پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / آستیکماتیسم در کودکان
تلگرام

آستیکماتیسم در کودکان

آستیکماتیسم یک شرایط بسیار متداول میان کودکان است که معمولاً از زمان تولد حضور دارد. حدود 3/2 افراد نزدیک بین دچار آستیکماتیسم نیز میباشند.

 
آستیکماتیسم زمانی اتفاق می افتد که قرنیه چشم شکل متقارن و کروی طبیعی خود را ندارد. در عوض قرنیه مانند شکل پشت قاشق که در یک طرف پهن تر از طرف دیگر است، می باشد. بعلت شکل نامتقارن قرنیه، چشم نمی تواند نور عبور کرده از خود رابه درستی بر شبکیه چشم بیاندازد. بنابران بینایی می تواند درهر فاصله ای تار شود.

 
 
علایم آستیکماتیسم در کودکان چیست؟
 
در آستیکماتیسم حاد،شخص در هر فاصله ای تار می بیند. ولی در موارد ملایم آن این تار دیدن تنها در برخی از فواصل وجود دارد. شخص دچار آستیکماتیسم در هنگام فوکوس کردن برای خواندن یا دیدن دچار سر درد، خستگی و یا خشک شدن چشم می شود.
 
عوامل بروز آستیکماتیسم چیست؟

 
زمانیکه چشم جنین در داخل رحم مادر شکل می گیرد،عوامل متفاوتی از جمله موارد ژنتیکی، ارثی و همچنین عوامل محیطی می توانند بر روی شکل قرنیه اثر گذاشته و آنرا نامتقارن کنند. اما اینکه این عوامل دقیقاً چگونه بر چشماثر می گذارند کامل مشخص نیست.

 
تشخیص آستیکماتیسم چیست؟
 
تشخیص باید توسط جراح چشم و یاچشم پزشک پس از معاینه کامل تشخص داده شود. در کودکان زیر 2 سال که نمی توانند به چشم پزشک بگویند که چه می بینند، از یک تست خاص که از نورهای منعکس کننده استفاده می کند استفاده می شود.
 
.درمان آستیکماتیسم چیست؟

 
اغلب موارد آستکماتیسم با عینک زدن برطرف می شوند. در مور آستکماتیسم های خفیف نیازی به درمان وجود ندارد و آستکماتیسم خود به مرور زمان برطرف می شود.
در مورد آستکماتیسم های حاد، می توان شکل قرنیه را از راه جراحی و یا بااصلاح از طریق لیزر به طور متقارن در اورد. البته پیش از این کار حتماً باید با یک جراح چشم مشورت و صلاحدید شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …