پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / بيماري غير واگير / اشک ریزش از چشم
تلگرام

اشک ریزش از چشم

اشک ریزش از چشم

علت بیماری
یکی ازعلل مهم اشک ریزش تنگی و یاانسداد مجرای تخلیه اشک ازچشم به بینی است علت بیماری عمد تا در کودکان مادرزادی ودر بالغین بخصوص خانمها اکتسابی می باشد این امر می تواند بدنبال ضربه به صورت و چشم عمل جراحی سینوس و بینی و یامصرف برخی داروها رخ دهد . از علل دیگر اشک ریزش غیر طبیعی بودن محل قرار گرفتن پلکها و یاعوامل محرک زا درچشم می باشد .

علائم بیماری
اشک ریزی علامت عمده دربیماران می باشد. گاهی تجمع اشک درچشم سبب تارشدن دید شده و بیمار به این علت مراجعه می کند. گاهی این انسداد منجر به عفونت و ترشحات چرکی و چسبنده می شود. عفونت ممکن است سبب برآمدگی پوست درناحیه کیسه اشکی دربخش داخلی چشم گردد. اشک ریزی مداوم همچنین می تواند منجر به آسیب در ناحیه پوست پلک (Ectropion ) و سبب برگشتگی پلک به سمت خارج شود.

درمان
درمان اشک ریزش در کودکا ن در مراحل اولیه ماساژ دادن صحیح و استفاده از قطره های موضعی تجویز شده می باشد . در ٩۰٪ کودکان با تمهیدات فوق مجرای اشکی خود به خود باز می شود . در صورت عدم باز شدن مجرا یا عفونتهای مکرر نیاز به عمل جراحی میل زدن مجرای اشکی پیدا می شود . قرار دادن لوله و ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی در مراحل بعدی قرار می گیرد .
در بزرگسالان در موارد تنگی مجرا می توان از قرار دادن لوله استفاده کرد . لازم به ذکر است که در اکثریت موارد میل زدن مجرای اشکی در بزرگسالان جهت تشخیص محل انسداد میباشد وجنبه درمان ندارد . انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان در اکثریت موارد نیاز به

عمل DCR یعنی ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجرای اشکی و بینی دارد. عمل DCR را میتوان از داخل بینی با اندوسکوپ و یا از طریق خارجی با برش روی پوست انجام داد . میزان موفقیت عمل از راه بینی کمتر است ولی حسن این عمل این است که برش بر روی پوست داده نمی شود . از لیزر و امواج رادیویی جهت باز نمودن بافتها و اتصال راه مجرای اشکی و بینی میتوان استفاده نمود . پس از مشورت با پزشک متخصص چشم و جراح مجاری اشکی میتوانید نوع عمل را انتخاب کنید .

توصیه
بیمار میبایست دو هفته قبل از عمل جراحی داروهایی که شانس خونریزی حین عمل یا پس از عمل جراحی را افزایش میدهند مثل آسپیرین، دیکلوفناک، بروفن، وارفارین، ……… را قطع نمایید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …