين هورمون قرار مي‌گيرند و به خصوص بعد از سن بلوغ كه ميزان اين هورمون در خون افزايش مي‌يابد عموما ريزش مو آغاز مي‌گردد.

موهاي مقاوم كه معمولا در پشت و اطراف سر قرار دارند فاقد اين گيرنده بوده و تحت تاثير هورمون مردانه قرار نمي‌گيرند. به همين دليل است كه اين موها هيچ وقت نريخته واز آن به عنوان ناحيه دهنده در عمل جراحي پيوند مو استفاده مي‌شوند.

• علت ريزش و کم‌پشتي مو در آقايان: در ريزش موي سر در آقايان دو عامل ژنتيك و هورموني دخيل‌اند. در بيش از 95 درصد موارد علت ريزش موي سر در آقايان هورموني مي‌باشد و عوامل ديگري نظير شيمي‌درماني، راديوتراپي، بيماري‌هاي خود ايمن و التهابي، تيروييد و… ممكن است در درصد كمي‌ از موارد علت بيماري باشد.

• علت ريزش و کم‌پشتي مو در خانم‌ها: در دهه گذشته تكنيك‌هاي پيوند مو چنان پيشرفت نموده‌اند كه قادرند اكثر بيماري‌هاي ريزشي مو در خانم‌ها را درمان نمايند. قبلا خانم‌ها فكر مي‌كردند به هيچ عنوان كانديد عمل جراحي نيستند ولي امروزه به راحتي در اكثر موارد تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرند.

ريزش مو در خانم‌ها بيشتر تحت تاثير مسايل ژنتيك بوده و اختلالات هورموني نيز به اين امر كمك مي‌كند. علل خاص ديگري مانند اختلالات هورمون‌هاي قاعدگي، استرس و هيجانات مي‌توانند به شدت ريزش بيفزايند.

با کم‌پشتي موها چه کنيد؟

منطقي‌ترين کار در درمان اين بيماري مشاوره با يک متخصص پوست و مو مي‌باشد. پزشک متخصص با بررسي تاريخچه پزشکي بيمار، معاينه سر و انجام بعضي از آزمايش‌هاي خوني براي بررسي وضعيت هورمون‌ها و تشخيص بيماري‌هاي داخلي که باعث ريزش غير طبيعي مو مي‌شوند مي‌تواند علت دقيق ريزش مو را تشخيص دهد. اگر علت ريزش مو بيماري‌هاي داخلي مثل ديابت، اختلالات تيروييد، تخمدان پلي‌کيستيک، بيماري‌هاي خودايمني، کم خوني و… باشد کنترل دقيق بيماري مي‌تواند ريزش مو را کنترل کند.

کم‌پشتي ابروها و 4 راه‌حل آن

در مواردي ‌كه بيماري سیستمیک يا موضعی وجود داشته باشد، بايد تحت درمان مناسب قرار بگيريد و در صورت كنترل مشكل داخلي، با استفاده از جراحي پيوند ابرو امكان ترميم وجود دارد.

در مواردي ‌كه علت ريزش ابرو بيماري‌هاي روان‌پزشكي از جمله تريكوتيلومانيا (عادت به کندن موها) باشد، فرد بايد تحت درمان مناسب قرار بگيرد چرا كه در صورت عمل جراحي يا مصرف دارو كندن مجدد آن امكان دارد.

در صورتي كه علت ريزش ابرو، اسكار جراحي، تروما يا سوختگي باشد با استفاده از جراحي پيوند ابرو قابل ترميم مي‌باشد.

بعضي پزشكان از ماينوكسيديل موضعي در درمان ريزش ابرو استفاده مي‌كنند كه در مواردي مي‌تواند در كاهش ريزش ابرو مفيد باشد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …